- شریعت عقلانی – احمد قابل - http://www.ghabel.net/shariat -

اسلام و تامین اجتماعی» کتاب دیگری از تحقیقات احمد قابل در فضای مجازی منتشر شد

Posted By احمد قابل On دی ۲۲, ۱۳۹۱ @ ۳:۲۴ ب.ظ In اخبار | 6 Comments

[1]«اسلام تامین اجتماعی [2] (مبانی و راهکارهای حمایتی و بیمه ای در قرآن، روایات، اخلاق و فقه اسلامی) [2]»  تحقیق زنده یاد احمد قابل که توسط «موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی» در سال ۱۳۸۳ در تهران در ۴۶۸ صفحه و ۵۰۰ نسخه منتشر شده بود برای استفاده‌ی عمومی در فضای مجازی در اختیار همگان قرار گرفت.

یازده فصل این کتاب در ضمن سه دفتر فراهم آمده است. در فصل اول کلیات تحقیق شرح داده شده است. چهار فصل دفتر اول با عنوان «اسلام و اهداف و مبانی تامین اجتماعی» به این قرار است: مبانی تامین اجتماعی در قرآن، اهداف و مبانی تامین اجتماعی در روایات، تامین اجتماعی و اخلاق اسلامی و بالاخره احکام اخلاقی اسلام.

در دفتر دوم با عنوان «اسلام و راهبردهای حمایتی» این سه فصل به چشم می خورد: راهبردهای حمایتی در قرآن، راهبردهای حمایتی در روایات (سنت)، و راهبردهای حمایتی در فقه. دفتر سوم با عنوان «اسلام و راهبردهای بیمه ای» دربردارنده‌ی این سه فصل است: قرآن و راهبردهای بیمه ای، روایات و راهبردهای بیمه ای، و فقه و راهبردهای بیمه ای. کتاب با استفتائات ضمیمه و فهرست منابع خاتمه می یابد.

در مقدمه‌ی موسسه‌ی عالی پژوهش تامین اجتماعی بر این کتاب آمده است: «متن این پژوهش فاضلانه به صراحت رویکردی کاملا عقلی به موضوع داشته در صدد پاسخ به این پرسش اساسی است که آیا تمامی راهکارهای تامین اجتماعی و خصوصا راهکارهای بیمه ای با شریعت محمدی و آموزه های دینی توافق دارند؟ به اعتقاد نویسنده موافقت شرع با راهکارهای حمایتی تأمین اجتماعی قطعی است و اساسا به دلیل عدم مخالفت دانشمندان و فقهای اسلامی این موضوع نیازی به استدلال ویژه ندارد.»

«اسلام و تأمین اجتماعی » با عنوان «جلد دوم مجموعه آثار زنده یاد احمد قابل» در کنار چهار جلد دیگر این مجموعه اکنون در فضای مجازی قابل استفاده است. جلد هفتم مجموعه آثار در هفته‌ی اول بهمن­ماه جاری منتشر خواهد شد، انشاء الله.


Article printed from شریعت عقلانی – احمد قابل: http://www.ghabel.net/shariat

URL to article: http://www.ghabel.net/shariat/1391/10/22/1542

URLs in this post:

[1] Image: http://www.ghabel.net/shariat/wp-content/uploads/2013/01/Tamin.jpg

[2] اسلام تامین اجتماعی: http://www.4shared.com/office/jWEzCIQ2/Eslam-va-Tamin-Ejtemaee_Ahmad-.html

مطالب مورد نظر متعلق به سایت شخصی احمد قابل بوده و برداشت و استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است