- شریعت عقلانی – احمد قابل - http://www.ghabel.net/shariat -

انتشار جلد دهم مجموعه آثار احمد قابل در فضای مجازی

Posted By احمد قابل On تیر ۲۴, ۱۳۹۲ @ ۵:۵۲ ق.ظ In اخبار | No Comments

[1]در نخستین هفته از ماه مبارک رمضان «احکام جزایی در شریعت محمدی (ص)» جلد دهم از مجموعه آثار زنده‌یاد احمد قابل در ۳۴۲ صفحه در فضای مجازی منتشر شد. ناشر این دفتر همانند ۹ دفتر پیشین و یادنامۀ احمد قابل، «شریعت عقلانی» است که توانسته ظرف یک سال یازده جلد کتاب در فضای مجازی منتشر کند.

کتاب شامل سه بخش و یک پیوست است. در بخش نخست پنج مقالۀ کوتاه با عناوین زیر به چشم می‌خورد: قضاوت، برائت، قتل افراد مهدورالدم، بازداشت موقت و اعتراف‌گیری نامشروع.

بخش دوم، رسالۀ ارتداد است که در آن عناوین مهمی از قبیل حق‌حیات، کفر، شرک، انکار و شک در آیات و روایات و آرای فقها، مورد تحقیق قرار گرفته است و درنهایت، حکم مجازات مرتد به‌عنوان مقابله‌به‌مثل به مثابۀ حکمی سیاسی تبیین شده است. آنچه بر جذابیت بیشتر این بحث می‌افزاید نقدهای مهدی خلجی، پاسخ مرحوم احمد قابل و نقد مباحثه توسط حسن رضایی است که همگی در پیوست کتاب آمده است.

بخش سوم رساله، بررسی حکم رجم است که به‌دلیل احضار این مجتهد مبارز به زندان و بیماری و بالاخره وفات زودهنگام وی نیمه‌تمام باقی مانده است. از عناوین این بخش نقد آیۀ ادعایی رجم، بررسی آرای مذاهب فریقین دراین‌باره، بحث نسخ و بالاخره تحلیل نخستین دسته از روایات رجم است.

در مقدمۀ بلند کتاب، رأی نویسنده دربارۀ ارتداد و رجم تلخیص و گزارش شده است. دفتر دهم مجموعه آثار، مصادف با چهلمین روز درگذشت آیت‌الله سیدجلال‌الدین طاهری‌اصفهانی به ایشان نقدیم شده است. مجموعه آثار ده جلدی و یادنامه این متفکر نواندیش در قسمت کتاب‌های [2] سایت در دسترس علاقه‌مندان است.


Article printed from شریعت عقلانی – احمد قابل: http://www.ghabel.net/shariat

URL to article: http://www.ghabel.net/shariat/1392/04/24/1623

URLs in this post:

[1] Image: http://www.ghabel.net/shariat/wp-content/uploads/2013/07/img_2021.jpg

[2] کتاب‌های: http://www.ghabel.net/shariat/books

مطالب مورد نظر متعلق به سایت شخصی احمد قابل بوده و برداشت و استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است