توبیخ فقیهان

به نام خداوند رحمان و رحیم

۱- در روایتی معتبره از امام صادق(ع) [و ایشان از امیر مؤمنان علی(ع) و ایشان از پیامبر خدا(ص)] نقل شده است که؛ «روزگاری بر مردم خواهد آمد که نمی‌ماند از قرآن مگر نوشته‌ای و نمی‌ماند از اسلام مگر اسمی، خود را مسلمان می‌نامند ولی دورترین مردم از اسلام‌اند، مسجدهاشان از نظر ساختمان، آباد است ولی از هدایت به نیکی‌ها، ویران است. فقیهان و دانشمندان آن روزگار، بدترین فقیهان و دانشمندانی‌اند که زیر سایه‌ی آسمان زیسته‌اند، از آنان فتنه‌ها آغاز شده و به خودشان بر‌می‌گردد (عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ النَّوْفَلِیِّ عَنِ السَّکُونِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ‏ع قَالَ: قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: سَیَأْتِی عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ لَایَبْقَى مِنَ الْقُرْآنِ إِلَّا رَسْمُهُ وَ مِنَ الْإِسْلَامِ إِلَّا اسْمُهُ، یُسَمَّوْنَ بِهِ وَ هُمْ أَبْعَدُ النَّاسِ مِنْهُ، مَسَاجِدُهُمْ عَامِرَةٌ وَ هِیَ خَرَابٌ مِنَ الْهُدَى، فُقَهَاءُ ذَلِکَ الزَّمَانِ شَرُّ فُقَهَاءَ تَحْتَ ظِلِّ السَّمَاءِ، مِنْهُمْ خَرَجَتِ الْفِتْنَةُ وَ إِلَیْهِمْ تَعود/الکافی، ج‏۸، ص: ۳۰۸).

۲- امام حسین‌بن‌علی(ع) در سخنانی سراسر توبیخ‌آمیز، خطاب به عالمان دینی هشدار می‌دهد که؛ «خداوند عالمان یهود را مورد لعن و دوری از رحمت خویش قرار داد چرا که در برابر فساد و ستم ستمگران و قدرتمندان، سکوت و همراهی را پیشه ساخته و با سازشکاری و چرب‌زبانی با آنان روبرو می‌شدند. شما نیز مورد عتاب و لعنت و سرزنش خداوندی خواهید بود، اگر همچون آنان رفتار کنید»( اعْتَبِرُوا أَیُّهَا النَّاسُ بِمَا وَعَظَ اللَّهُ بِهِ أَوْلِیَاءَهُ مِنْ سُوءِ ثَنَائِهِ عَلَى الْأَحْبَارِ إِذْ یَقُولُ لَوْ لا یَنْهاهُمُ الرَّبَّانِیُّونَ وَ الْأَحْبارُ عَنْ قَوْلِهِمُ الْإِثْمَ وَ قَالَ لُعِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ بَنِی إِسْرائِیلَ إِلَى قَوْلِهِ لَبِئْسَ ما کانُوا یَفْعَلُونَ وَ إِنَّمَا عَابَ اللَّهُ ذَلِکَ عَلَیْهِمْ لِأَنَّهُمْ کَانُوا یَرَوْنَ مِنَ الظَّلَمَةِ الَّذِینَ بَیْنَ أَظْهُرِهِمُ الْمُنْکَرَ وَ الْفَسَادَ فَلَا یَنْهَوْنَهُمْ عَنْ ذَلِکَ). این خطبه‌ی ارزشمند را مرحوم «ابن شعبه حرّانی» در کتاب «تحف العقول» در قسمت سخنان سیدالشهداء(ع) آورده است و نقل می‌کند که برخی روایت‌کنندگان، همین خطبه را از امیرمؤمنان علی(ع) نیز نقل کرده‌اند(بحار الأنوار، ج‏۹۷، ص:۸۰).
سید الشهداء(ع) سپس از گرفتاری عینی عالمان شریعت محمدی(ص) به همان بیماری، خبر می‌دهد و هجوم خویش را آغاز می‌کند که؛ « عامل همراهی شما عالمان با حاکمان ستم‌پیشه دو چیز است؛ ترس و طمع. ترس از مرگ و یا تهدیدهای کمتر ظالمان و طمع و دلبستگی به زندگی و بهره‌های زودگذر دنیوی» (سَلَّطَهُمْ عَلَى ذَلِکَ فِرَارُکُمْ مِنَ الْمَوْتِ وَ إِعْجَابُکُمْ بِالْحَیَاةِ الَّتِی هِیَ مُفَارَقَتُکُمْ).
نتیجه و برآیند این رویکرد نامشروع از سوی عالمان دینی، در بیان سیدالشهداء(ع) تصریح شده است که؛ « شما عالمان دینی هستید که مردم را دست‌بسته تحویل ستمگران و حاکمان جور قرار داده‌اید تا جایی که گروهی از آنان همچون بردگان، اسیر امیال و شهوات و خواسته‌های ستمگران شدند و گروهی از نظر معیشت و بهره‌مندی‌های زندگی، در ضعف و خواری قرار گرفتند و به فقر و فلاکت دچار شدند. کارهای دین و شریعت که باید با مرجعیت شما انجام می‌یافت، از سوی درباریان نااهل و دنیاخواهان به اجرا در می‌اید. عهد و پیمان های خدا و رسول او نقض شده و زیرپا گذاشته می‌شود و شما واکنش نشان نداده و نگران نمی‌شوید، در حالی که برای نقض برخی از عادات آباء و اجدادی خود نگران شده و واکنش نشان می‌دهید!!؟» (وَ قَدْ تَرَوْنَ عُهُودَ اللَّهِ مَنْقُوضَةً فَلَاتَقْرَعُونَ[تفزعون] وَ أَنْتُمْ لِبَعْضِ ذِمَمِ آبَائِکُمْ تَقْرَعُونَ[تفزعون] وَ ذِمَّةُ رَسُولِ اللَّهِ مَحْقُورَةٌ…فَأَسْلَمْتُمُ الضُّعَفَاءَ فِی أَیْدِیهِمْ فَمِنْ بَیْنِ مُسْتَعْبَدٍ مَقْهُورٍ وَ بَیْنِ مُسْتَضْعَفٍ عَلَى مَعِیشَتِهِ مَغْلُوبٍ یَتَقَلَّبُونَ فِی الْمُلْکِ بِآرَائِهِمْ وَ یَسْتَشْعِرُونَ الْخِزْیَ بِأَهْوَائِهِمْ اقْتِدَاءً بِالْأَشْرَارِ وَ جُرْأَةً عَلَى الْجَبَّارِ).
فرزند پیامبر خدا(ص) نگران است که؛ «می‌بینید که انسان‌ها، فقیر و درمانده و زمین‌گیر و نابینا شده و کسی آنان را مورد توجه قرار نمی‌دهد و به وضع آنان رسیدگی نمی‌کند و حاکمان ستمگر با انواع تبلیغات دروغ و خشونت‌بار و رفتارهای نامناسب و نامشروع، افراد را مورد آزار و ستم قرار می‌دهند و شما در این اوضاع، به‌دنبال حفظ امنیت خود به سازشکاری با حاکمان جائر می‌پردازید؟!!»(وَ الْعُمْیُ وَ الْبُکْمُ وَ الزَّمِنُ فِی الْمَدَائِنِ مُهْمَلَةٌ لَاتَرْحَمُونَ وَ لَا فِی مَنْزِلَتِکُمْ تَعْمَلُونَ وَ لَا مِنْ عَمَلٍ فِیهَا تَعْتِبُونَ[تُعینون] وَ بِالادِّهَانِ وَ الْمُصَانَعَةِ عِنْدَ الظَّلَمَةِ تَأْمَنُونَ کُلُّ ذَلِکَ مِمَّا أَمَرَکُمُ اللَّهُ بِهِ مِنَ النَّهْیِ وَ التَّنَاهِی وَ أَنْتُمْ عَنْهُ غَافِلُونَ… فِی کُلِّ بَلَدٍ مِنْهُمْ عَلَى مِنْبَرِهِ خَطِیبٌ یَصْقَعُ فَالْأَرْضُ لَهُمْ شَاغِرَةٌ وَ أَیْدِیهِمْ فِیهَا مَبْسُوطَةٌ وَ النَّاسُ لَهُمْ خَوَلٌ لَا یَدْفَعُونَ یَدَ لَامِسٍ فَمِنْ بَیْنِ جَبَّارٍ عَنِیدٍ وَ ذِی سَطْوَةٍ عَلَى الضَّعَفَةِ شَدِیدٍ مُطَاعٍ لَا یَعْرِفُ الْمُبْدِئَ وَ الْمُعِیدَ…).

۳- این سخنان سیدالشهداء(ع)، یکی دو ماه قبل از شهادت ایشان بیان شده است. نمی‌توان عمری را با نام و یاد حسین(ع) و مجالس یادبود وی سپری کرد و او را «حجت خدا» دانست و نسبت به این سخنان، که نوعی «وصیت‌نامه» درباره‌ی عالمان شریعت است، بی‌تفاوتی پیشه کرد. حجیت سخنان ایشان برای عالمان و غیر عالمان شیعه، تردید ناپذیر است.

۴- اگر کسی مدعی همان اسلامی است که پیامبر خدا(ص) و امیر مؤمنان علی(ع) و امام جعفر صادق(ع) بیان‌گر آنند و در ادعای پیروی از آنان صادق و مخلص است، نمی‌تواند نسبت به این هشدار‌ها بی‌تفاوت باشد. در اسلام برجسته‌ترین چهره‌های شریعت، فقیهان بر دو دسته‌اند؛ یا مخالف آشکار ظلم و ستم‌اند و یا سازشکار با ستمگران. گروه اول با عنوان «فقهاء نیک» حقیقتا «حجت اسلام و آیت خدا» شمرده می‌شوند و گروه دوم «فقهای شرور» که نه حجت اسلام‌اند و نه آیت خدا، که تنها «عامل فتنه و آیت شرارت» به‌شمار می‌آیند.

۵- یا می‌پذیریم که فقیهان این روزگار، مصداق همان فقیهانی‌اند که مورد خشم و لعنت خدا قرار گرفته و «شرفقهاء» اند که آسمان بر آنان سایه افکنده است، و یا باید به تجربه و عیان ببینیم که حساب خود را از ستمگران و حامیان آن‌ها جدا ساخته و به «خیر فقهاء» پیوسته اند که متواضعانه و از سر مسئولیت انسانی و الهی خود، با هرگونه ظلم و ستم از هر ظالم و ستمگری مخالفت کرده و می‌کنند.
آنان بیان حق و موضع‌گیری به نفع صاحبان حق را وظیفه‌ی خود می‌دانند، حتی اگر گوینده و پذیرنده‌ی کمی داشته باشد(والقول بالحق و إن عزّ) و جز از خدای سبحان نمی‌هراسند و حسین‌بن‌علی(ع) نیز هشدار می‌دهد که در مسیر دفاع از حق یا تخلف از آن، جز از خدا نباید ترسید(وَ اللَّهُ یَقُولُ فَلا تَخْشَوُا النَّاسَ وَ اخْشَوْنِ).

۶- همیشه در بین عالمان دینی و مفسران شرایع الهیه و فقیهان و دانشمندان، بوده‌اند انسان‌های پاک و شریفی که باعث اعتبار دین و شریعت و ملت‌های خود بوده‌اند. آنان از غربت و تنهایی و ادبار مردم هراسی ندارند و تنها خدا و حفظ انسانیت خود را اساس رفتارهای خود قرار داده‌اند و با عزت و آبرو در پیشگاه خدای رحمان و رحیم قرار گرفته‌اند و علم و اعتبار خود را وقف یاری مردم کرده‌اند و البته مردم نیز کم و بیش قدردان آنان بوده‌اند.
خوشا به سعادت آنانی که با رفتار منطقی و انسانی خود، در جمع فرهیختگان حقیقتا روحانی و فقیهانی که حقیقتا از فهم عمیق برخوردارند و به مقتضای علم و دانش خود رفتار می‌کنند، قرار‌گیرند و از دنیاخواهان ستمگر فاصله‌گیرند و عزت مردمی را بخواهند که «عیال الله=خانواده‌ و نان‌خور خدا» هستند. خدمت به پیروان هوی و هوس و قدرت‌طلبانی که خدا را فراموش کرده و همه‌ی عهد و پیمان‌های شرعی و عرفی خود با مردم را زیرپا می‌گذارند، جز گناه و عذاب الهی، چیزی به ارمغان نمی‌آورد.

۷- نقش و مسئولیت عمومی همه‌ی ما مدعیان اسلام و مسلمانی نیز در نشان‌دادن میزان صحت ادعا و نام‌گذاری خود به عنوان «مسلمان» یا عدم صحت ادعا، کمتر از مسئولیت خاص فقیهان نیست.
آیا ما مسلمانان نسبت به سایر ملت‌های غیرمسلمان، دورتر از اهداف مورد نظر شریعت محمدی(ص) نیستیم؟! آیا التزام گفتاری و عملی ما به اخلاق انسانی و باورهای منطقی و عقلانی، از سایر آدمیان بیشتر است؟! آیا امنیت و آرامش درونی و بیرونی جوامع اسلامی از جوامع غیراسلامی برتر است؟!! آیا تعالی علمی و کار و تلاش مثبت و سازنده در جوامع اسلامی، با سایر جوامع برابر یا از آنان برتر است؟!! آیا بت‌های ساختگی در اذهان ما به عنوان پیروان توحید، از آنان که به شرک و کفر متهم‌شان می‌کنیم کمتر است؟!! آیا ما به مفاهیم و ارزش‌های قرآنی از دیگران نزدیک‌تریم؟!! و …
اگر در پاسخ به این پرسش‌‌ها دچار تردید می‌شویم و یا اقرار به عقب‌ماندگی می‌کنیم، نباید از مسئولیت‌های انجام نشده‌ی خودمان شانه خالی کنیم و همه‌ی بار مسئولیت را به دوش ظالمان و ستمگران بیاندازیم.
اگر پذیرش ظلم و ستم نباشد، تداوم آن با مشکل مواجه خواهد شد و بسا که در ادامه، بتوان ریشه‌ی ستم را برکند و شاهد عدالت حقیقی و آزادی منطقی را در آغوش کشید.
ما می‌توانیم با التزام عملی خود به باورهای عقلانی و اخلاق انسانی، که مبنای بی‌بدیل و بی‌چون‌وچرای احکام اسلام رحمانی‌اند، کاری کنیم که هم محتوای اسلام در جوامع اسلامی بماند و هم مفاهیم قرآن در زندگی ما حضور داشته باشد و هم نزدیک‌ترین جوامع به «عنوان مسلمانی» باشیم.

۸- اگر عاملی را می‌شناسیم که مردم را به دین و شریعت بدبین کرده است، باید آن عامل را کنار گذاریم تا محتوای دین و شریعت، پایدار بماند. گمان بر این است که لااقل در ایران کنونی، عامل «حکومت» (که عنوان دروغین اسلامی را با خود دارد) عامل دورباش از اسلام شده است. پس با کنارگذاشتن ادعای دروغین «حکومت اسلامی» شاید بتوان به آرامش درونی جامعه‌ی ایران یاری رساند.
این محتوای سخن امیر مؤمنان است که ؛ «اگر حکومت نتواند عامل احقاق حق مردم گردد و نتواند عدالت را تعمیم دهد» کمتر از «لنگه کفش کهنه» یا «آب دماغ بُز» یا «پَر کاه» است که باید «افسار شتر حکومت را به پشت سرش انداخت و آن را رها کرد».
امام مجتبی، حسن‌بن علی(ع) نیز هنگامی که بقاء در قدرت و حکومت را در گرو ریخته‌شدن خون هزاران مسلمان دید، حکومت را به معاویة‌بن ابی‌سفیان واگذار کرد تا از خون و جان مسلمانان حفاظت کرده باشد!!
عجبا که امروز علیرغم تصدی بخش‌های اصلی قدرت و حکومت، بخاطر تصرف غاصبانه‌ی بخش کوچک و باقیمانده از قدرت ملت نیز ریختن خون مسلمانان و هم‌وطنان را تجویز می‌کنند و با وقاحت، خود را تابع ائمه‌ی هدی(ع) می‌شمارند!!!

۹- بحث‌های علمی و فقهی و معارف دینی از سوی عالمان و فقهاء، نمی‌تواند بدون توجه به جامعه‌ای که در آن زیست می‌کنند و حوادث واقعه‌ی آن، ارائه شود. مگر می‌شود از جرم و جنایاتی که به اسم دیانت و شریعت و مکتب تشیع در جای‌‌جای ایران جریان دارد، بدون توجه گذشت؟!!
یا با اظهار برائت آشکار عالمان دین، باید از نسبت یافتن این جنایات فجیع به ساحت دین و شریعت و پیامبر رحمت(ص) و امیر مؤمنان و ائمه‌ی هدی(سلام الله علیهم اجمعین) جلوگیری کرد و یا با سکوت و حمایت از این خباثت‌ها، پنجه بر چهره‌ی پاک آنان کشیده و نام آنان را ملکوک کرد و نام خود را در عداد مخالفان اسلام و اهانت‌کنندگان به خدا و اولیاء خدا قرار داد!! مگر نه این است که آنان از ما توقع کرده‌اند که؛ «زینت ما باشید و با رفتار ناروای خود، آبروی ما را نبرید».(کونوا لنا زینا ولاتکونوا علینا شینا).
اینجا جای تعارف و مجامله و سازشکاری نیست. هر مسلمانی که از این فجایع ابراز برائت نکند، به عنوان «حامی و راضی» همه ی این فجایع شناخته خواهد شد و اگر به این خاطر، به چهره‌ی اسلام و تدین مردم سیلی بخورد، همه ی سازشکاران نیز در مسئولیت و گناه ستمگران شریک خواهند بود(الراضی بفعل قوم کالداخل فیه).

۱۰- خدایا در این ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن و محتوی بر «شب قدر» است، همه ی ما با تمام هستی خود، یعنی «جان و مال و آبرو و ناموس خود» به میدان دفاع از حقیقت و حقوق انسانی آدمیان پا گذارده‌ایم و تنها تویی که قادر مطلق و مدافع مدافعان حق و حقیقت در برابر متجاوزان به همه‌ی هستی آدمیانی و تویی که قدرت پایداری به ما می‌بخشی. خدایا ما جز بر تو توکل نکرده‌ایم، پس با رحمت واسعه‌ی خود، خصوصا از آبرو و ناموس ما محافظت کن، چرا که بی‌غیرت‌های ستم‌پیشه به این دو نیز رحم نکرده‌اند، و ما را ثابت قدم بدار تا جز از تو، بیمی به دل راه ندهیم و حق‌جویی و حق‌گویی و دفاع از حقوق آدمیان را بیش از پیش، سرآمد خواسته‌هامان قرار دهیم و تا احقاق حق حاکمیت مطلقه‌ی ملت بر سرنوشت خویش و آزادی کامل و منطقی در عقیده و بیان، از پای ننشینیم، که تو وعده داده‌ای که از آنانی که امنیت خود و دیگران را می‌جویند، دفاع می‌کنی و آنان را یاری می‌رسانی(إن الله یدافع عن الذین آمنوا/إن تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم).

خدایا چنان کن سرانجام کار//تو خوشنود باشی و ما رستگار

احمد قابل …………… ۱۶ شهریور ۱۳۸۸ ……………… فریمان

۷۴ نظر برای این مطلب

 1. احمد آقا
  نوشته هایتان همیشه خواندنی است. و نشان از ضمیر بی کینه و پاک شما را دارد.  همیشه زنده باشید   و به امید خبری خوش.

 2. خداوند شما را حفظ کند و کلا متان همیشه جاودان.

 3. سلام بر شما استاد قابل

  همچنین باید فکری به حال این فقه قاتل کرد!

  یک حساب سرانگشتی معجزه برای شبکه ۷۰ میلیونی رهرو “راه سبز امید”!

  تعداد دانشجویان داخل کشور بیش از ۳٫۵ میلیون نفر است. اگر پنجاه در صد عضو فعال جنبش سبز باشند و هر کدام ۵ خانواده را پوشش دهد، ۷۰ میلیون ایرانی رهرو “راه سبز امید” خواهند بود! (میانگین هر خانواده ۴ نفر فرض شده است).

  بنا بر فرمان رییس جمهور موسوی، هسته ها و شبکه های خودگردان را هر چه سریع تر گسترش دهیم و تقویت کنیم.

 4. چند نکته کلیدی در رابطه با بیانیه مشترک سازگارا-مخملباف-نوری زاده با نگاهی به نمودار سازماندهی و رهبری جنبش سبز

  http://i26.tinypic.com/2qwzq5u.png

  ۱) همانطور که در شکل دیده می شود تشکیلات جنبش داری سه لایه است: اول رهبری (موسوی-کروبی-خاتمی)، دوم احزاب و نهادهای مدنی، سوم هسته ها و شبکه های خودگردان. یعنی بعد از رهبریت این احزاب و نهادها هستند که تصمیم گیرنده اند.

  ۲) به گمان من زمان رویارویی سرنوشت ساز با خامنه ای و سرکوبگرانش هنوز فرا نرسیده است. آن ها رو به افولند ما رو به اوج. باید شکیبا بود و در صورت نیاز به رویارویی سرنوشت ساز، نقطه برخورد بهینه را انتخاب کرد. هنوز جنبش در “هماهنگی” ضعیف است. در صورت نیاز بعد از انجام مورد ۳ این یادداشت باید به فکر رویارویی احتمالی بود.

  ۳) احزاب و نهادهای مدنی در چارچوب بیانیه شماره یازده رییس جمهور موسوی متحد شوند و “کنگره ملی” را تشکیل دهند. شبکه های خودگردان گسترش و تقویت شود.

  ۴) فعلا برای راه پیمایی روز قدس آماده شویم و از هر گونه اقدام شتاب زده بپرهیزیم.

  به امید پیروزی نهایی!

 5. طرحی برای تشکیل کنگره ملی

  اکنون که بیانیه شماره ١١ رئیس جمهور موسوی “راه سبز امید” را روشن تر کرده است و چارچوبی را برای احقاق حقوق مردم و گذار به دمکراسی فراهم آورده، اتحاد عملی احزاب و نهادهای مدنی ساده تر شده است.

  برای استفاده بهینه از ظرفیت ها و استعدادهای ملی برای سیاست گذاری و تصمیم گیری بهتر در جهت پیروزی نهایی، تشکیل کنگره یا مجلسی موقت ضروری است.

  همانطور که در شکل زیر دیده می شود تشکیلات جنبش سبز، شامل سه لایه است:

  ۱٫ رهبری (موسوی-کروبی-خاتمی)،
  ۲٫ احزاب و نهادهای مدنی، و
  ۳٫ هسته ها و شبکه های خودگردان مدرن.

  {تصویری از سازماندهی و رهبری جنبش سبز

  احزاب، گروه ها، سازمان ها، انجمن ها، و سایر نهادهای مدنی هر تعداد بخواهند می توانند در چارچوب های توافق شده جبهه یا اتحادهای لازم را تشکیل دهند. اما تشکیل یک کنگره ملی “فراگیر” که حتی االامکان بتواند تنوع و تکثر و نبوغ فرزندان وطن را نمایندگی کند در این مرحله ضروری است.

  متناسب با شرایط ….

  http://doust114.persianblog.ir/post/202/

 6. ادامه  بعد از نماز جمعه امروز:

  ۱۰) ما در هماهنگی و لجستیک برای استفاده بهینه از تمامی توان ملی ضعف داریم.
  پیش بسوی تشکیل کنگره ملی و گسترش و تقویت هسته ها و شبکه های خودگردان مدرن!

 7. بعد از نماز جمعه امروز:

  ۱) دیکتاتور شدیدا ترسیده است.

  ۲) اما با توجه به شخصیتش (عقده های دوران نوجوانی و عقده های زمان رئیس جمهوری و عقده آیت الله شدن یک شبه…) می تواند خطرناک باشد.

  ۳) رژیمش با شتاب زیاد رو به زوال است و افراد دور و برش عده ای عقب مانده منگل و لات و اومپن بیش نیستند.

  ۴) دستش آلوده به خون و فرمانده و آمر  پست ترین اقدامات ضد بشری در تاریخ بشریت است.

  ۵) دولت منصوبش فاقد هر گونه مشروعیت است که ویژگی هایش دروغ، تقلب، خالی بندی، عفب ماندگی فکری، کودنی، بی کفایتی در داخل و خارج و… است. دست هایشان از بالا تا پایین آلوده به خون و تجاوز به ملت است.

  ۶) در مقابل جنبش سبز رو به صعود است. صلح جوست و مشروعیت دارد. برای علتی عالی و بدیهی ترین حقوق پایمال شده یک ملت مبارزه می کند.

  ۷) زبده ترین، نخبه ترین، فرزانه ترین، دلاورترین فرزندان ایران در این جنبش فعالند.

  ۸ ) مردم جهان و تمامی صلح دوستان و فرزانگان جهان با این جنبش هستد.

  ۹) نقطه برخورد رویارویی سرنوشت ساز را ما باید تعیین کنیم. آن ها رو به نزولند، ما رو به صعودیم. بنابراین گذشت زمان به نفع ماست.

  ۱۰) ما در هماهنگی و لجس

 8. کهکشان سبز

  مسیح ها
  مهدی ها
  ظهور کرده اند،
  بیشمارانند…
  رستاخیزی است:

  در هر کوی و برزن
  این سرزمین پاک
  نهال نهال
  عشق می کارند!

  مسیح ها
  مهدی ها
  عروج کرده اند،
  بیشمارانند…
  رستاخیزی است:

  بر بام ملکوت وطن
  دسته دسته
  ستاره می کارند!

  رئیس جمهورموسوی
  نگاه کن:

  دختران و پسرانت
  “راه شیری”
  کهکشان را،
  چگونه
  “راه سبز” کرده اند:

  سلام را فتح کرده اند…

 9. با سلام خدمت جناب آقای قابل
  من به تازگی با سایت شما آشنا شدم و متون نوشته شده در سایت شما را به دقت مطالعه نمودم. حقیقتا حرف دل خودم را در مطالب شما یافتم. شغل اصلی بنده تراشکاری است و تحصیلاتم مهندسی مکانیک است.  این اواخر به مناسبت وقایع پس از انتخابات تلاش کردم تا بدور از هر گونه پیشداوری به تحقیق در خصوص چرایی اتفاقات و شرایط پیش آمده پس از آن بپردازم. هرچه بیشتر مطالعه میکنم و نظرات اندیشمندان را جویا میشوم احساس میکنم که چقدر تاکنون در قبال جامعه خود بی مسئولیت بوده ام. شاید شرایطی که در طول سالهای اخیر در جامعه ما حکم فرما بوده ، افراد را صرفا به شکل یک انسان ماشینی درآورده که هدفی جز خوردن،خوابیدن ، نماز خواندن ، راهپیمایی کردن و تایید گفته های مسئولین نداشته اند. ما انسانها صرفا موجوداتی هستیم که بایستی در یک جامعه به ظاهر اسلامی رشد و نمو پیدا کرده و خدا را فقط در چارچوب آن چیزی بشناسیم که حاکمیت تعریف میکند. در یک چنین فضایی انسانها به گونه ای رشد میکنند که عبادات دینی آنها در چارچوب قوانین حکومتی به مفهوم  توشه ای برای خریدن بخشی از بهشت تفسیر میشود و هرگونه مخالفت با حکومت یا اجزای حاکمیت به مفه

 10. به قول استادتان با سلام و تحیت بر شما جناب اقای احمد قابل امیدوارم شاد و سالم باشید من یک تقاضا از شما دارم میخواهم نظریه ی حجابتان را بسط دهید و البته انقدر در این مساله اصرار میکنم تا مجبور شوید این کار را انجام دهید اقای حسین انصاریان اخیرا ردیه ای بر نظر شما نوشته است ایا شمت میتوانید با ایشان مناظره کنید به هر حال سوال دیگری هم داشتم ما از کجا بفهمیم که نظر فقهایی که درمورد مساله حجاب بیان کرده اید مربوط به ستر غیرصلاتی است ایا سخنی به صراحت در رابطه با این مساله وجود دارد؟؟؟؟؟؟ من خیلی دوست دارم تحلیل فقه درباره ی مساله حجاب را از شما  2 سوال دیگر دارم نظر قطعی اقای محسن کدیور و سوال دیگر من این است که ایا در فقه اهل تسنن کسی درباره عدم وجوب حجاب حرفی را زده است یا خیر یه سوال دیگر در مورد استمنا ایا در تاریخ تشیع سابقه دارد کسی جواز خودارضایی را داده باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ترا به خدا به قران به امام علی به امام حسین به امام حسین و به همه مقسات قسمتان میدهم به تمام سوالت من پاسخ دهید

 11. ترو خدا پاسخ دهید

 12. اقای قابل التماس میکنم پاسخ دهید

 13. سلام از مقاله قبلیت استفاده کردم و لذت بردم. اگرچه مطابقت با رای و تحقیقات من نداشت اما هم سو بود . ممنون. این مقاله رو هم حتمامطالعه می کنم.لبخند

 14. البته من غیر از دوست عزیزمون ( محسن ) هستم.

 15. جناب استاد
  ای کاش این سخنان قبل از تشکیل حکومت مطرح میشد و بعد انقلابی صورت میگرفت!
  اما به هر حال فکر میکنم باز هم تغییر منظور نظر آیه شریفه ی قرآن که آن را اقدامی از سوی ملتها واقوام میداند از این آگاهی بخشیها آغز میشود. خدا خیرتان دهد!

 16. اقای قابل من منتظرم

 17. اقای قابل تا جواب ندهید ول کن معامله نیستم

 18. اقای قابل تا جواب ندهید ول کن معامله نیستم

 19. اقای قابل تا جواب ندهید ول کن معامله نیستم

 20. فقط در حد چند جمله جواب مرا در قسمت نظرات بدهید همین

 21. jv, خدا اقای قابل

 22. دوستان گرامی.

  لحن کودتاچیان کمی تغییر کرده است. سخنگوی کوتاچیان، این جناب آقای یدالله جوانی سپاه پاسداران را که یادتان هست… قبل از انتخابات آمد و گفت مردم می خواهند انقلاب مخملین کنند و چقدر شاخ و شانه برای ملت کشید… بعد هم مقاله پشت مقاله مصاحبه پشت مصاحبه و تهدید کردن مردم و خط و نشان کشیدن برای رهبران سیاسی. حالا آمده فرمایشاتی فرموده:

  “به سلایق گروههای سیاسی توجه شود” و صحبت از قانون گرایی می کنند.
  http://aftabnews.ir/ vdcaemno.49n…49nuu15kk4.html

  اولین قدم این است که این جناب سردار به کار نظامی خودش بپردازد و در امور سیاسی دخالت نکند. اگر حضور ۸۵ درصدی مردم در انتخابات اخیر بنا بر فرمایش ایشان “برای شریک شدن مردم در سرنوشت خود” بود، چرا این جناب سردار آن را انقلاب مخملین خواند؟؟ چرا به ستادهای انتخاباتی حمله کرد؟ چرا همکارانشان به روی رای دهندگان آتش گشودند؟

  یعنی مملکت این قدر بدبخت شده که باید با “هوس” چند تا کوتوله بچه مزلف بالا و پایین بشه؟
  این جناب سردار چرا خودش قانون را رعایت نمی کند؟ قانون تا جایی خوبه که برای یه عده کودتاچی فضای امن ایجاد کنه هر گهی میخوان بخورن و با سرنوشت یک کشو

 23. …. فضای امن ایجاد کنه هر گهی میخوان بخورن و با سرنوشت یک کشور و ۷۰ میلیون نفر بازی کنند. و آن همه جنایت کنند؟؟

  قانون باید از همین لحظه درباره ایشان و همکارانشان در به آشوب کشیدن کشور اجرا بشه. دستگیری و محاکمه علنی.

  هیچ فکر کردید چرا خامنه ای و احمدی نژاد فقط به آدم های کوتوله و مساله دار پست و مقام میدن؟ پاسخش روشن است. از بلند قدها می ترسند!

 24. در ضمن این آقای مجهول هم خوبه بجای ول کن معامله نبودن برن ول کن قرآن نباشن. بگرده ببینه که اصلا در قرآن کلمه “مو” آمده تا چه رسد پوشانیدن آن!
  در آیه ۳۱ سوره نور  صحبت از آشکار نکردن سینه و باسن و عورتین است و لاغیر. آخر هم به مومنان گفته برای رستگاری خودتان است. نه این که گزمه های خامنه ای راه بیفتند تو خیابونا مزاحم زن و بچه مردم شن.
  آفای مجهول دوست داشتین این نوشته را درباره حجاب مرور کنید. شاید معلوم شوید :)

  http://doust114.persianblog.ir/post/83/

 25. سایت الف احمد توکلی نوشته است: ”
  وقتی آقای موسوی نمی‌تواند ادعای تقلب (جابجایی رای‏ها) را اثبات کند، بهترین راه برای انحراف توجه‌ها از این ادعای دروغ و فاجعه بار، بزرگنمایی کشته‌ها و دست و پاکردن کشته‌های جدید است.”

  آخه منگل ها، صندوق های رای و ته برگه های تعرفه که همه دست صادق محصولی کارچاق کن بساز و بفروش است. آن ها را به یک شرکت مشاور بیطرف بسپارید. آن وقت خواهید دید چگونه ریده خواهد شد بر سایت الف و ریش ریای دکتر تقلبی احمد توکلی. بی شرف های سر تا به پا ریا و دروغ و تقلب، لااقل در ماه رمضان موقتا ماشین شیادی را خاموش کنید.

  در مورد جنایات و قتل ها فرض کنیم سیاسی هم نبوده، آیا دستگاه قضایی و نمایندگان مردم نباید دغدغه پیدا شدن جسد دختری جوان را داشته باشند. یا دستگیری و رهایی یک دختر ۱۹ ساله در بیابان؟ چرا شما حرامزاده ها در پی لاپوشانی هستید؟ مگر شما از این ملت حقوق نمی گیرید؟؟

 26. اکنون آمده ام بگویم: آقای خامنه ای از رشد و تعالی مردم نترسید، از آنان بیاموزید و با آن ها همراه شوید! به جای مخفی شدن در دخمه ای که چند تا سپاهی قدرت طلب دلار دوست برای تان فراهم دیده اند، به مردم بپیوندید و رستاخیز آن ها را لمس کنید. از این حقارت خود را رها کنید. توبه کنید. خداوند بخشنده و مهربان است. در پیشگاه این ملت سربلند زانو بزنید و از آن ها پوزش بطلبید. روح خدا در مردم جاری است، آنها هم بخشنده و مهربانند.

  با خود خلوت کنید. اراده کنید. تا سه بشمارید. این لباس را در آورید و به مردم بپیوندید. خوب می دانید که این “ولایت فقیه” چه بی اساس است. و درعمل هم جز نکبت برای این وطن و مردم هیچ دست آوردی نداشته است. خیر همه در آن است که همه به دمکراسی تن در دهیم.

 27. اقای قابل از شما درباره ی نیاز های جنسی سوالاتی دارم اخیرا ذهنم مشغول شده و دائما درباره ی نیاز های جنسی و رویکرد دین (و به اصطلاح شما شریعت محمدی) فکر میکنم گاهی اوقات پاسخی نمیابم و خسته میشوم گاه بیشتر فرو میروم من جوانی هستم که در عنفوان جوانی هستم باالطبع غریزه جنسی در من بسیار زیاد است و گرایش به جنس مخالف در من بیداد میکند خیلی به دختران علاقه دارم اگر به دختری احساس تمایل کنم حاضرم خیلی چیزها را برایش بدهم  ای سوال مرا جدی بگیرید در پست اذر ۸۴ در قسمتی نوشته اید که روابط رقیق تر میان پسر و دختری به یگدیگر احساس تمایل میکنند با شرایطی که ذکر کردید مشروعیت میابد میخواهم درباره ی قسمتی که گفته اید اگر به حدی برسد که احتمال تقویت راه های نامشروع وجود داشته باشد حالا اگراین راه نامشروع استمنا یا نگا ههای حرام باشد ( منظورم این است که ترس افتادن در زنا نباشد ولی در حرامی مثل خودارضایی باشد) ایا باز هم شما جواز ازدواج موقتی که در اذر ۸۴ نوشته اید را میدهید و ایا اصولا جواز دوستی پسر و دختر را میدهید ممنون میشوم اگر جواب این حقیر را بدهید باور کنید ذهنم خیلی مشغول شده التماس میکنم پاسخ مرا بدهید

 28. این یدالله جوانی دوباره زر مفت زد:

  دوستان همه میدونیم که این شاخ و شونه کشیدنا از ضعفه. خونسرد باشیم. با صلابت اما آرام و با وقار! فردا اقیانوس بیکران دریادلان سبز، روی آن ها را بازهم کم خواهد کرد. این بیانیه هم حتما توسط این منگل یدالله جوانی نوشته شده… این آقا خدای سوتی دادنه. بذارین زر خودش را بزنه.

  بیشن از ۵۰ در صد فرماندهان سپاه با جنبش سبز هستند. ۸۰- ۹۰ در صد بدنه سپاه هم که با جنبشه. ما بایستی سعی کنیم بقیه هم به جنبش جذب بشن. پیروزی سریع تر و کم هزینه تر میشه.

  بنابراین حساب این آقای جوانی عقب مانده خرافاتی را از بقیه جدا کنیم. بالاخره تو یک باغ سیب چند تایی کرمو هم پیدا میشه.

  سپاهی ها هموطنان ما هستند و برای دفاع از میهن در برابر حمله خارجی، جان شان را بر کف دست گرفته اند.
  خلاصه این که هشیار باشیم و در پی جذب آن ها به آرمان های والای انسانی جنبش سبز…

  راه سبز امید برای ساختن ایرانی آباد و آزاد و پیشرفته…
  راه رشد و تعالی همه ما…
  راه زندگی کردن درکنار یکدیگر با هر عقیده و فکر و مرامی…
  به امید آنروز و به امید پیوستن افراد زیادتری از سپاه و بسیج به راه متعالی ما…
  پیش بسوی خلق کهکشان سبز

 29. چی شد اقای قابل خدا رو خوش نمیاد مارو معطل میذارین

 30. خیلی راحت میشه از سایت های مراجع تقلید و شماره ی۰۹۶۴۰ سوال کرد اما من از شما سوال کردم تا پاسختان ارامم کند  چون میدانم شما فرق دارید

 31. پس از تظاهرات روز ایران!
  “ای رهبر کودتا ارتش سبز ایران آماده قیام است”

  امروز ٢٧ شهریور ١٣٨٨،  روز ایران، بار دیگر شاهد حضور قدرتمند و پرشکوه ملت به پا خاسته ایران در خیابان ها بودیم؛ این بار کوبنده تر و با شعارهایی چون “ای رهبر کودتا ارتش سبز ایران آماده قیام است”! تهدید های خامنه ای و بیانیه به نام سپاه پاسداران مبنی بر “رویارویی” با مردم در اراده پولادین ملت تاثیری نگذاشت!

  چند نکته ای که به نظر نگارنده می رسد:

  (١)

  دیکتاتور و عوامل سرکوبگرش چون احمدی نژاد، جعفری، و جوانی و دیگران، حتی اگر حسن نیت هم داشته باشند،  فاقد شعور لازم برای درک و تحلیل مسائل جامعه ایران و جامعه جهانی می باشند؛ تا چه رسد ارائه راه حل برای حل مسائل و تعامل باجهان. آن هایی که امروز بر سرنوشت این ملت کهنسال حاکم هستند، یک هزارم توانایی ملی ایران را هم نمایندگی نمی کنند. اگر جلوی آن ها گرفته نشود کشور را با شتاب بیشتری بسوی فروپاشی و تجزیه هدایت خواهند کرد.  به عبارت دیگر حتی اگر در انتخابات تقلب هم نشده بود و این همه ستم هم بر ملت روا نداشته بودند، این دار و دسته های منگل صلاحیت رهبری و اداره

 32. ادامه…
  (۴)

  رهبران گروه های سیاسی و نهادهای مدنی و شخصیت های ملی (داخل و خارج کشور)، استراتژی مناسب نجات میهن را با بودن رهبری فعلی (موسوی-کروبی-خاتمی) و یا بدون بودن آن ها تدوین کنند. اگر رهبری فعلی برنامه ای برای تشکیل “کنگره ملی” ارائه نکرد، باید دست بکار شد.

  (۵)

  مردم ایران همزمان هسته ها و شبکه های خودگردان را تا دورترین نقاط کشور گسترش و تقویت خواهند کرد. باید فرض را بر روزی گذاشت که نه اینترنت در دسترس است و نه تلفن. دانشجویان می توانند استخوانبندی این شبکه ها باشند!

  (۶)

  حضور پررنگ تر فقهایی چون آیت الله منتظری، صانعی، دستغیب، بیات زنجانی و دیگران در کنار مردم قابل تقدیر است. اما نباید فراموش کرد که ام الفساد این همه بدبختی و فلاکت و ستمی که در این سی سال دیکتاتوری بدتر از دیکتاتوری شاهان بر این ملت رفت، این اصل من درآوردی ولایت فقیه است. این اصل ضد قرآن با هیچ منطقی قابل قبول نیست. آخر مگر یک فقیه چه دانشی می آموزد که امروز به درد جامعه بخورد؟ بنا بر آموزه های روشن قرآن،  ”احکام” بدوی دوران وحشیگری اعراب مکه و حومه آن را بایستی برای همیشه به عنوان ننگ بشریت در زب

 33. ادامه…
  این دار و دسته های منگل صلاحیت رهبری و اداره کشور ایران را ندارند. وظیفه ملی و انسانی همه است که  محکم و با تمامی توان جلوی آن ها بایستیم. برای به زانو درآوردن آن ها و تن دادن به یک انتخابات آزاد حتی یک لحظه را نباید هدر نداد.

  (٢)

  رهبران جنبش سبز می بایست استراتژی خود را فرمول بندی کنند و به مردم اعلام کنند. جنبشی با چنین پتانسیل و در چنین شرایط تاریخی مناسب، به رهبری پویاتر نیاز دارد. هرگونه فرصت سوزی و عدم ارتباط به موقع و مستمر با مردم، بخشی از جنبش را رادیکال تر و  سبب حرکت هایی نظیر ترور مقامات حکومتی در کردستان می شود. حرکت های ایذایی رژیم و بازی با دستگیرشدگان و دستگیری های جدید نباید ما را مشغول کند و  از توجه کافی به بقیه امور منحرف کند. تشکیل کنگره ملی برای هماهنگی و استفاده بهینه از توان ملی ضروری است.

  (٣)

  اگر قرار است آقای هاشمی با مجلس خبرگان و مجلس تشخیص مصلحت کارکردی داشته باشد، باید نشانه هایی از آن به زودی آشکار گردد. وگرنه مردم ایران و مصالح ملی باردیگر بازیچه و یا قربانی حفظ خود او خواهد بود.

 34. ادامه…

  بایستی برای همیشه به عنوان ننگ بشریت در زباله دانی تاریخ دفن کرد.  بهتر است به جای هدر دادن عمر روی آنچه برای جامعه ای دیگر و زمانه ای دیگر آمده است، به اسلام یونیورسال و صلح در خود و ترویج صلح در جهان پرداخت.

 35. آقای قابل سلام
  ما همچون سالهای قبل منتظر اعلام هلول ماه رمضان و عید فطر از جانب شما بودیم …

 36. سلام آقای قابل
  عیدت مبارک
  انشا الله صد عید ” به ” از این عید ها …

 37. دوستتان دارم اقای قابل

 38. سلام
  نکند به جای خدا پرستی ،  ابلیس پرستی را پیشه کنیم
  که فاصله آن به اندازه غرور است و نتیجه اش
  دروغ، ریا ، ربا و فسق و جور
  موفق باشید

 39. حالا که آقای هاشمی در مجلس خبرگان صحبت از طرحی برای آشتی کرد، باید هشیار بود از گند و کثافت فقهای شورای نگهبان منصوب رهبر خلاص شد. بساط  این شیادی را باید برای همیشه از این مملکت برچید. شاه بیت هر توافقی باید استعفای شورای نگهبان باشد. این که یک نفر  چند نفر فقیه ابله مال پرست را منصوب کند و با  واگذاری  کارخانه و معدن دم آن ها را ببیند و  در انتخابات هر گهی خواست بخورد، مایه ننگ ایرانیان است و باید بساط این شیادی هر چه زودتر برچیده شود.
  تنوع در آفرینش سنت لایتغییر است. اختلاف نظر و رای همیشه است. باید با این سنت آفرینش هارمونی داشت. بر خلاف آن عمل کردن این مملکت را به این گه کشیده. راه حل صندوق انتخابات است و این با پفیوزهایی چون جنتی و یزدی و دیگر فقهای دیوسزناکار مال حرام خور میسر نیست. باید این کثافات را به مستراح سپرد. همین قدر که کشور را به گه کشیده و در آستانه فروپاشی قرار داده اند کافی است و باید در دادگاه جوابگو باشند.

 40. حالا که آقای هاشمی در مجلس خبرگان صحبت از طرحی برای آشتی کرد، باید هشیار بود از گند و کثافت فقهای شورای نگهبان منصوب رهبر خلاص شد. بساط  این شیادی را باید برای همیشه از این مملکت برچید. شاه بیت هر توافقی باید استعفای شورای نگهبان باشد. این که یک نفر  چند نفر فقیه ابله مال پرست را منصوب کند و با  واگذاری  کارخانه و معدن دم آن ها را ببیند و  در انتخابات هر گهی خواست بخورد، مایه ننگ ایرانیان است و باید بساط این شیادی هر چه زودتر برچیده شود.
  تنوع در آفرینش سنت لایتغییر است. اختلاف نظر و رای همیشه است. باید با این سنت آفرینش هارمونی داشت. بر خلاف آن عمل کردن این مملکت را به این گه کشیده. راه حل صندوق انتخابات است و این با پفیوزهایی چون جنتی و یزدی و دیگر فقهای دیوسزناکار مال حرام خور میسر نیست. باید این کثافات را به مستراح سپرد. همین قدر که کشور را به گه کشیده و در آستانه فروپاشی قرار داده اند کافی است و باید در دادگاه جوابگو باشند.

 41. سلام جناب قابل.هر چند ملت آزاده ایران امسال عید ندارند، اما این فطر شورانگیز رو به شما تبریک میگم.
  در ضمن از اینکه وبلاگ دوم تون فیلتر شده، خیلی ناراحت شدم. امیدوارم این تلاشهای فکری و سیاسی یه روزی نتیجه بده و به یاری خداوند ریشه استبداد و بنیادگرایی کنده بشه.
  یاحقگل

 42. از این زانتیا نگرانم !!!!!ناراحت

 43. ایهالناس مسلمان کشی‌یکی‌از سرگرمیهای جدید   برای کشورها و دولتهای مسلمان و غیره مسلمان شده. جالب اینجاست که دوستان عزیز آقای احمدی خره،چین و شوروی، قبل از شمارش آرای  انتخابات به ایشون تبریک گفتند. کشور چین و شوروی یک ساعت بعد از انتخابات به آنترینژاد تبریک گفتند تو نگو اینها با هم یه قرارهایی دارند و  آنهم سرگرمی هست که هر ستاشون دوست دارند و آن هم، مسلمان کشی‌. در ارومجی چین و در چچنیا شوروی و در ایران عزیز دولتها همه مشغول مسلمان کشی‌هستند.احمدی‌نژاد ممکن که خایهٔ امریکا و انگلیس را نمیمالد ولی‌  خوب خایهٔ  چین و شوروی را ما چ می‌کند. هی‌نماز جمعه داد میزنم مرگ بر یهودی و صهیونیست تو نگو پولدارترین ادمهایی که شوروی را اداره میکنند یهودی هستند. هر هفته میرم نماز جمعه داد میزنم مرگ بر امریکا و مرگ بر انگلیس تو نگو مسلمان کشهای اصلی‌، چین، شوروی و همین رئیس جمهور قلابی خودمون  آقای احمقی خره جنایتکار هستند.
  «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»

 44. ایهالناس مسلمان کشی‌یکی‌از سرگرمیهای جدید   برای کشورها و دولتهای مسلمان و غیره مسلمان شده. جالب اینجاست که دوستان عزیز آقای احمدی خره،چین و شوروی، قبل از شمارش آرای  انتخابات به ایشون تبریک گفتند. کشور چین و شوروی یک ساعت بعد از انتخابات به آنترینژاد تبریک گفتند تو نگو اینها با هم یه قرارهایی دارند و  آنهم سرگرمی هست که هر ستاشون دوست دارند و آن هم، مسلمان کشی‌. در ارومجی چین و در چچنیا شوروی و در ایران عزیز دولتها همه مشغول مسلمان کشی‌هستند.احمدی‌نژاد ممکن که خایهٔ امریکا و انگلیس را نمیمالد ولی‌  خوب خایهٔ  چین و شوروی را ما چ می‌کند. هی‌نماز جمعه داد میزنم مرگ بر یهودی و صهیونیست تو نگو پولدارترین ادمهایی که شوروی را اداره میکنند یهودی هستند. هر هفته میرم نماز جمعه داد میزنم مرگ بر امریکا و مرگ بر انگلیس تو نگو مسلمان کشهای اصلی‌، چین، شوروی و همین رئیس جمهور قلابی خودمون  آقای احمقی خره جنایتکار هستند.
  «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»

 45. تا فکری برای این مضحکه شورای نگهبان نشه، هیچ امیدی به حل مسایل کشور نیست. سیستمی که قانون آن به یه نفر اجازه می ده با انتصاب شش فقیه شورای نگهبان و دم آن ها را دیدن، هر گهی خواست توی این مملکت بخوره حاصلش این فلاکته که خودشون هم توش موندن.
  این فقهای شورای نگهبان شده اند آلت فعل یه دیکتاتور عقده ای که از سایه خودش هم می ترسه. برایش خبرگان نصب میکنند. رئیس جمهور نصب می کنند. نمایندگان مجلس شورا را انتصاب می کنند… واقعا توهینه به ملت. اگه انتخابات برگزار نمی کردند و رهبر همه را منصوب میکرد خیلی شرافتمندانه تر بود.
  باید ملت انتخاب کننده باشد و برای عملی شدن انتخاب کردن ملت باید این مضحکه شورای نگهبان برچیده شود. یا فعلا طوری شود که برای گذار به دمکراسی قانون طوری باشد که بیطرفی ناظرین انتخابات تضمین گردد. کار اساسی این است. و هر طرحی باید این مساله را حل کند. وگرنه وقت تلف کردن و زر آخوندی دیگر زدن!

 46. تا فکری برای این مضحکه شورای نگهبان نشه، هیچ امیدی به حل مسایل کشور نیست. سیستمی که قانون آن به یه نفر اجازه می ده با انتصاب شش فقیه شورای نگهبان و دم آن ها را دیدن، هر گهی خواست توی این مملکت بخوره حاصلش این فلاکته که خودشون هم توش موندن.
  این فقهای شورای نگهبان شده اند آلت فعل یه دیکتاتور عقده ای که از سایه خودش هم می ترسه. برایش خبرگان نصب میکنند. رئیس جمهور نصب می کنند. نمایندگان مجلس شورا را انتصاب می کنند… واقعا توهینه به ملت. اگه انتخابات برگزار نمی کردند و رهبر همه را منصوب میکرد خیلی شرافتمندانه تر بود.
  باید ملت انتخاب کننده باشد و برای عملی شدن انتخاب کردن ملت باید این مضحکه شورای نگهبان برچیده شود. یا فعلا طوری شود که برای گذار به دمکراسی قانون طوری باشد که بیطرفی ناظرین انتخابات تضمین گردد. کار اساسی این است. و هر طرحی باید این مساله را حل کند. وگرنه وقت تلف کردن و زر آخوندی دیگر زدن!

 47. رفسنجانی که قافیه خبرگان را هم باخت، در آستانه تشکیل مجلس خبرگان باز هم مردم را با یک حرف دهن پرکن سر کار گذاشت. ببینید چه کسانی میخواهند کشور را از بحران در آورند. اسامی تهیه کنندگان متن برون رفت از وضعیت فعلی نواندیش : اسامی اعضای هیات تهیه کننده متن برون رفت از وضعیت کنونی مشخص شد. به گزارش نواندیش عسگر اولادی , باهنر , حداد عادل , مرتضی نبوی , میرسلیم و مظفر از جمله اعضای این هیات هستند .
  http://www.noandish.com/com.php?id=32965

 48. رفسنجانی که قافیه خبرگان را هم باخت، در آستانه تشکیل مجلس خبرگان باز هم مردم را با یک حرف دهن پرکن سر کار گذاشت. ببینید چه کسانی میخواهند کشور را از بحران در آورند. اسامی تهیه کنندگان متن برون رفت از وضعیت فعلی نواندیش : اسامی اعضای هیات تهیه کننده متن برون رفت از وضعیت کنونی مشخص شد. به گزارش نواندیش عسگر اولادی , باهنر , حداد عادل , مرتضی نبوی , میرسلیم و مظفر از جمله اعضای این هیات هستند .
  http://www.noandish.com/com.php?id=32965

 49. دنباله آقایان سران جمهوری اسلامی این چند جمله را بخوانید و و وجدانا کمی فکر کنید!

  دو راه بیشتر ندارید:

  ١) این نمایش های مسخره به اسم انتخابات را برای همیشه متوقف کنید. رهبر با شورای نگهبان خود مستقیما رئیس جمهور، نماینده مجلس، نماینده خبرگان، و دیگر مقامات را انتصاب کنند. این روش بسیار بسیار شرافتمندانه تر است. هم هزینه انتخابات صرفه جویی می شود و هم به شعور ملت توهین نمی شود. مردم هم برای پس گیری رای خود به خیابان ها نمی ریزند و دستانتان به خون کمتری آلوده می شود.

  ٢) شما که مطمئن هستید اکثریت مردم با شما هستند، به شعور ملت احترام بگذارید و اجازه دهید خودشان انتخاب کنند. لطفا این شورای نگهبان را منحل کنید. اگر هم اصرار دارید شورای نگهبان داشته باشید، اجازه بدهید اعضای شورای نگهبان توسط مراجع تقلید معرفی شوند. هر مرجع یک فقیه بیطرف و عادل را معرفی کند.

  زمان را از دست ندهید. اینقدر بر مردم ستم روا مدارید. اینقدر آن ها را تحقیر نکنید. نگذارید روزی اسلحه به دست سراغتان بیایند. وجدانا کمی فکر کنید. از سرنوشت رژیم های استبدادی و عاقبت دیکتاتورها عبرت بگیرید.

 50. آقایان سران جمهوری اسلامی این چند جمله را بخوانید و و وجدانا کمی فکر کنید!

  آقای خامنه ای، آقای رفسنجانی، آقای احمدی نژاد، آقای لاریجانی، آقای لاریجانی، آقای جعفری؛ شما را به جان هر کس که دوست دارید این چند خط را یک دقیقه بخوانید و یک ساعت درباره آن فکر کنید:

  سی سال زبدگان و نخبگان و استعدادهای این ملت کهنسال را زندانی کردید. سی سال آن ها را اعدام کردید. سی سال آن ها را شکنجه کردید. سی سال به زندانیان تجاوز کردید. سی سال دادگاه ها را به تماشاخانه تبدیل کردید. سی سال انتخابات قلابی برگزار کردید. سی سال هر روز خانواده های بیشتری را به زیر خط فقر فرستادید. سی سال افراد بیشتری را مجبور به ترک وطن کردید. سی سال هر سال آبروی بیشتری از ایران و ایرانی بردید. هشت سال جنگ را با یک ملت مسلمان و شیعه بیخودی کش دادید. سی سال از همدیگر ترسیدید. سی سال کارگزاران و روحانیون بیشتری از جمهوری اسلامی خودتان را کنار گذاشتید و یا آبرویشان را بردید… سی سال هر بلایی که بتوان تصور کرد، بر سر این ملک و ملت آورده اید…

  و اکنون این جمهوری اسلامی تان چه خیری برای مردم دارد که بتوانید سرتان را پیش ملت بالا بگیرید؟

  دو راه بیشتر

 51. دنباله آقایان سران جمهوری اسلامی این چند جمله را بخوانید و و وجدانا کمی فکر کنید!

  دو راه بیشتر ندارید:

  ١) این نمایش های مسخره به اسم انتخابات را برای همیشه متوقف کنید. رهبر با شورای نگهبان خود مستقیما رئیس جمهور، نماینده مجلس، نماینده خبرگان، و دیگر مقامات را انتصاب کنند. این روش بسیار بسیار شرافتمندانه تر است. هم هزینه انتخابات صرفه جویی می شود و هم به شعور ملت توهین نمی شود. مردم هم برای پس گیری رای خود به خیابان ها نمی ریزند و دستانتان به خون کمتری آلوده می شود.

  ٢) شما که مطمئن هستید اکثریت مردم با شما هستند، به شعور ملت احترام بگذارید و اجازه دهید خودشان انتخاب کنند. لطفا این شورای نگهبان را منحل کنید. اگر هم اصرار دارید شورای نگهبان داشته باشید، اجازه بدهید اعضای شورای نگهبان توسط مراجع تقلید معرفی شوند. هر مرجع یک فقیه بیطرف و عادل را معرفی کند.

  زمان را از دست ندهید. اینقدر بر مردم ستم روا مدارید. اینقدر آن ها را تحقیر نکنید. نگذارید روزی اسلحه به دست سراغتان بیایند. وجدانا کمی فکر کنید. از سرنوشت رژیم های استبدادی و عاقبت دیکتاتورها عبرت بگیرید.

 52. آقایان سران جمهوری اسلامی این چند جمله را بخوانید و و وجدانا کمی فکر کنید!

  آقای خامنه ای، آقای رفسنجانی، آقای احمدی نژاد، آقای لاریجانی، آقای لاریجانی، آقای جعفری؛ شما را به جان هر کس که دوست دارید این چند خط را یک دقیقه بخوانید و یک ساعت درباره آن فکر کنید:

  سی سال زبدگان و نخبگان و استعدادهای این ملت کهنسال را زندانی کردید. سی سال آن ها را اعدام کردید. سی سال آن ها را شکنجه کردید. سی سال به زندانیان تجاوز کردید. سی سال دادگاه ها را به تماشاخانه تبدیل کردید. سی سال انتخابات قلابی برگزار کردید. سی سال هر روز خانواده های بیشتری را به زیر خط فقر فرستادید. سی سال افراد بیشتری را مجبور به ترک وطن کردید. سی سال هر سال آبروی بیشتری از ایران و ایرانی بردید. هشت سال جنگ را با یک ملت مسلمان و شیعه بیخودی کش دادید. سی سال از همدیگر ترسیدید. سی سال کارگزاران و روحانیون بیشتری از جمهوری اسلامی خودتان را کنار گذاشتید و یا آبرویشان را بردید… سی سال هر بلایی که بتوان تصور کرد، بر سر این ملک و ملت آورده اید…

  و اکنون این جمهوری اسلامی تان چه خیری برای مردم دارد که بتوانید سرتان را پیش ملت بالا بگیرید؟

  دو راه بیشتر

 53. یادداشتی بر “طرح تفاهم ملی” ارائه شده توسط دولت احمدی نژاد

  با ادامه شارلاتان بازی ها تفاهم ملی حاصل نمی شود.

  وطن امروز،  روزنامه دولت،  طرحی را بنام طرح تفاهم ملی منتشر کرده است. این متن ادعا می کند “طرفینی” وجود ندارد که نیاز به میانجیگری باشد. در این طرح از تشکیل کمیته ای سخن می رود که  ”در یک کلام”  باید بر “شرایط فعلی سیاسی کشور مهر«خاتمه» بزند”.  اما از تک تک الف بای این طرح پلیدی ها و شارلاتان بازی متقلبان، دزدان رای مردم، سرکوبگران و قاتلین مردم فوران می کند.

  جان مایه این طرح این است که از کاندیدای معترض می خواهد مستندات خود را برای ادعای تقلب، که باعث آشوب در کشور شده است، ارائه دهد.

  اما ما به دزدان و متقلبان و جنایتکاران و قاتلین می گوییم مدارک جرم همه در دست صادق محصولی است. راه حل اثبات تقلب در شمارش آرا خیلی ساده است.  با یک شرکت مشاور مستقل قرارداد می بندیم.  صندوق های رای و ته برگ تعرفه ها و تعرفه های مصرف نشده را به این شرکت مشاور که می تواند یک شرکت خارجی هم باشد  می سپاریم و اجازه می دهیم مساله کارشناسانه و حرفه ای حل شود. این شر

 54. یادداشتی بر “طرح تفاهم ملی” ارائه شده توسط دولت احمدی نژاد

  با ادامه شارلاتان بازی ها تفاهم ملی حاصل نمی شود.

  وطن امروز،  روزنامه دولت،  طرحی را بنام طرح تفاهم ملی منتشر کرده است. این متن ادعا می کند “طرفینی” وجود ندارد که نیاز به میانجیگری باشد. در این طرح از تشکیل کمیته ای سخن می رود که  ”در یک کلام”  باید بر “شرایط فعلی سیاسی کشور مهر«خاتمه» بزند”.  اما از تک تک الف بای این طرح پلیدی ها و شارلاتان بازی متقلبان، دزدان رای مردم، سرکوبگران و قاتلین مردم فوران می کند.

  جان مایه این طرح این است که از کاندیدای معترض می خواهد مستندات خود را برای ادعای تقلب، که باعث آشوب در کشور شده است، ارائه دهد.

  اما ما به دزدان و متقلبان و جنایتکاران و قاتلین می گوییم مدارک جرم همه در دست صادق محصولی است. راه حل اثبات تقلب در شمارش آرا خیلی ساده است.  با یک شرکت مشاور مستقل قرارداد می بندیم.  صندوق های رای و ته برگ تعرفه ها و تعرفه های مصرف نشده را به این شرکت مشاور که می تواند یک شرکت خارجی هم باشد  می سپاریم و اجازه می دهیم مساله کارشناسانه و حرفه ای حل شود. این شر

 55. ادامه

  یادداشتی بر “طرح تفاهم ملی” ارائه شده توسط دولت احمدی نژاد

  ب این شرکت با نظارت نمایندگانی از طرف مراجع، آقای موسوی، دولت، و سایر ارگان ها بررسی های لازم را روی رای ها انجام خواهد داد از جمله تطبیق آن با شماره کارت ملی رای دهندگان!  بعد از روشن شدن این مساله به برنامه ریزی سپاه برای کودتا پرداخته خواهد شد.

  مردم  از این چرخه باطل دروغ در دروغ برای رفع و رجوع دروغ و تقلب قبلی دولت جمهوری اسلامی، دارند بالا می آوردند.

  لینک این طرح در سایت الف:

  http://alef.ir/1388/content/view/54388/

 56. ادامه

  یادداشتی بر “طرح تفاهم ملی” ارائه شده توسط دولت احمدی نژاد

  ب این شرکت با نظارت نمایندگانی از طرف مراجع، آقای موسوی، دولت، و سایر ارگان ها بررسی های لازم را روی رای ها انجام خواهد داد از جمله تطبیق آن با شماره کارت ملی رای دهندگان!  بعد از روشن شدن این مساله به برنامه ریزی سپاه برای کودتا پرداخته خواهد شد.

  مردم  از این چرخه باطل دروغ در دروغ برای رفع و رجوع دروغ و تقلب قبلی دولت جمهوری اسلامی، دارند بالا می آوردند.

  لینک این طرح در سایت الف:

  http://alef.ir/1388/content/view/54388/

 57. تولدتان مبارک اقای قابل ۹/مهر/۱۳۲۷

 58. تولدتان مبارک اقای قابل ۹/مهر/۱۳۲۷

 59. یک تحریم مکمل با جنبش سبز= تسریع پیروزی

  با مساله تحریم نباید ارتدوکسی و احساسی برخورد کرد. الان جنبش سبز در جریانه و شرایط کاملا متفاوته. یک تحریم مثلا قطع دلارهای نفتی مکمل با جنبش جاری میتونه هزینه پیروزی را کمتر کنه. اگه فرض کنیم که این جنبش قراره سی سال دیگه رژیم را به تسلیم واداره، ممکنه بگیم برای مردم فرسایشی میشه و درد آور. اما شرایط فعلی کاملا متفاوته. شرایط جهانی با ماست و نباید خرف بازی و رمانتیک بازی دربیاریم. آقای موسوی هم که نمیتونه همه حرف ها را رسمی بزنه و تازه بخشی از رهبری جنبشه. این ما هستیم که باید بررسی کنیم و اگر به نفع منافع ملی و جنبش بود به موسوی بقبولانیم. موسوی الان با موسوی چند ماه پیش فرق داره. این ماهاییم که او را دوباره متولد کردیم. در بیانیه اخیرش هم به آن اشاره کرد. قرار نیست آقای موسوی یا دیگران بشینند بدون نظر ما تصمیم بگیرن!

 60. یک تحریم مکمل با جنبش سبز= تسریع پیروزی

  با مساله تحریم نباید ارتدوکسی و احساسی برخورد کرد. الان جنبش سبز در جریانه و شرایط کاملا متفاوته. یک تحریم مثلا قطع دلارهای نفتی مکمل با جنبش جاری میتونه هزینه پیروزی را کمتر کنه. اگه فرض کنیم که این جنبش قراره سی سال دیگه رژیم را به تسلیم واداره، ممکنه بگیم برای مردم فرسایشی میشه و درد آور. اما شرایط فعلی کاملا متفاوته. شرایط جهانی با ماست و نباید خرف بازی و رمانتیک بازی دربیاریم. آقای موسوی هم که نمیتونه همه حرف ها را رسمی بزنه و تازه بخشی از رهبری جنبشه. این ما هستیم که باید بررسی کنیم و اگر به نفع منافع ملی و جنبش بود به موسوی بقبولانیم. موسوی الان با موسوی چند ماه پیش فرق داره. این ماهاییم که او را دوباره متولد کردیم. در بیانیه اخیرش هم به آن اشاره کرد. قرار نیست آقای موسوی یا دیگران بشینند بدون نظر ما تصمیم بگیرن!

 61. “تقریر حقیقت و تقلیل مرارت”

  این که درکامنت پایین گفته شد نباید در مساله تحریم رمانتیک بازی دربیاریم، مبالغه نیست. “تقریر حقیقت و تقلیل مرارت” این درست، ولی باید دید بدون تحریم، رژیم داره مردم رو ناز میکنه؟ یا این سی سال مردم کم مرارت کشیدن؟ پول نفت یا داره بین خوداشون تقسیم میشه یا صرف سرکوب نرم و سخت مردم میشه. به این هم کفایت نکرده دارن اون چیزایی را هم که از قبل موجود بوده بین خوداشون تقسیم میکنن (مثل واگذاری سهام مخابرات به سپاه).
  هر یک صد سال ممکنه چنین شرایطی داخلی و خارجی پیش بیاد. حالا ما اگه خنگ بازی و رمانتیک بازی در آریم و نتونیم این پروسه گذار به دمگراسی را به سرانجامی برسانیم ممکنه بره تا یه قرن دیگه- که با سرکوب بیشتر نه بشه تقریر حقیقت کرد و نه تقلیل مرارت… پدر مردم را آن چنان در بیارن که تا یه قرن درد و رنج بکشن.

  من در شگفتم از کسی مثل آقای گنجی که این قدر آبکی و بررسی نکرده حکم صادر میکنه چون از جمله وظیفه روشنفکر “تقریر حقیقت و تقلیل مرارت” خوشش اومده. ما دمکراسی می خواهیم نه بمب اتم. باید ملاهای فاشیست را سرجایشان بنشانبم؛ یک شهروند مثل بقیه شهروندان

 62. “تقریر حقیقت و تقلیل مرارت”

  این که درکامنت پایین گفته شد نباید در مساله تحریم رمانتیک بازی دربیاریم، مبالغه نیست. “تقریر حقیقت و تقلیل مرارت” این درست، ولی باید دید بدون تحریم، رژیم داره مردم رو ناز میکنه؟ یا این سی سال مردم کم مرارت کشیدن؟ پول نفت یا داره بین خوداشون تقسیم میشه یا صرف سرکوب نرم و سخت مردم میشه. به این هم کفایت نکرده دارن اون چیزایی را هم که از قبل موجود بوده بین خوداشون تقسیم میکنن (مثل واگذاری سهام مخابرات به سپاه).
  هر یک صد سال ممکنه چنین شرایطی داخلی و خارجی پیش بیاد. حالا ما اگه خنگ بازی و رمانتیک بازی در آریم و نتونیم این پروسه گذار به دمگراسی را به سرانجامی برسانیم ممکنه بره تا یه قرن دیگه- که با سرکوب بیشتر نه بشه تقریر حقیقت کرد و نه تقلیل مرارت… پدر مردم را آن چنان در بیارن که تا یه قرن درد و رنج بکشن.

  من در شگفتم از کسی مثل آقای گنجی که این قدر آبکی و بررسی نکرده حکم صادر میکنه چون از جمله وظیفه روشنفکر “تقریر حقیقت و تقلیل مرارت” خوشش اومده. ما دمکراسی می خواهیم نه بمب اتم. باید ملاهای فاشیست را سرجایشان بنشانبم؛ یک شهروند مثل بقیه شهروندان

 63. دنباله  ”تقریر حقیقت و تقلیل مرارت”

  که با هم با مسالمت بوسیله صندوق های رای زندگی کنیم. نه این که یه ملای بیسواد احمق گه بخواد بیاد با شکنجه ریدمان(گفتمان) خودش را توی مغز نخبگان کنه!

  از آقای گنجی خواهشا می خواهیم درباره موضوعی که مطالعه نکرده این قدر محکم حرف نزنه. اجداد ما به اندازه کافی برای ما شعر سروده اند. ما سعی خواهیم کرد تمامی جنبه های موضوع را مطالعه کنیم و تصمیم بگیریم.

 64. دنباله  ”تقریر حقیقت و تقلیل مرارت”

  که با هم با مسالمت بوسیله صندوق های رای زندگی کنیم. نه این که یه ملای بیسواد احمق گه بخواد بیاد با شکنجه ریدمان(گفتمان) خودش را توی مغز نخبگان کنه!

  از آقای گنجی خواهشا می خواهیم درباره موضوعی که مطالعه نکرده این قدر محکم حرف نزنه. اجداد ما به اندازه کافی برای ما شعر سروده اند. ما سعی خواهیم کرد تمامی جنبه های موضوع را مطالعه کنیم و تصمیم بگیریم.

 65. درخواست دادن یه باج کوچک به ملت:

  آقایان چاره ای ندارند که یک بار و برای همیشه “حق” انتخاب کردن مردم را بپذیرند. اگه تا هزار سال دیگه هم نپذیرند کشور به حالت عادی بر نمیگرده و در مسر طبیعی و فطری رشد و شکوفایی نمی افته. حال برای این، راه حل برد برد هم وجود داره. بالاخره اگر قرار باشه ولایت فقیه باشه بقیه مراجع هم حق دارن. اجازه بدن هر مرجع یه فقیه “بیطرف” و عادل را به رهبر معرفی کنه و رهبر از میان آن ها ۶ نفر فقیه شورای نگهبان را انتصاب کنه. هم خواست انتخابات آزاد مردم تامین شده، هم رهبر شورای نگهبان را نصب کرده، هم بقیه مراجع احساس نمی کنند به آن ها بی توجهی شده. باور کنید راه حل به همین سادگیه. منتها توی این مملکت یه عده انگار مغز خر خوردن و نه تنها خنگ بازی در میارن که دوست دارن یه عمر خودشون رو گول بزنن و بذارن تو مملکت امام زمان هر فساد و تقلبی اتفاق بیفته. چون مجبورن برای حفظ خودشون به یه عده گردن کلفت باج بدن. خب بیایید یه باج کوچک هم به مردم بدهید. بالاخره به فرمولی برای دادن حق (باج) انتخاب مردم هست. خواهشا آقای روحانی که خود عضو مجمع تشخیص مصلحت است، اینو حدی پیگیری کنه. خدا خی

 66. درخواست دادن یه باج کوچک به ملت:

  آقایان چاره ای ندارند که یک بار و برای همیشه “حق” انتخاب کردن مردم را بپذیرند. اگه تا هزار سال دیگه هم نپذیرند کشور به حالت عادی بر نمیگرده و در مسر طبیعی و فطری رشد و شکوفایی نمی افته. حال برای این، راه حل برد برد هم وجود داره. بالاخره اگر قرار باشه ولایت فقیه باشه بقیه مراجع هم حق دارن. اجازه بدن هر مرجع یه فقیه “بیطرف” و عادل را به رهبر معرفی کنه و رهبر از میان آن ها ۶ نفر فقیه شورای نگهبان را انتصاب کنه. هم خواست انتخابات آزاد مردم تامین شده، هم رهبر شورای نگهبان را نصب کرده، هم بقیه مراجع احساس نمی کنند به آن ها بی توجهی شده. باور کنید راه حل به همین سادگیه. منتها توی این مملکت یه عده انگار مغز خر خوردن و نه تنها خنگ بازی در میارن که دوست دارن یه عمر خودشون رو گول بزنن و بذارن تو مملکت امام زمان هر فساد و تقلبی اتفاق بیفته. چون مجبورن برای حفظ خودشون به یه عده گردن کلفت باج بدن. خب بیایید یه باج کوچک هم به مردم بدهید. بالاخره به فرمولی برای دادن حق (باج) انتخاب مردم هست. خواهشا آقای روحانی که خود عضو مجمع تشخیص مصلحت است، اینو حدی پیگیری کنه. خدا خی

 67. بقیه کامنت پایین:

  خدا خیرتان بدهد و بچه هایتان را هم به کهریزک نفرستد. آمین!

 68. بقیه کامنت پایین:

  خدا خیرتان بدهد و بچه هایتان را هم به کهریزک نفرستد. آمین!

 69. در جمع نمایندگان بسیج ۳۱۳ دانشگاه؛
  فرمانده سپاه خواستار اجرای عدالت در حق محمد خاتمی شد

  برخی می‌خواستند اختیارات رهبری را محدود کنند

  http://aftabnews.ir/vdcdz90n.yt0x56a22y.html

  این بابا چقدر خنگه! اسلام که قرار نیست روی سنگ و آهن و چوب پیاده بشه. اگه منظورشون مردمه که مردم میگن اسلام این بابا و مصباح را نمیخوان. با سرنگ که نمیشه افکار مالیخولیایی یه عده منگل را به مردم تزریق کرد.

 70. در جمع نمایندگان بسیج ۳۱۳ دانشگاه؛
  فرمانده سپاه خواستار اجرای عدالت در حق محمد خاتمی شد

  برخی می‌خواستند اختیارات رهبری را محدود کنند

  http://aftabnews.ir/vdcdz90n.yt0x56a22y.html

  این بابا چقدر خنگه! اسلام که قرار نیست روی سنگ و آهن و چوب پیاده بشه. اگه منظورشون مردمه که مردم میگن اسلام این بابا و مصباح را نمیخوان. با سرنگ که نمیشه افکار مالیخولیایی یه عده منگل را به مردم تزریق کرد.

 71. فرمانده سپاه: «انقلاب اسلامی ایران برای اولین بار بعد از ظهور اسلام الگویی شبیه به حکومت اسلامی در صدر اسلام را تشکیل داده اما هنوز به تکامل نرسیده است.”

  «همه فلسفه انقلاب این بود که حکومتی تشکیل شود که بر اساس اصول قرآن و دستورات الهی، سیره پیامبر و اهل بیت و در چارچوب مبانی اسلامی و فقه شیعی باشد و با این حکومت به سمت تشکیل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت حکومت جهانی اسلام پیش برویم»

  الحق که راست میگه. امپراطوری باستانی ایرانیان فقط تا اروپا و آفریقا گسترش پیدا کرد، اما امپراطوری دروغ و تقلب حکومت اسلامی تا آمریکا هم پیش روی کرده!

 72. فرمانده سپاه: «انقلاب اسلامی ایران برای اولین بار بعد از ظهور اسلام الگویی شبیه به حکومت اسلامی در صدر اسلام را تشکیل داده اما هنوز به تکامل نرسیده است.”

  «همه فلسفه انقلاب این بود که حکومتی تشکیل شود که بر اساس اصول قرآن و دستورات الهی، سیره پیامبر و اهل بیت و در چارچوب مبانی اسلامی و فقه شیعی باشد و با این حکومت به سمت تشکیل انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نهایت حکومت جهانی اسلام پیش برویم»

  الحق که راست میگه. امپراطوری باستانی ایرانیان فقط تا اروپا و آفریقا گسترش پیدا کرد، اما امپراطوری دروغ و تقلب حکومت اسلامی تا آمریکا هم پیش روی کرده!

 73. به نظر من در حال حاضر باید از توبیخ فقیهان گذشت و به توبیخ سیستم حکومتی پرداخت .
  به نظر من این نظام با این سیستم قدرت محلی است برای سازش فقیه و قدرت طلبان.
  پس رسالت اصلی ما نقد سیستم و تلاش برای تغییر آن است . باید سیستم طوری تغییر کند که فقیه، حکومتی نباشد وهمان نقش روشنفکری را بر عهده بگیرد .

 74. به نظر من در حال حاضر باید از توبیخ فقیهان گذشت و به توبیخ سیستم حکومتی پرداخت .
  به نظر من این نظام با این سیستم قدرت محلی است برای سازش فقیه و قدرت طلبان.
  پس رسالت اصلی ما نقد سیستم و تلاش برای تغییر آن است . باید سیستم طوری تغییر کند که فقیه، حکومتی نباشد وهمان نقش روشنفکری را بر عهده بگیرد .