جلد هفتم مجموعه آثار مرحوم احمد قابل با نام: “شریعت عقلانی” منتشر شد.

شریعت عقلانی، مقالاتی در نسبت عقل و شرع (۸۷-۱۳۸۳) هفتمین جلد از مجموعه آثار زنده یاد احمد قابل در ۳۲۸ صفحه در فضای مجازی منتشر شد. در این کتاب شش مقاله از نویسنده، ده مقاله در نقد وی و هفت مقاله در پاسخ به نقدها گردآمده است. کتاب «شریعت عقلانی» با دیگر کتاب نویسنده «مبانی شریعت» که در واپسین روزهای حیات وی منتشر شد قرابت فراوان دارد و در حقیقت چارچوب نظری مباحث فقهی قابل است. کتاب “شریعت عقلانی” به “مرضیه پاسدار” همسر فداکار احمد قابل تقدیم شده است.

چکیده نظر قابل در این کتاب این است: عقل حجت اصلی و اولی است و شرع حجت ثانوی. شرایع تنها در منظقةالفراغ عقل حق اظهارنظر مستقل را دارند و در سایر موارد موظف به تأیید و تأکید حکم عقل می‌باشند. شریعت می‌باید از چیزی که «عقل مشترک بشری» آن را نفی می‌کند، لزوماً پرهیز کند و دورباش دهد و به چیزی که عقل، وجود آن را لازم می‌شمارد، رو آورد و دستور دهد. در حوزه‌ی مسائل غیرعبادی، رویکردهای شرعی با معیارهای موردنظر عقلای زمان نزول وحی یا زمان حضور اولیاء خدا، هماهنگی داشته و مبتنی بر «مدارا با عقلانیت بشر در هر زمان» بوده که اصلی اساسی در حوزه‌ی تشریع است. مراد و مقصود ما از عقل، همان است که از آن با عنوان «عقل عرفی» یاد می‌شود.

از همین ناشر «یادنامه احمد قابل» در اسفندماه جاری و جلد هشتم مجموعه آثار وی با عنوان «فقه، کارکردها و قابلیت‌ها» در فروردین‌ماه سال آینده منتشر خواهد شد، انشاءالله

۵ نظر برای این مطلب

 1. سلام
  من اصلا نمی تونم از سایتتون دانلود کنم ، راهنمایی کنید چی کار باید کرد. مطالب رو برای دانلود توی فیس بوکم قرار بدید.

 2. به دلایل فنی امکان دانلود مستقیم از سایت فعلا وجود ندارد. لذا فایل پی دی اف روی سایت ۴shared قرار داده شده است.
  شما با ساختن یک یوزر روی سایت مذکور می توانید هر بار فایلهایی که اینجا یا دیگر سایتها روی فورشیرد قرار می دهند را دانلود کنید.
  عضویت در فورشیرد رایگان است.
  موفق باشید.

 3. افسوس که در غربت از میانمان رفت و کمتر کسی به بزرگی او پی برد. قابل را همچون استادش حداقل از ۲۰ سال آینده به بعد خواهند شناخت. روحش شاد

 4. همچنین، برای دانلود کتاب‌ها، بدون داشتن یوزر، می‌توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید:
  http://www.kaleme.com/1391/12/03/klm-134503/

 5. آقای قابل دوباره من رو با خدا اشتی دادند، وقتی که دیدم که در راه خدا، شهید شدند و این در صورتی بود که زن و بچه داشتند و می تونستند دست از عقایدشون بردارند.و به این دلیل به اعتقاداتشون، اعتقاد پیدا کردم. خوش بحالت که تا اخرش رفتی و کم نیاوردی… خوش بحالت….