اسلام و تامین اجتماعی» کتاب دیگری از تحقیقات احمد قابل در فضای مجازی منتشر شد

«اسلام تامین اجتماعی (مبانی و راهکارهای حمایتی و بیمه ای در قرآن، روایات، اخلاق و فقه اسلامی)»  تحقیق زنده یاد احمد قابل که توسط «موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی» در سال ۱۳۸۳ در تهران در ۴۶۸ صفحه و ۵۰۰ نسخه منتشر شده بود برای استفاده‌ی عمومی در فضای مجازی در اختیار همگان قرار گرفت.

یازده فصل این کتاب در ضمن سه دفتر فراهم آمده است. در فصل اول کلیات تحقیق شرح داده شده است. چهار فصل دفتر اول با عنوان «اسلام و اهداف و مبانی تامین اجتماعی» به این قرار است: مبانی تامین اجتماعی در قرآن، اهداف و مبانی تامین اجتماعی در روایات، تامین اجتماعی و اخلاق اسلامی و بالاخره احکام اخلاقی اسلام.

در دفتر دوم با عنوان «اسلام و راهبردهای حمایتی» این سه فصل به چشم می خورد: راهبردهای حمایتی در قرآن، راهبردهای حمایتی در روایات (سنت)، و راهبردهای حمایتی در فقه. دفتر سوم با عنوان «اسلام و راهبردهای بیمه ای» دربردارنده‌ی این سه فصل است: قرآن و راهبردهای بیمه ای، روایات و راهبردهای بیمه ای، و فقه و راهبردهای بیمه ای. کتاب با استفتائات ضمیمه و فهرست منابع خاتمه می یابد.

در مقدمه‌ی موسسه‌ی عالی پژوهش تامین اجتماعی بر این کتاب آمده است: «متن این پژوهش فاضلانه به صراحت رویکردی کاملا عقلی به موضوع داشته در صدد پاسخ به این پرسش اساسی است که آیا تمامی راهکارهای تامین اجتماعی و خصوصا راهکارهای بیمه ای با شریعت محمدی و آموزه های دینی توافق دارند؟ به اعتقاد نویسنده موافقت شرع با راهکارهای حمایتی تأمین اجتماعی قطعی است و اساسا به دلیل عدم مخالفت دانشمندان و فقهای اسلامی این موضوع نیازی به استدلال ویژه ندارد.»

«اسلام و تأمین اجتماعی » با عنوان «جلد دوم مجموعه آثار زنده یاد احمد قابل» در کنار چهار جلد دیگر این مجموعه اکنون در فضای مجازی قابل استفاده است. جلد هفتم مجموعه آثار در هفته‌ی اول بهمن­ماه جاری منتشر خواهد شد، انشاء الله.

۶ نظر برای این مطلب

 1. متشکریم.
  روحش شاد

 2. خدا ایشان را رحمت کند.
  با فورشیرد پیاده کردن فایلها سخت است. کاش روش دیگری به کار میبردید

 3. سلام
  دستتون درد نکنه.
  فقط من هر چقدر تلاش کردم نتونستم دانلود کنم.
  میشه یک لینک دیگه واسه دانلود بگذارید؟
  موفق و پیروز باشید

 4. سلام.نمی دانم چرابا وجود این همه درخواست برای قرار دادن راه بهتر برای دانلود ،هیچ چاره ای نمی اندیشید.لطفا پی دی اف همه آثارشان رابه همین جی میل بنده بفرستید.دردسر ساز بودن دانلود آثار ایشان چه توجیهی دارد؟بابا این همه روشهای راحت وجود دارد،چرا کاری نمی کنید؟اگر امکان دارد خصوصا آثاری ازقبیل مبانی شریعت تامین اجتماعی در اسلام رابفرستیدبه جی میل بنده.تشکر.با عرض معذرت.

 5. با عرض معذرت! من راه دیگری بلد نیستم برای دراختیار قرار دادن فایل. روی سایت هم که آپلود کنیم، سایت از دسترس خارج می‌شود. انشاءالله راه بهتری پیدا خواهیم کرد. اگر دوستان پیشنهادی دارند، بفرمایند تا عمل شود.
  باز هم از همه عزیزان معذرت می‌خواهم.

 6. سلام..خدا به همه‌ما توفیق ادامه راهش که همان راه استاد آیت الله العظمی منتظری است عنایت فرماید.