اظهار نگرانی همسر احمد قابل از وضعیت جسمی وی در زندان

مرضیه پاسدار پس از ملاقات با احمد قابل در زندان وکیل آباد مشهد، با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی احمد قابل گفته که حضور ایشان جهت ملاقات نیز به کمک همبندهای ایشان ممکن شده است و از مردم خواسته برای سلامتی او دعا کنند.

احمد قابل در این ملاقات اظهار داشته که در هفته گذشته چند مرتبه تعادل جسمی خود را از دست داده است. ایشان از بیماری قلبی و ناراحتی چشم رنج می برد.

به گفته ی همسر قابل پیگیری های لازم جهت مرخصی استعلاجی استاد قابل در حال انجام است.

احمد قابل در آذرماه ۱۳۸۸ در حالیکه که بعد از فوت آیت الله العظمی منتظری برای مراسم تشییع او از مشهد به قم سفر می‌کرد، بازداشت شد. اولین جلسه دادگاه قابل، در حالیکه او را با پابند و دستبند به جلسه دادگاه آورده بودند، در اردیبهشت ۱۳۸۹ برگزار شد و پس از تحمل حدود ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه آزاد شد.

وی برای دومین بار در شهریور ۱۳۸۹ و در پی افشاگری در مورد اعدام های دسته جمعی و پنهانی در زندان وکیل آباد مشهد، بازداشت شد. از دیگر موارد اتهامی احمد قابل، سخنرانی های وی در مشهد، نجف آباد و فریمان و همچنین مصاحبه های ایشان با رسانه ها و انتقاد از سیاست های نظام را می توان نام برد.

سومین بازداشت وی در تاریخ نهم مردادماه ۱۳۹۰ و بلافاصله پس از ابلاغ حکم تجدید نظر انجام شد و هم اکنون ایشان در زندان وکیل آباد مشهد به سر می برند.

احمد قابل پیش از بازگشت به زندان در خصوص حکم صادره به سایت جرس گفته بود: “دو مورد را در پرونده‌ی من اثبات شده فرض کردند. یکی اهانت به رهبری که طبق قانون از ۶ ماه تا دو سال حبس دارد و برای من دو سال زندان داده‌اند. دیگری تبلیغ علیه نظام است که حداکثر یک سال زندان دارد و در دادگاه بدوی همین یک سال زندان را برای من در نظر گرفتند. حکم دادگاه بدوی عملا سه سال زندان بود، منتهی دادگاه بدوی ۱۶ ماه از دو سال زندانی که به خاطر اهانت به رهبری در نظر گرفته شده بود را تبدیل به چهار میلیون جزای نقدی کرد و بعد از مجازات تکمیلی استفاده کرده بود که سه سال محرومیت از سخنرانی، مصاحبه، نوشتن و انتشار مطالب و سه سال هم تبعید به شهرستان فریمان و عدم خروج از این شهرستان را شامل می‌شد. در دادگاه تجدید نظر این محرومیت‌های سه ساله کلا برداشته شد و در حقیقت آن ۱۶ ماه حذف و عملا ۲۰ ماه دیگر باقی مانده که توسط این دادگاه تایید شده است. بنابراین طبیعتا باید ۲۰ ماه زندانی بکشم که یک سال از آن مربوط تبلیغ علیه نظام و هشت ماه باقی مربوط به اهانت به رهبری است. مجموعا چون تاکنون ۱۴ ماه در بازداشت بوده‌ام باید ۵ ماه و اندی همچنان در زندان بمانم.”