خلاصه ی از «شرح دعای مکارم الأخلاق» بخش (۵)

۲- عزت‌های ظاهری ناشی از مراتب اجتماعی، اموری هستند که گرچه در عالم واقع وجود پیدا می‌کنند، ولی تردیدی نیست که بسیاری از افراد دارای عزت ظاهری، از نظر باطنی شایسته‌ی آن عزت‌ها نیستند. کم نبوده و نیستند آدمیانی که علیرغم موقعیت‌‌های بالای اجتماعی و عزت‌های ظاهری، بسیار پست و حتی رذل بوده‌اند.

بنا بر این، اخلاق کریمه اقتضا می‌کند که در هنگامه‌ی تحقق این عزت‌های ظاهری، آدمی خود را سرگرم آن‌ها نسازد و به باطن خود مراجعه کرده و نقایص خویش را در نظر آورد و برای برطرف کردن نقایص خود تلاش کند. مبادا که گول ظاهر را خورده و توجه مردم به خویش را، موجب غرور قرار دهد و تصور کند که توجه آنان، نشانگر رفع نقایص و شایستگی مطلق او است.

آفت ظاهر بینی و بسنده کردن به «نگاه اجتماعی» (که در بسیاری از اوقات، بدون توجه عمیق به توانایی‌ها و ناتوانی‌های افراد شکل می‌گیرد) را تنها با «توجه به خواری و ناتوانی باطنی خویش» می‌توان زدود.

وکم من ثناء جمیل لست اهلا له نشرته.

من حسن الیک ظنه فصدّق ظنّه.

۳- اصرار خدای سبحان بر شمارش نقاط ضعف آدمی در جای جای قرآن (ظلوم، جهول، هلوع، عجول، حریص، مناع للخیر و …) و حتی شمارش برخی نقایص برای انبیای الهی، نشانگر شدت اهمیت این مقوله در پیشگاه خدای رحمان است، تا هیچگاه آدمیان در دام شیطانی غرور و تکبر گرفتار نشوند، حتی اگر بالاترین مقام را در درگاه الهی داشته باشند.

به یاد آوریم که «ابلیس» با آنهمه «ارتفاع شأن» در درگاه الهی و تقرب کم نظیرش نسبت به سایر موجودات، بخاطر عدم توجه به نقایص خویش و «توجه بیش از حد به مقام والای خویش» گرفتار رذایل اخلاقی شد و در قدم نخست، خود را «برتر از آدم» شمرد و راهی دیار «کبر و غرور» شد. تنها وادی‌ای که اختصاص به خدای سبحان دارد و هستی مدعیان را به تمامی می‌سوزاند.

هرکس پا در وادی کبر و غرور بگذارد، عمدا و از روی اختیار، خود را در آتش مهیبی انداخته است که هستی اش می‌سوزد. تنها خدای سبحان است که خود را «متکبر» می‌داند و می‌خواند و حقیقتا «اکبر» است از هرچه در وهم و گمان مخلوقات آید. در مقام کبریایی او، هیچ کبیری پیدا نمی‌شود تا با او مقایسه گردد و تنها کسی است که حقیقتا شایسته‌ی «بزرگی» است و دیگر موجودات، در برابر او «کوچک و ناقص»‌اند.

۴- در حقیقت، این فراز از دعا، هشدار می‌دهد که «بلندی مرتبه در چشم آدمیان» همیشه با «بلند مرتبه بودن در پیشگاه حقیقت» همراه نیست. آنچه «خوی پسندیده» می‌طلبد، بلندی مرتبه در پیشگاه حقیقت است، که گاه با بی‌توجهی آدمیان نسبت به واجدان آن مواجه بوده و هستیم.

جالب این است که تعالی حقیقی، در گرو درک واقعی از نقایص وجودی و تأکید بر توانایی‌های فراوان طبیعت آدمی همزمان با عدم فراموشی و اقرار به ضعف خویش است. نه باید خود را چندان حقیر و ناتوان شمارد که دچار سستی شود و نه در توانایی خود اغراق کند تا گرفتار غرور شود و خود را نابود کند.

فراز پنجم

اللّهمّ صلّ على محمّد و آل محمّد، و مَتّعنی بهُدى صالِح لاأستَبدلُ به، و طَریقَةِ حَقّ لاأزیغُ عَنها وَ نیّةِ رُشد لاأشُکّ فیها، وَ عَمّرنی ما کان عُمری بذلَة فی طاعَتکَ، فَإذا کانَ عُمری مَرتَعا للشَّیطان فَاقبضنی إلَیکَ قبلَ أن یَسبقَ مَقتُک إلَیّ، أو یَستَحکمَ غَضبُک عَلَیّ=خدایا درود فرست بر محمد و پیروان و خاندان او، و مرا بهره‌مند کن به هدایتی در اندازه‌ی من که آن را نخواهم تغییر دهم، و روش حقی که از آن منحرف نگردم، و نیت بالنده‌ای که تردیدی در آن نکنم، و مرا عمری طولانی ده تا هنگامی که در پیروی از تو هزینه شود، پس هرگاه عمر من چراگاه شیطان گردید، مرا بسوی خود گیر، پیش از آن که به من خشم گیری یا اثر خشمت را بر من حتمی سازی.

۱- بسیاری از هدایت‌ها هستند که «زیبنده‌ی من=صالح لی» نیستند، بلکه زیبنده‌ی وجود دیگرانی است که از ما شایسته‌تر اند و یا شایسته‌ی افرادی است که مرتبه‌ای پایین‌تر از ما دارند. آنچه مهم است آن است که «هدایتی زیبنده‌ی حقیقت و واقعیت وجودی من» از جانب خدا نصیبم گردد(و متّعنی بهدی صالح لا استبدل به). آن هم به اندازه‌ی صلاحیتی که نخواهم آن را با چیز دیگری عوض کنم و یا آن را دچار تغییر سازم.

به عبارت دیگر؛ از خدا می‌خواهیم که آنچه در تمام عمر شایستگی آن را داریم برای‌مان فراهم کند و از آنچه برای‌مان شایسته نیست ما را محروم سازد(هرچند ممکن است برای دیگران شایسته باشد).

در برخی روایات آمده است که پیامبر خدا(ص) به ابوذر غفاری(رض) توصیه کردند که «از تصدی امور مدیریتی مسلمانان بپرهیزد». یعنی اگر ریاست و إمارت بر مسلمین، برای برخی نعمت باشد، مسلما برای افراد ناتوان از مدیریت، نه تنها نعمت نیست که نقمت خواهد بود و خشم خدا و مردم را درپی خواهد داشت.

برای بعضی از افراد، تدریس و تعلیم ممکن نیست. این افراد باید به کار دیگری مشغول شوند و اصراری بر رسیدن به شغل معلمی نکنند، چرا که خود را به زحمت انداخته و کسی را نیز نمی‌توانند در مسیر علم و دانش، یاری رسانند. همین گونه است سایر مشاغل و کارهای تخصصی که ممکن است کسی استعداد آن کار را نداشته باشد ولی استعداد او در کار دیگری باشد که دیگران به اندازه‌ی او در آن کار توانایی نداشته باشند. به همین جهت گفته‌اند: «رحم الله امرءا عرف قدره و لم یتعدّ طوره= خدا رحمت کند کسی را که اندازه‌ی خود را بشناسد و از حدود آن گذر نکند».

۲- بسیاری از آدمیان با آرزوهای شیرین و دست نیافتنی، فرصت‌های خود را از دست داده و بسا که توان خود را بدون واقع گرایی در اموری هزینه می‌کنند که نتیجه‌بخش نیست و در آخر، دچار سرخوردگی، شکست، یاس و افسردگی می‌شوند و گاه هرگز فرصت جبران را نمی‌یابند. کمتر کسی است که در این وادی، خود را مسئول دانسته و رفتار و اندیشه‌ی خود را عامل شکست خود بشمارد. امام سجاد(ع) به روشنی هشدار می‌دهد که هر نعمتی برای هرکسی مفید نیست. مهم این است که نعمت، به اندازه‌ی تاب و توان آدمی باشد و گرنه، «آب بارانی که در لطافت طبعش نمی‌توان تردید کرد، چون بیش از ظرفیت ببارد، سیلی بنیان‌کن می‌گردد و بنیان تلاش آدمیان را ویران کرده و دارایی آنان را با خود می‌برد و نابود می‌کند و چون کمتر از ظرفیت تدارک شود، خشکسالی می‌آفریند و ادمی را به خواری و ذلت می‌کشاند». این خوی ناپسند آدمی است که او را به حد خویش واقف و قانع نمی‌سازد و نعمت‌های خدادادی را تبدیل به نقمت کرده و ریشه‌ی خود را با تیشه‌ی زیاده‌خواهی یا تحقیر، می‌زند و با آتش آن می‌سوزاند.

۳- «راه و روش حقی که از آن منحرف نشویم»، مطلوب دیگر ما در این دعاء است(و طَریقَةِ حَقّ لاأزیغُ عَنها). لازمه‌ی این درخواست، توجه به هشدار اخلاقی پنهان در آن است که؛ «نباید در پذیرش تفسیرهایی که از “روش حق” می‌شود، تعجیل یا سهل‌انگاری غیرمنطقی داشته باشیم». هرگونه تعجیل و یا سهل‌انگاری غیرمنطقی، طبیعتا موجب تردیدهای بی‌شمار در آینده خواهد شد و تردید، می‌تواند بازگشت و ارتجاع را درپی داشته و یا توقف و رکود را باعث گردد و یا توجه مدام به گفته‌های خرافی و بی دلیل پیرامونی را درپی داشته باشد.

راه و روش حقی که انحراف در آن راه نیابد، چیزی جز گوش سپردن به سخنان مستدل و منطقی و دلایل آن‌ها و پذیرفتن دلایل برتر نیست. این مسیری است که همیشه رو به تعالی و رشد بشریت داشته و گشایش را درپی دارد و اساسا انتهایی برای کسب حقیقت نمی‌شناسد و رهرو خود را به حرکت مستمر و تعالی علمی و معنوی فرا می‌خواند. مفاد جمله‌ی «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» ملاک و میزان همیشگی «عقلانی، اخلاقی» هر اندیشه‌ای باید باشد که ادعای «حق‌جویی و حق‌گویی» دارد. هر زمان و هرجا که از محتوای حقیقی این ملاک و میزان خبری نباشد و یا توقفی در آن ایجاد گردد، موجبات انحراف از حق، پدیدار می‌گردد.

جوینده‌ی «کرامت‌های اخلاقی» نباید دلبسته‌ی اندیشه‌ای گردد که برای حق جویی آدمی، قیود زمانی و مکانی را دستاویز محدودیت‌های غیرمنطقی قرار می‌دهد و آزادی آدمی را در «انتخاب احسن» حتی برای یک لحظه از او سلب کرده و می‌گیرد، که این خود آشکارترین رذیله‌ی اخلاقی است.

۴- بسیاری از آدمیان، پس از رسیدن به «راه و روش حق» به آن ملتزم نمی‌مانند و برای منافع زودگذر و کم ارزش، راه و روش غیرمنطقی را ترجیح می‌دهند. دشواری‌‌های گاه و بیگاه «وفادار ماندن به راه و روش حق»، آنان را به «سهل انگاری» وادار کرده و مسیر حق را ترک می‌کنند.

در زندگی مادی، دیده می‌شود که برخی افراد، بدون محاسبات علمی و صرفا بخاطر زیاده‌خواهی‌های غیر منطقی و نامعقول، کار و شغل آبرومندانه و ارزشمند خود را با توهّم رسیدن به «کاری پردرآمد» و میانبر زدن برای رسیدن به درآمد بیشتر، ترک می‌کنند و سرمایه‌ی خود را در مسیرهای ناصحیح هزینه می کنند و خود و خانواده‌ی خویش را با مشکلات فراوانی روبرو می‌سازند و با ورشکستگی و آوارگی، از هستی ساقط می‌شوند. این هم نوعی «انحراف از مسیر حق» در زندگی مادی است.

۵- و مرا بهره‌مند ساز از «نیت بالنده‌ای که تردیدی در آن نکنم» (وَ نیّةِ رُشد لاأشُکّ فیها). مقصود از «نیت بالنده» همان است که در فرازهای اول و دوم، توضیح داده شد(وانته بنیتی الی احسن النیات/اللهم وفر بلطفک نیتی). نیتی که «مبتنی بر لطف» باشد و «نیکوترین نیت‌ها» شمرده شود، بی تردید از نوع «نیت بالنده» است.

نکته‌ی مهم آن است که در آغاز راه باید «دقت در هدف‌گیری» نیت‌ها وجود داشته باشد تا در گذر زمان، موجبات «تردید» در پی‌گیری نیت‌ها فراهم نشود. چیزی که با کمال تأسف در مجامع غیراخلاقی به فراوانی دیده می‌شود و اکثر نیت‌های نیک، در گذر زمان از بین می‌رود و نتایج ناخواسته بیشتر از نتایج خواسته، تحقق می‌یابد.

این مطلب آن چنان رایج است که ضرب المثل «دوصد گفته چون نیم کردار نیست» در زبان فارسی و «ما قصد لم یقع و ماوقع لم یقصد=آنچه نیت شده واقعیت نیافته و آنچه تحقق یافته، نیت نشده» در زبان عرب، بسیار معروف‌اند و کاربرد فراوانی دارند.

۶۷ نظر برای این مطلب

 1. سی دی دروغ های احمدی نژاد (سیاسی) رو پخش کنید، کار تمام هست. به دست هر کس برسه و ببینه قبل از انتخابات، تضمین میکنم که رای به جز مهندس موسوی نداشته باشه. کلاش ترین و کذاب ترین رئیس جمهور تاریخ همین آدم هست که عین آب خوردن دروغ میگه به ملت.
  ولی من خودم هر چی فکر کردم دیدم رای من احمدی نژاد هست. میرحسین موسوی که آدم مودب و موجهی هست. این بیاد ما به کی بخندیم. محمودخان از قیافه و کابشن و صحبت و …. همش فیلم و خنده هست :) )

 2. سلام بر تو ای هموطن
  ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟
  ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟
  ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم.
  درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟
  میخواهی ماهی ۵تا۸ درصد سود بگیری؟
  میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟
  میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه۱۰ها ملیونی استفاده کنی؟
  و خیلی چیزای دیگه
  از سایت ما دیدن کنید

 3. فتوای مصباح یزدی برای تقلب در انتخابات:

  http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/2009/june/07//-c058f2d7ca.html

  ملای سال ها خفته، بیدار
  می فرستد رئیس جمهور به دربار

  آی آیت الله دزد متقلب خدای تو خدای من نیست:

  خدای خُل ِ تو
  خدای من نیست
  هیچوقت خدای من نبود
  و هرگز خدای من نخواهد بود!

  الهه ی
  سجاده های رنگین
  به ده انگشت خونی
  سجاده های نقش شده
  در تار و پود شیادی و ریا
  سجاده های آلوده
  به پیشانی شما،
  آن خدای گم شده
  در کِرم های جهل جمجمه های پوسیده ی شما-
  {«کاشف» شما ها را می گویم}
  خدای من نیست
  خدای من نیست
  خدای من نیست
  هیچوقت خدای من نبود
  هیچوقت خدای من نبود
  هیچوقت خدای من نبود
  هرگز خدای من نخواهد بود
  هرگز خدای من نخواهد بود
  هرگز خدای من نخواهد بود…

  این شیطان فرومایه را
  با دستکش و انبردست
  به چاه فاضلاب سپردم!

  و به اندازه حقیر است
  که در تلاطم
  آب و لوله
  به لقای
  لیقه ی گنداب
  جهل دیرینه تان
  پیوند خورد:
  و «کشف» و «نصبی» آگاهانه را
  این بار آغاز کند..

 4. یکی از فرماندهان سپاه پاسداران با انتشار بخشنامه ای خواستار انتقال چند هزار تن از پرسنل سپاه با لباس شخصی به عنوان حامیان احمدی نژاد به مصلای تهران شد.

  مصباح فتوای تقلب در انتخابات را برای از صندوق درآمدن احمدی نژاد صادر کرد!

  وزارت کشور صادق محصولی میلیون ها تعرفه انتخاباتی اضافی چاپ کرد!

  … در آستانه بیست سالگی رهبریش، یا با سکوت یا با حمایت های مسقیم و غیر مستقیم، سر حلقه ی این همه نکبت است!

 5. نامه آقای رفسنحانی به رهبر:

  سرچشمه شاید گرفتن به بیل
  چو پر شد نشاید گرفتن به پیل

  http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=51314
   
  آن روزی که آقای رفسنجانی نگران عمود خیمه ولایت فقیه بود، فکر نمی کرد که این عمود … خودش را هم جر خواهد داد؟

 6. انقلاب مخملی را در نطفه خفه می کنیم
  شروین امیدوار

  در حالی که بولتن “تحلیل روز”، نشریه ای به صورت اختصاصی برای فرماندهان و هادیان سیاسی سپاه ارسال می شود، از پیشی گرفتن میرحسین موسوی بر محمود احمدی نژاد در اغلب استان های کشور به ویژه در تهران بزرگ خبر داده است، رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران در اظهاراتی تهدید آمیز پیشاپیش احمدی نژاد را برنده انتخابات معرفی کرد وگفت سپاه پاسداران “هر حرکتی برای انقلاب مخملی را در نطفه خفه خواهد کرد.”

  یدالله جوانی رییس دفر سیاسی سپاه پاسداران، در مصاحبه ای مفصل با شماره دوشنبه ۱۸ خرداد هفته نامه صبح صادق (ارگان دفتر سیاسی) که تیتر اول این نشریه را به خود اختصاص داد، به استفاده هواداران میرحسین موسوی از رنگ سبز اشاره کرد و گفت: “استفاده از یک رنگ خاص برای اولین بار در انتخابات نشانه ای از کلید خوردن پروژه انقلاب مخملی در انتخابات دهم است.”

  وی ادعا کرد: “کسانی پشت صحنه این رنگ قرار دارند که در پیشینه و سوابق خود، طراحی و اجرای سناریوی کوی دانشگاه در ۱۸ تیر و تحصن در مجلس ششم را داشته و معتقد به پیروزی اصلاحات از طریق جنبش اجتماعی و کشاند

 7. کشاندن هواداران به خیابان ها هستند.”

  ارگان دفتر سیاسی سپاه همچنین به نقل از یدالله جوانی احزاب اصلاح طلب را که از آنها به عنوان “افراطیون دوم خرداد” نام برد، متهم کرد که برنامه ای مشابه انقلاب رنگی در گرجستان تدارک دیده و “چنین برنامه ای را برای انتخابات دهم ریاست جمهوری در سر می پرورانند.”

  وی به صراحت از اصلاح طلبان به عنوان مخالفان رهبر فعلی جمهوری اسلامی و طراحان انقلاب مخملی یاد کرد و اظهار داشت: “این پروژه از سال ۱۳۷۶ در ایران کلید خورد و از آن مقطع تاکنون در چند نوبت تلاش شد تا سناریوهایی با الگوگیری از همین شیوه ها اجرا شود که تاکنون نتیجه نداده است.”

  رییس دفتر سیاسی سپاه همچنین ادعا کرد که احزاب و گروهها و اشخاصی که “نظام سیاسی با ماهیت دینی و با محوریت ولایت مطلقه فقیه را قبول ندارند” در صدد انقلاب مخملی هستند و افزود که “البته برخی از این احزاب و گروه ها دارای سوابق اسلامی و انقلابی بوده و حتی بعضی از چهره های اصلی آن ها در گذشته در نظام جمهوری اسلامی دارای مسئولیت هم بوده اند، لکن با گذر زمان به دلایل مختلف از مسیر اصلی انقلاب و اسلام ناب

 8. … اسلام ناب محمدی فاصله گرفتند و اکنون مواضع و دیدگاه هایی متفاوت از قبل دارند.”

  وی حضور هواداران میر حسین موسوی در خیابان ها را بخشی از انقلاب مخملی معرفی کرد و تاکید کرد: “آقایان با تبلیغات سنگین و فضاسازی رسانه ای، خود را پیروز انتخابات معرفی کرده و با اعلام جشن پیروزی زود هنگام هواداران را هیجانی و ذوق زده کرده و در صورت پیروزی رقیب، موضوع تقلب در انتخابات را مطرح خواهند ساخت.” یدالله جوانی ادعا کرد که “این مسئله، دقیقاً همان سناریویی است که از سوی مخالفین دولت گرجستان” مورد استفاده قرار گرفته است.

  رییس دفتر سیاسی سپاه در عین حال در پاسخ به این سئوال که “آیا چنین برنامه ها و سناریوهایی در ایران جواب می دهد و به نتیجه می رسد؟” گفت: “هرگز، امکان ندارد.” وی به طور تلویحی کمیرحسین موسوی را به عنوان یکی از دشمنان انقلاب معرفی کرد و تصریح کرد: “در ایران وجود رهبری به عنوان ولایت فقیه، مسیر حرکت ملت را مشخص می کند و مردم ایران تابع ولایت هستند و هر گاه ببینند حزبی یا گروهی که از آن هواداری می کرده اند، راهی غیر از راه ولایت می رود، سریع حساب خودشان را از

 9. از آن حزب یا گروه جدا می کنند.”

  رییس دفتر سیاسی سپاه ضمن مقایسه شرایط فعلی کشور به روزهای پس از ۱۸ تیر ۷۸ گفت: “حضور آگاهانه مردم در صحنه های دفاع از انقلاب و ولایت، در برخورد با فتنه انگیزی های یک عده آشوب طلب را در تهران مشاهده کردند و متوجه شدند که عده ای به دنبال بی ثبات سازی کشور با اهداف شوم سیاسی هستند، با یک اشاره رهبری، آن حماسه ماندگار در ۲۳ تیر ۷۸ را خلق کردند و با حضوری هوشیارانه در صحنه، چشم فتنه را کور کردند.”

  وی هشدار داد: “من معتقدم، با هوشیاری مردم، هر حرکتی برای انقلاب مخملی در ایران در نطفه خفه خواهد شد.اگر احزاب و گروه های سیاسی در ایران واقع بین باشند، اساساً نباید به سمت طراحی و اجرای چنین سناریوهایی قدم بردارند.”

  http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/2009/june/09//-8f5f46a83c.html

 10. آقای خامنه ای از امید مردم برای سر و سامان دادن به زندگی خود نترسید!

  ۱)    محال است ندانید که دولت کنونی چه بر سر این ملک و ملت آورده است.
  ۲)    مردم ایران امیدوارند بتوانند برای بهبود زندگانی خود، از راه مسالمت آمیز و امکانات موجود، دولت جدیدی را انتخاب کنند.
  ۳)    این نجابت ملت ستم دیده ایران را ارج نهید و از کنار گذاشته شدن دولت فعلی توسط مردم واهمه به خود راه ندهید.
  ۴)    هر گونه دخالت نظامیان برای جلوگیری از تحقق اراده مردم، تحت عناوین خودساخته ای چون “انقلاب مخملین”، به نفع هیچکس منجمله جنابعالی نیست.
  ۵)    اکنون سال ۱۳۸۸ است و جمعیت ایران هم هفتاد میلیون نفر. آن ها تا پایان شمارش آرا و اعلام نتایج انتخابات، خیابان ها را ترک نخواهند کرد.
  ۶)    بدون تردید شما آخرین “ولی فقیهی” هستید که براین ملک و ملت سلطه یافته است. اما مردم بزرگوار ایران در صورت تمکین شما به آرای آن ها، باقیمانده حیات شما را تحمل خواهند کرد.

 11. راه، تاریک و هزاران دل گمراه اینجاست

  تا که ظلمت به نهایت نرسد، ماه اینجاست

  بربریت به مصاف مدنیت رفته است

  برگزینید یکی را که بزنگاه اینجاست

  بالاخره تصمیمم را گرفتم: به میرحسین رای می دهم

 12. از آن طرف هم توله آخوندهایشان شروع کردند به هارت و پورت و تهدید مردم که حاضریم برای حفظ انقلاب پانصد هزار نفر شهید بدهیم. و آن بلاهایی که سر دانشجویان و زنان و کارگران و جوانان در آوردند. می خواستند دولت امام زمان به امامت مصباح یزدی تشکیل دهند و حتی دخل خود خامنه ای را هم  بیاورند

  آیا این دلقک احمدی نژاد و مراد شیادش مصباح هرگز فکر می کردند که جوانان روزی چون دیروز به این کثافت ها مثلا تذکر بدهند که بابا اول یاد بگیرید حمام بگیرد که بوی گند ندهید….

  ای آخوندهای شیاد و غلام آخوندهای دلقک، شما ها چون لکه ننگی هستید که دامان این سرزمین پاک را آلوده کرده اید و این مردم می دانند با شما چکار کنند. اندکی صبر سحر نزدیک است!

 13. دو هفته دو هفته        احمدی حموم نرفته
  هاله ی نور می بینه     ملت رو کور می بینه
  مناظره به پا شد            احمدی کله پا شد

  موسوی رهنورد    تساوی زن و مرد
  آزادی اندیشه      حق مسلم ماست

  داشتم یکی از ویدئو کلیپ های تظاهرات انتخاباتی در تهران را می دیدیم (که جای ما آن جا خالی است)، شعارهای بالا که دختران و پسران بر علیه احمدی نژاد می دادند خیلی جالب بود.

  ببینید دوستان، روزگاری که تعداد باسوادان در هر ده و محله ای انگشت شمار بوده، این جماعت آخوند با دو کلمه عربی دست و پا شکسته ای که یاد گرفته بودند، به مردم فخر می فروختند و برای مفتخوری مخ مردم بیسواد دهاتی را بکار می گرفتند. این دار و دسته ی احمدی نژاد که ذوب شده در آخوند شارلاتانی بنام مصباح هستند، در عصر اینترنت به مردم فرهیخته ایران (که مثلا تعداد دانشجویان دخترش از پسرش بیشتر است) به چشم همان دهاتی های بیسواد آن موقع ها می نگرند. این شیادها وقتی دولت را گرفتند خیلی برنامه ها داشتند. شروع کردند خود را قدسی و الهی نشان دادن با دروغ هایی چون هاله نور، ول کردن سگ زائر در حرم امام رضا، دستخط امام زمان پیدا کردن… و بقیه شیادی ها.

  از آن طرف

 14. بسم‌الله الرحمن الرحیم
  انا لله و انا الیه راجعون

  محضر مبارک مراجع عظام و علمای اعلام

  با اهدای سلام، اینجانب اطمینان دارم که روند حوادث انتخابات ریاست جمهوری دهم را با دقت پیگیری کرده‌اید. اگر چه توسل به دروغ و استفاده‌ بی حساب از امکانات عمومی و دولتی برای تبلیغات یک‌سویه به سود نامزد حاکم به خوبی نشان دهنده عزم این گروه خاص برای پیروزی به هر قیمت و از هر راه ممکن بود، اما تصور تقلب در آرای مردم تا این اندازه و برابر انظار شگفت‌زده جهانیان از حکومتی که تعهد به عدالت شرعیه از ارکان اساسی آن شمرده می‌شود، برای کسی ممکن نبود.

  امروز که با حیرت تمام شاهد چنین تصورات جسورانه در امانت مردم هستیم و تمامی راه‌ها برای احقاق حق بسته شده، مواجه شدن مردم مظلوم با سکوت علما و مراجع که ملجا راسخ این ملت شمرده می‌شوند، خسارتی بیش از یک تغییر در آرا را به دنبال خواهد داشت.

  عواملی به بهانه‌های واهی با چوب و چماق و باطوم و شوک الکتریکی به جان اعضای ستادهای اینجانب و مراجعه کنندگان سرگردان و مبهوت از این وضعیت افتاده‌اند، در حالی که امیدی به کارایی قوه قضاییه محترم نمی‌رود زیرا جایی که دادستان کل کشور نتواند از سخن

 15. از سخن قانونی خود در پیشگیری از سخنرانی اضافی نامزد حاکم در سیما جلوگیری نماید، با چه ابزاری می‌تواند از این خشونت سیاه بازداری کند؟ به حسب وظیفه صیانت از آرای مردمی که اینک دچار چنین زیان عظیمی شده‌ا‌ند عرض حالی تقدیم و یادآور می‌شوم که شاید تذکر به جای شما به مسوولان مفید واقع شود.

  ایاک و الظلم لمن لیس له الا الدعا
  برادر شما – میرحسین موسوی

 16. با تداوم دهن کجی اقتدارگرایان به خواست های مردم نجیب ایران، این رویارویی روزی اتفاق می افتاد. و چه خوب شد پس از این حماسه پرشور و شرکت نجیبانه مردم در انتخابات اخیر به وقوع می پیوندند!

  زمان آن رسیده که مردم ایران با یک استراتژی روشن،  یک پارچه در برابر  زور و قلدری بایستند!

 17. “بسمه تعالی
  ملت عزیز و سربلند ایران
  امروز که اراده و عزم شما در برابر یک پدیده اعجاب‌انگیز به نام دروغ، تزویر و تقلب، بهت‌زده شده و بیش از پیش دلتنگ امام راحلت تا نزد او شکایت برد، شما مردم گرانقدر را به صبر و شکیبایی دعوت می‌کنیم و به شما دلسوزان ایران اسلامی اطمینان خواهیم داد که تا آخرین توان و به پشتوانه حضور سبز شما از حق مسلم ایرانیان عزیز دفاع خواهیم کرد لذا از تمامی هموطنان پرشور خواهشمند است که ضمن حفظ آرامش، خویشتنداری و متانت از افتادن در دام واکنش‌هایی که موجبات سوءاستفاده بهانه‌جویان و نامحرمان را فراهم می‌آورد، پرهیز نمایید.
  با تشکر
  ستاد انتخاباتی مهندس میرحسین موسوی
  خرداد ۱۳۸۸
  بازگشت | بالا
  تاریخ انتشار: ٢٣ خرداد ١٣٨٨
  ساعت: ١٧:۵۶
  کد خبر: ١٩٢

 18. دوستان

  این ها از وقتی که فهمیدند مردم با رای زیاد برنده هستند، نقشه کودتا را کشیدند. نامه هشداردهنده آقای رفسنجانی به رهبر هم بی رابطه نبوده. رهبران گروه های اصلاح طلب اما ممکنه خوشبین بودند و پیش بینی کودتا را نمی کردند. شاید یک کم زمان نیاز دارن تا روی استراتژی خود کارکنند. به گمان من نباید بیخود بی حوصلگی کرد و دیگران را متهم کرد.

  نکته دیگه این که مواظب بود زودرس انرژی ها تحلیل نره و مردم زود صحنه را ترک کنند.

  در عین حال صدا آن قدر فراگیر باشد که دولت های خارجی نتیجه اعلام شده انتخابات را به رسمیت نشناسند.

  پیش به سوی سازماندهی اعتصابات گسترده مدنی!

 19. دوستان گرامی:

  هی نگید ما بازی خوردیم که رای دادیم. ما متمدنانه آنطور که زیبنده یک ایرانی است آمدیم که این دولت دروغ و چپاول را برکنار کنیم. حالا هم به علی کودتاچی محکم می گوییم که وقت رفتن توست.

  الان دنیا با ماست و به نجابت و دلاوری این ملت قهرمان درود می فرستد!

 20. روایت محسن مخملباف از کودتای آقا

  حمله به ستاد اطلاع رسانی آقای موسوی در قیطریه،همزمان بود با اینکه از وزارت کشور به آقای موسوی خبر پیروزی در انتخابات راداده و به ایشان گفته بودند که این مسئله به آقای خامنه ای هم اطلاع داده شده است.بر اساس اطلاع مسئولان ستاد آقای خامنه ای هم در پاسخ گفته بود مانعی ندارد، فقط نحوه اعلام این خبر مدیریت شود. در نتیجه اعضای ستاد اقای موسوی که از این پیروزی خوشحال بودند، حمله به ستاد آقای موسوی را به عنوان عکس العمل و انتقام گیری شخصی جناح شکست خورده تلقی کردند نه برنامه ای برای شروع یک کودتا.

  یکی دو ساعتی هم ارتباطات بین المللی اینها قطع بود و به همین دلیل مسئولیت اطلاع رسانی در این مدت به دوش من گذاشته شد که به دنیا اطلاع بدهم برنده این انتخابات، طبق اطلاع رسمی وزارت کشور و بر اساس آمارها، آقای موسوی است و انتخابات به دور دوم هم کشیده نشده است؛ حتی خبر این پیروزی به هنرمندان دیگر هم داده شد، از جمله خانم فاطمه معتمد آریا که خبر را از آقای موسوی شنیده بود و به این طرف و آن طرف خبر می داد که سبزها پیروز شدند.اما در حالیکه آقای موسوی بیانیه اش را می نوشت، یکباره فرماندهان سپاه

 21. … فرماندهان سپاه با نامه ای از آقای خامنه ای در ستاد او حضور پیدا می کنند که در آن نوشته شده بود من نمی گذارم انقلاب سبز شما پیروز بشود.شکست احمدی نژاد، شکست من است. فرماندهان سپاه سپس به آقای موسوی می گویند:«شلوغ هم نکن».در این لحظه آقای مجید مجیدی که در کارهای تبلیغاتی آقای موسوی حضور داشته، به آقای کامبوزیا پرتوی می گوید که ناامیدشدم و ستاد راترک می کند و به خانه اش می رود.او گفته فردا صبح در تهران کودتا خواهد شد.

 22. محسن رضایی با ارسال نامه ای به وزیر کشور از او خواست نتایج ریز انتخابات را در اختیار او بگذارد.

  کامنت برای محسن رضایی در سایت بازتاب:

  آقا محسن خداوکیلی مطلع نیستی که وزارت کشور پیروزی میرحسین را به او اطلاع داده بود. بعدش چندتا سرداران کوتوله سپاه دستخط آقا را براش آوردند که انقلاب سبز تو و شکست احمدی نژاد شکست من است؟

  آقا محسن تو که با این مافیا کار کردی… تو دیگه چرا این قدر ساده لوحی کردی و  زود اطلاعیه پاچه خواری نوشتی؟؟

 23. این رژیم ضد مردمی بسیاری از چماق بدست ها را از خارج وارد کرده است. کسانی که نمی توانند فارسی حرف بزنند!!

  مردم دلاور ایران هر جا باشیم با هم هستیم.

  می بینیم که این نیروها “خودسر” نیستند. سر دارند به چه پلیدی:

  دیو خامنه ای

  متاسفانه کامپیوتر من هم از دیروز تا حالا هنگ می کند.

 24. هشدار

  با تداوم رویارویی مردم ایران با نیروهای “خامنه ای سر”، نیروی انتظامی و بسیج کم کم به مردم خواهند پیوست. دیکتاتور ممکن است  بخواهد حزب اللهی از لبنان وارد کند. روحانیون مردمی به رهبران حزب الله هشدار لازم را بدهند.

  آن ها که خود اصول رقابت دمکراتیک را پذیرفته اند، سرنوشت مردم لبنان را به دلقک ایران پیوند نزنند. احمدی نژاد دیکتاتور کوتوله ای که از نابودی احزاب دم می زند، رفتنی است!

 25. رهبران مردمی خسته نباشید. باید درازمدت فکر کرد و آینده نگر بود.
  از لحاظ رهبری صیانت از آرای مردم.

  شورای رهبری اعتراضات مردمی در چند لایه. بعضی لایه ها نیمه مخفی. مشخص کردن افرادی در خارج… نباید خوش خیال بود. حریف غدار است.

 26. اشپیگل:نیرو های سید حسن نصرالله در مقابل ایرانیان ـ۱۱۷ کلیک
  Language Bookmark spiegel.de

  بر اساس خبر اشپیگل ۵۰۰۰ نفر از نیرو های سید حسن نصر الله در مقابل مردم ایران ایستاده اند. به مردم حمله می کنند. … بر پدر احمدی نژاد و خامنه ای صادق محصولی و محمد رضا باهنر خبر از اشپیگل Nach Berichten des Senders “Voice of America” sollen bis zu 5000 libanesische Kämpfer der Hisbollah-Miliz dem Regime beim Showdown zur Hand gehen.
  از بالاترین

 27. پاسخ ساده به سخنان امروز (سه شنبه)  آقای خامنه ای:

  آقای خامنه ای اول دستور دهید چاقوکشان و جیره خوارهایتان از لت و پار کردن مردم در خیابان ها و خوابگاه ها دست بردارند.

 28. یک راهکار عملی نابغانه سایت بازتاب :)

  ” نماز جمعه این هفته با حضور تمام کاندیداها برگزار شود و کاندیداها هم از طرفداران خود دعوت کنند که با حفظ آرامش در صفوف متحد نماز جمعه حضور یابند.”

  آقای خامنه ای بیطرف نیست که بتواند وحدت ایجاد کند. او همان کسی است که هنوز شورای نگهبان نتایج انتخابات را تایید نکرده، فوری می پرد وسط و رای مردم را به نفع احمدی نژاد مصادره میکند.

  آقای خامنه ای اگر می خواهد کاری کند، اول دستور دهد نیروهای “خامنه ای سر” از ضرب و شتم و کشتار مردم دست بردارند!

 29. آن خس و خاشاک تویی
  دشمن این خاک تویی
  شور من‌ام، نور من‌ام
  عاشق رنجور من‌ام
  زور تویی، کور تویی
  هاله‌ی بی‌نور تویی
  دلیر بی‌باک من‌ام
  مالک این خاک من‌ام

 30. استاد شجریان گفت از پخش سرودهایش در صدا و سیمای جمهوری اسلامی احساس شرم می کند. او گفت این سرودها را برای رستاخیز مردم در سال ۵۷ خوانده و اکنون مورد سوء استفاده مقامات ایران قرار گرفته است.

  سرود بلند
  آریایی
  این سیمرغ خوشخوان،
  بغض شده
  اکنون
  در گلوی شرم!

  پژواک
  رستاخیز خلق را
  سیمای “دیو”
  به غارت
  نشسته است!

  در دستان سخاوت ما
  نور و برکت و مهر
  می روید،
  و در عمامه “دیو”
  ظلمت
  و نکبت
  و کینه…

 31. واقعا آدم حیران می ماند چرا در برگه های رای کدهای {۴۴ ، ۵۵ ، ۶۶ ، ۷۷ } را برای {احمدی نژاد، رضایی، کروبی، موسوی} انتخاب کردند؟ مگر مجموعه اعداد {۱، ۲، ۳، ۴} چه اشکالی داشت که کد به حساب بیایند؟

  و اگر می خواستند کد دو رقمی داشته باشند، چه کرمی توی کون این بچه مزلف ها بود که مجموعه اعداد {۱۴،۱۳،۱۲،۱۱} را یا مجموعه اعداد {۱۱ ،۲۲، ۳۳ ، ۴۴} را در نظر نگرفتند که با شماره ردیف اسم نامزدها همخوانی داشته باشد. یعنی {۱-احمدی نژاد، ۲-رضائی، ۳-کروبی، ۴-موسوی}

  ببینید این همه بلوا و آشوب در کشور، این خون بیگناهانی که بر زمین ریخته شد… باید مسئولین انتخابات به سبب قصور در انجام وظایف خود که منجر به جنایت شده است محاکمه و مجازات شوند!

 32. چه می توان کرد؟

  بی شک سرنوشت ایران در قرن بیست و یکم با این جنبش مردمی گره خورده است.جنبشی مدنی و مسالمت آمیز که می خواهد همه برای ساختن ایرانی آباد و آزاد به رفتارهای دمکراتیک تمکین کنند.

  کنار گذاشتن تدریجی اندیشه و خردگرایی و بجای آن حاکمیت بیشتر جریانات خردگریز و زورگو، مردم را به خیابان ها ریخته است.

  دنیا با دقت ما را تماشا می کند و با ما همدلی می کند. رهبران دنیای پیشرفته تاکنون نتایج این انتخابات را نپذیرفته اند، که این پیروزی بزرگی برای این جنبش است.

  جوانان در تمامی صحنه ها حضوری پرشور، عقلانی، و تعیین کننده دارند- تا جایی که رهبران را به دنبال خود بسوی آینده ای درخشان می کشانند.

  بدون شک درگیری پنهان قدرت بر سر آینده نهاد ولایت فقیه بزرگترین تهدید برای این جنبش است.

  تعداد اندکی که توهم ایجاد حکومت اسلامی یا خلافت را دارند، باید بدانند که بی تردید این مردم و این جوانان زیر بار آن نخواهند رفت. تلاش های آن ها در این جهت جز عقب انداختن بیشتر کشور از کاروان پیشرفت و تمدن بشری حاصلی نخواهد داشت.

  شایسته است آقای خامنه ای تسلیم چنین جریاناتی نشود که در این صورت ملت ایران بیشتر پذیرای ایشان

 33. دنباله چه می توان کرد؟

  برای برون رفت از این بحران ملی ، آقای احمدی نژاد خود داوطلبانه خواستار تجدید انتخابات شود. در این صورت همه برنده خواهند بود:

  خود آقای احمدی نژاد برنده اول خواهد بود- بخاطر این که حساب مردم را از رقبای انتخاباتی اش جدا کرده و چون یک قهرمان ملی، در این لحظات سخت تاریخی، مصالح عالیه ملت برایش در الویت است نه شخص خودش.

  دراین صورت تنگنای تایید زودرس نتایج انتخابات از روی رهبر هم برداشته خواهد شد.

  نامزدهای دیگر هم که غیر از برگزاری دوباره انتخابات خواسته دیگری ندارند.

 34. میرحسین در اجتماع امروز (پنجشنبه) مردم

  ” ما خواهان اعلام نتایج صحیح انتخابات هستیم”.

  موسوی گفت: “ما نه قصد آشوب و اغتشاش داریم و نه آشوبگر هستیم. ما فقط حق خودمان را می خواهیم. ما آرایی را که داده ایم می خواهیم. ما خواهان اعلام نتایج صحیح انتخابات هستیم”.

  او افزود: “مردم به هیچ وجه به دنبال آشوب نیستند. آن کسانی که فرزندان ما را به خاک و خون کشیدند از مردم نیستند. من به تمام کسانی که در راه وطن خود کشته شده اند درود می فرستم”.

  میر حسین موسوی ادامه داد: “من از شما خواهش می کنم به اعتراض و تجمع خود ادامه دهید. به هیچ وجه کوتاه نیائید. اما از شعارهای تحریک کننده و حرکت هایی که مخل آسایش عمومی می شود پرهیز کنید”.

  موسوی پس از اتمام صحبت های کوتاهش از همه تشکر و تاکید کرد که: “من به هیچ وجه از راهی که در آن پای گذاشته ام عقب نخواهم کشید”

  منبع روزآنلاین

  دوستان به عبارت ” نتایج صحیح انتخابات دقت” کنید. کم کم میرحسین دارد ماجرای کودتا را و آن چه توسط مخلباف در خارج از ایران گفته شد، بیان می کند!!

 35. .. و ادامه راه
  (۱)
  یاران سلام بر شما

  خب از کسی که حداقل بیست سال است از جنایتکاران حرفه ای حمایت می کند، نباید هم بیشتر از آن چه در نماز جمعه امروز گفت توقع داشت. سال هاست عده ای با قمه و ساطور و پنجه بکش و کارد و کابل و … روز روشن و در مقابل چشم مسئولین نظام در خیابان ها و دانشگاه ها زن و بچه و پیر و جوان را لته و پار می کنند، اما از به اصطلاح رهبر کشور هیچ واکنشی نشان داده نمی شود.

  انگار نه انگار این کشور دادستانی دارد و سیستم قضایی. یک سیستم “قصابی” به تمام معنا برای حفظ رژیمی که تئوریسین های آن شرمی ندارند  براحتی و علنی و صریح بگویند ادامه حیات شان بر “نصرت بالرعب” است. نصرت بالرعبی که نوزاد به دنیا نیامده را در شکم مادرش می درد و از روی جنازه هر دو با موتور سیکلت رد می شود.

  این ها اینند که هستند. ارمغانی جز ظلمت و نکبت و کینه ندارند. اما ما در مقابل چه داریم: نور و برکت و عشق…

  ما چیزی جز “صلح” و آرامش نمی خواهیم و این جز با “آزادی” میسر نیست و لازمه رسیدن به آزادی، “عشق” است!

 36. (۲)
  با عشق، آزاد می شویم و به صلح می رسیم. حال هم از نظر فردی و هم از منظر اجتماعی و سیاسی. هم خود را می سازیم و هم جامعه خود را. این جا عجله و بیقراری راهی ندارد. سفری است که خود مقصد هم می باشد. در طول مسیر رشد می کنیم، با یاران همراه در می آزیم… عشق می ورزیم… به دیگران کمک می کنیم… شانه مان تکیه گاه یاران خواهد بود به وقت نیاز آن ها… در محله ها به همسایه های خود دست یاری می دهیم… به ضعف های خود پی می بریم … بر دانش خود می افزاییم… نهادهای مدنی را تقویت می کنیم…

  و این گونه است که ما از آن ها متمایز می شویم… نبرد با ظلمت و پلیدی یک رویارویی همه جانبه می شود… و آن گاه دیگر جایی برای حضور دیو و دیو صفتان نمی ماند. خیلی از آن ها هم به ما خواهند پیوست و سران پلیدشان هم چون این “آقا” و مصباح به زباله دانی تاریخ خواهند پیوست، چون ضحاک و نرون و هیتلر و موسولینی و دیگر جنایتکارن تاریخ!

  خب می بینیم که با این دیدگاه و رویکرد بی شک پیروزی از آن ماست. هم به لحاظ فردی و هم اجتماعی و سیاسی.

  همه ابزارهای مسالمت آمیز را بکار می گیریم. از تظاهرات گرفته تا اعتصاب… تا رساندن صدای خود

 37. (۳)
  همه ابزارهای مسالمت آمیز را بکار می گیریم. از تظاهرات گرفته تا اعتصاب… تا رساندن صدای خود به صلح دوستان جهان… سازماندهی و کنترل… ارتقا دانش مبارزه … و استفاده از همه ابزارهای مدرن!

  سفر طولانی است … اما جایی که سفر را خود مقصد بدانیم، همه چیز عوض خواهد شد… هر روز به هدفی می رسیم که این خود چون موتور محرکه ای ما را به پیش می راند در جهت رسیدن به مقصد نهایی. اینجا دیگر یاس و ناامیدی به سراغ ما نخواهد آمد. با عشق آزاد می شویم و به صلح می رسیم…

 38. یاران به عبارت

  ” با شما بگویم و از شما بیاموزم”

  در بیانیه شماره ۵ میرحسین دقت کنید!

  و این است ویژگی یک رهبر راستین که صادقانه می گوید از شما بیاموزم. مقایسه کنید با ولایت نکبت خامنه ای و دولت و لات و لومپن های آن که همیشه آمرانه با مردم حرف می زنند و آنان را تحقیر می کنند.

  ” بر عهده خویشتن می‌بینم که آنچه را باور دارم با شما در میان بگذارم، با شما بگویم و از شما بیاموزم، باشد که رسالت تاریخی‌مان را از یاد نبریم و شانه از بار مسئولیتی که سرنوشت نسل‌ها و عصرها بر دوش ما گذاشته است خالی نکنیم.”

  http://kalemeh.ir/vdcf.cd1iw6dexgiaw.html

 39. نه رهبر، نه شورای نگهبان، نه مجریان انتخابات در ایران بیطرف نبودند و مردم دارند این همه قربانی می دهند.

  ببینید این مسئله ابتدایی برگزاری درست انتخابات، که سال هاست حتی در بسیاری از کشورهای عقب مانده هم حل شده، در کشور ما این چنین به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

  حتمی ترین نتیجه این خون های ریخته شده، باید این باشد که این آقایان بگذارند در ایران انتخابات آزاد و سالم برگزار شود. و هر چه هم در مقابل ملت لجبازی بیشتری کنند، گور خود را زودتر می کنند.

  این یعنی چه یه آخوند چسنه به خودش اجازه بده بگه هر چی من می گم همونه و یه ملت را این چنین تحقیر کنه!

 40. آقای شاهرودی سردار یدالله جوانی و همکاران کودتاگر او را دستگیر و محاکمه کنید:

  یک هفته قبل از انتخابات بولتن “تحلیل روز”، نشریه ای که به صورت اختصاصی برای فرماندهان و هادیان سیاسی سپاه ارسال می شود، از پیشی گرفتن میرحسین موسوی بر محمود احمدی نژاد در اغلب استان های کشور به ویژه در تهران بزرگ خبر داد.

  یدالله جوانی رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران در مصاحبه ای مفصل با شماره دوشنبه ۱۸ خرداد هفته نامه صبح صادق (ارگان دفتر سیاسی) در اظهاراتی تهدید آمیز پیشاپیش احمدی نژاد را برنده انتخابات معرفی کرد وگفت سپاه پاسداران “هر حرکتی برای انقلاب مخملی را در نطفه خفه خواهد کرد.”

  ” استفاده از یک رنگ خاص برای اولین بار در انتخابات نشانه ای از کلید خوردن پروژه انقلاب مخملی در انتخابات دهم است.”

 41. شورای نگهبان اعلام کرده در پنجاه شهرستان تعداد آرای بیش از واجدان شرایط بوده که مجموع آرای آنها سه میلیون رای است و تاثیری در سرنوشت انتخابات ندارد.

  کسی نیست به این  آقایان بگوید خب چرا مسولین انتخابات در این ۵۰ شهر را مورد پیگرد قرار نمی دهید. شاید به شما اطلاعاتی از موارد دیگر تقلب هم دادند.

 42. آقای رفسنجانی شما قبل از کودتا می دانستید قراره چه اتفاقی بیفته، بیاید با مردم و دنیا در میان بگذارید واجازه ندهید خون این ملت بیشتر ریخته شود!

 43. این سایت آقای رفسنجانی است. لطفا بروید برایش پیام ارسال کنید.

  http://www.hashemirafsanjani.ir

  او از قبل مطلع شده یود که می خواهند با رای مردم بازی کنند و کودتا کنند. چند روز قبل از انتخابات نامه ای به خامنه ای نوشت و هشدار خوبی هم داد. دستش درد نکند. اما این کافی نبود. او باید مردم را درجریان می گذاشت تا انتخابات را تحریم کنند. مردم و به ویژه جوانان با آن شور به پای صندوق های رای رفتند. وقتی به رایشان خیانت  شد، به خیابان ریختند و آن جنایات شرم آور را سر آن ها در اوردند.

  بنابراین هاشمی رفسنجانی هم در این جنایات شریک است. مگر این که الان بیاید و برای مردم ایران و دنیا آنچه پس پرده می دانست بگوید و آن ها را مجبور به ابطال انتخابات کند.

 44. وقتی این تیتر کیهان را اینجا دیدم “خونخواهی مردم از موسوی” ، به قرآن تفالی کردم. آیه ۵۷ سوره اعراف آمد. خدا کند مژده اش عملی شود:

  اوست که بادها را
  پیشاپیش [باران] رحمتش
  مژده‏رسان مى‏فرستد
  تا آن گاه که ابرهاى گرانبار (آبستن باران)  را به جنبش در آورند…
  آن ابرها  را به سوى سرزمینى مرده برانیم
  و از آن باران فرود آوریم
  و از آن هر گونه میوه‏اى…

  خود همین تیتر تروریستی کیهان “خونخواهی مردم از موسوی” می تواند نشانه ای باشد که این تندروها در حال باختن قافیه هستند و می خواهند با شلوغ کاری جلوی هر گونه تصمیمی را که به نفع مردم و مصالح عالیه کشور باشد بگیرند.

  چون از آن طرف از حرف های جسته گریخته ای که مثلا از آیت الله مکارم شیرازی نقل شد بوی آن می آید که علما به نحوی دارند پا در میانی می کنند که راه حلی برای این مسئله پیدا شود. باید به فال نیک گرفت. مگر مردم چه می خواهند؟ جز این که به طور مسالمت آمیز اراده خود را با رای خود (که در نهایت غیر ار این راهی نیست) به کرسی بنشانند. خب کیهان و کیهانیان این را بر نمی تابند و منافع آن ها و اصلا بقا آن ها در درگیری و کینه و کشت و کشتار

 45. خب کیهان و کیهانیان این را بر نمی تابند و منافع آن ها و اصلا بقا آن ها در درگیری و کینه و کشت و کشتار و داشتن دشمن است.

  در مقابل ما سرشار از عشقیم… می خواهیم آزاد و در صلح زندگی کنیم … آن ها به ما رشک می برند چرا که سقف پرواز ما مرز بی نهایت است…

 46. مامنت برای احمد توکلی و محسن رضایی:

  آقای توکلی کلاهت را کج بزار. بازهم می خواهی به این شامورته بازی ها ادامه بدی؟

  آقا محسن خداوکیلی اگه می خواهی کاری کنی، تلاش کن که این لاشخورها به لبنان برگردند. واقعا برای یک ملت ۷۰ میلیونی با فرهنگ غنی خفت آور است که مزدور از یک گروه تروریستی برای سرکوب مردمش آورده شود. مردمی صلح جو که می خواهند با صندوق رای سرنوشت خودشان را رقم بزند.

   علی منیف اشمر  و حسین منیف اشم اعضای  مشهور حزب الله لبنان که با چند نفر دیگر عضو حزب الله لینان شب اول کودتا به ستاد قیطریه میرحسین حمله کردند:

  http://www.goftaniha.org/2009/06/blog-post_4044.html

 47. کلیه شرایط برای عقب نشاندن وشکست استبداد دینی و پیروزی مردم فراهم است، به جز وجود یک تشکیلات کارآمد که بتواند مبارزه مردم را به نحوی موثر سازماندهی و رهبری کند. رفع این کاستی اکنون بیش از همیشه حیاتی و عاجل است:

  http://www.mellimazhabi.org/news/062009news/2606zamani.htm

 48. برخی که تصمیم گیری گروهی را قبول ندارند و در اثر افکار عمومی هم نمی توانند  منکر تصمیم گیری گروهی شوند، می آیند و می گویند حالا چه جوری آن چه من(ما) فکر می کنم درست است از صندوق ها در بیاید. فکر هم می کنند این کار آن ها شرعی است. دیگر برایشان احساس و خواست میلیون ها نفر هم مهم نیست. حال این اگر در جوامع بسته قدیم بود می شد بالای منبر آن را رفع و رجوع کرد. ولی در جامعه کنونی و با این همه وسایل اطلاع رسانی مدرن دیگر نمی توان فرد “آگاه” را تحمیق کرد. یعنی به محض این که فرد  آگاه شد وظیفه شرعی او می شود که به بیعدالتی عکس العمل نشان دهد. این نکته ای است که متاسفانه بسیاری از علما به آن بی توجه اند. و دارد خسارت های جبران ناپذیری به کشور می زند. و ریشه بسیاری از معاصی ناشی از فقر ناشی از عقب ماندگی می شود.

  تا یک سازمان بیطرف (مسقل از دولت) برای برگزاری انتخابات در کشور تاسیس نشود، همین آش خواهد بود و همین کاسه. این هم صرف وقت و هزینه و ….احساس و شوق، نه تنها جامعه را به ثبات و به سمت پیشرفت  نخواهد برد که باعث تنش و تشنج هم خواهد شد.

 49. با سلام

  یک نکته دیگر که مایلم به آن اشاره ای داشته باشم. به گمان من از آن روزی که آقای رفسنجانی گفت رابطه عاطفی ایشان با آقای خامنه ای مثل رابطه عاشق و معشوق است، صلاحیت خود را برای ریاست مجلس خبرگان از دست داده است.

  مجلس خبرگان باید بر کار رهبر نظارت کند. حال این گونه رابطه عاطفی ممکن است در انجام وظیفه ای که طبق قانون به ریاست مجلس خبر گان داده شده ، اثر بگذارد.

  ببنید مثلا در یک شرکت مهندسی اگر به طور اتفاقی یک زن و شوهر کارمند آن شرکت باشند ، هیچوقت کار  یک همسر را به زوجش برای چک کردن نمی دهند. حتی در کار مهندسی که با عدد و ارقام و استاندارهای مشخص سروکار دارد، ادستدلال می شود که ممکن است روابط عاطفی یک زوج مانع از دقت لازم شود و اگر اشتباهی در محاسبه بوده دیده نشود.

  حال کشور ما و به وِیژه دستگاه دولت شده تیول خانوادگی. همه هم به همدیگه  به به و چه چه می گویند. بابا انسان می تواند خطا کند. حال خطا هم نگوییم می توان یک کار را با کیفیت بهتری انجام داد. سیستم نظارت گاهی از سیستمی که کار را انجام می دهد، تعیین کننده تر است!!

 50. دنبال نخود سیاه فرستاده نشویم.

  شورای نگهبان پذیرفته است که در ۵۰ حوزه حدود سه میلیون رای اضافی به صندوق ها ریخته شده است. مسلما این نوع تقلب “تصادفی” نبوده است. بلکه “سیستماتیک”  بوده که هم وزارت کشور (مجری) و هم شورای نگهبان (ناظر) در آن دست داشته اند.

  به گمان من در قدم اول باید بتوان از مسئولین و دست اندرکاران این حوزه ها سایر موارد سیتسماتیک تقلب برنامه ریزی شده در مرکز را در آورد. . اول بدنه اصلی درخت تقلب را  با اطلاعاتی که با تجسس در  این ۵۰ حوزه بدست می آوریم بکشیم، بعد برویم سراغ شاخه های ریزتر و برگ ها.

  الان توپ در زمین آن هاست. باید هشیار بود  توپ را در زمین معترضین نیندازند و با مشغول کردن آن ها به موارد تصادفی تقلب ، زمان  و مشروعیت بخرند و همه چیز را لوث کنند. باید تمام تلاش ها روی تقلبات سیستماتیک متمرکز شود. باید یقه سیستم (مجری-ناظر) را ول نکرد تا از آن ها “انواع” تقلب را در آورد بعد اگر لازم شد به سراغ شمارش رفت.

  تکرار می کنم: دوستان مسئله شمارش آرا  نیست. مسئله “کشف انواع تقلب های سیستماتیک” است. دنبال نخود سیاه فرستاده نشویم!

 51. بیشه داران ، با تبر دارن ، تبانی کرده اند

  قامت بالا بلندان را ، کمانی کرده اند
  ناراحت

 52. آقای قابل خبر ندارید با ما چکار می کنند. نیروی نظامی دیوانه شده است. بدجوری کتک می زنند.

  اگر این دین اسلام است. من از اسلام هاله نوری کتک خوردم. من را خارج از این دین بدانید.
  مرد نیستند. نامرد هستند. بی شرف. بخدا قسم هر قلم و صدایی که از اینها طرفداری کند در قتل و ظلم شریک است. نفرین می کنم و لعنت خدا بر کسی که راضی باشد اینچنین با مردم برخورد کنند.
  باور کنید دولت خس خاشاک است. بی پدر و مادرها از خدا هم نمی ترسند.
  باور کنید دامن تک تک اینها را خواهد گرفت. عجب صدا و سیمایی داریم..عجب رهبری داریم؟؟ من ۳۰ سال با نظام همدل بودم  ولی با برخورد دولت کریمه هاله نور و سخنان آقا دلم خون شد. درود بر ایستادگی موسوی. مرگ بر دیکتاتور خس خاشاکی

 53. ببینید  دیکتاتوری ولایت فقیه چطور همه چیز این نظام “مقدس” را  را به گند کشیده  و آلوده کرده که آیت الله جوادی آملی می گوید:

  “یک جا را پاک نگهدارید.”

 54. با سلام

  آن چه از شواهد و قرائن بر می آید، استراتژی مجریان انتخابات برای تقلب کلان و برنده اعلام کردن احمدی نژاد چنین می نماید:

  - کمتر رای دادن مردم در شهرهای بزرگ (با ابزار تکنیکی مانند پایین آوردن سرعت رای گیری، نرسانیدن تعرفه، تمدید نکردن ساعت رای گیری علیرغم حضور مردم منتطر در صف ها و موارد دیگر…)

  - پر کردن تعرفه های اضافی چاپ شده رای به اسم احمدی نژاد و ریختن آن در صندوق ها (۱۴۷ حوزه رای های تعداد رای احمدی نژاد ۹۰ تا ۱۵۰ در صد افراد واجد شرایط بوده است. بعضی موارد که تا ۲۰۰ در صد هم بوده است).

  البته موارد دیگر تخلفات و تقلباتی که محلی انجام شده، جدای از این برنامه ریزی کلان است. صندوق ها هم که این دو هفته دست آقای محصولی بوده و هر بلایی که می خواسته سرشان آورده).

 55. بعد از تایید انتخابات توسط شورای نگهبان:

  خب حالا “ما که گفته بودیم” ها شروع میشه… تحریمی، مشارکتی، برانداز، داخلی، خارجی…

  حرف هیچکس نشد جز حرف مردم ایران: یک راهبرد مسالمت آمیز برای “اتحاد” و نه گفتن به این نکبت ولایت فقیه. راهکاری که بتواند “جریان اصلی” مردم را به میدان آورد (نه تنها نخبه ها را) و سرنوشت خودشان را رقم بزند.

  تشکیل یک کنگره ملی برای برگزاری “انتخابات آزاد” که بتواند جنبش آزادیخواهی ملت ایران را “رهبری” کند. چون در این رویکرد ولایت فقیه و تمامی ارگان های منصوبش باید مورد بازنگری قرار گیرد، علت العلل به طور غیر مستقیم هدف قرار می گیرد. اما این خواست برگزاری انتخابات آزاد می تواند تمامی نیروها چه در داخل و چه در خارج از کشور را متحد کند!

  تنها ولی فقیه و مزدورانش ضد این خواست هستند که آنرا در انتخابات اخیر با قتل و خونریزی و ضرب و شتم های وحشیانه و دستگیری و شکنجه، آن هم با کمک خارج، نشان دادند.

 56. ادیت شده کامنت پایین:

  خب حالا “ما که گفته بودیم” ها شروع میشه… تحریمی، مشارکتی، برانداز، داخلی، خارجی…

  حرف هیچکس نشد جز حرف مردم ایران: یک راهبرد مسالمت آمیز برای “اتحاد” و “نه” گفتن به این نکبت ولایت فقیه. راهکاری که بتواند “جریان اصلی” مردم (نه تنها نخبگان) را به میدان آورد تا بتوانند سرنوشت خودشان را رقم بزنند.

  به گمان من همراه با ادامه اعتراضات و به رسمیت نشناختن احمدی نژاد، ضرورت دارد یک کنگره ملی برای برگزاری “انتخابات آزاد” تشکیل شود تا بتواند ادامه جنبش آزادیخواهی ملت ایران را “رهبری” کند.

  چون در این رویکرد، ولایت فقیه و تمامی ارگان های منصوبش باید مورد بازنگری قرار گیرد؛ علت العلل به طور غیر مستقیم هدف قرار می گیرد. اما این خواست برگزاری انتخابات آزاد، می تواند تمامی نیروها چه در داخل و چه در خارج از کشور را متحد و همراه جریان اصلی مردم کند تا موفق شوند این نکبت را برای همیشه از ایران پاک کنند.

  تنها ولی فقیه و جیره خوارانش ضد این خواست هستند که آنرا در انتخابات اخیر با قتل و خونریزی و ضرب و شتم های وحشیانه و دستگیری و شکنج

 57. آقای کروبی تایید کرد.  جنایتکارانی که همش دم از “دشمن” و دخالت خارجی می زنند، خود با کمک گرفتن از مافیای روسیه مردم را سرکوب می کند:

  “رویای انقلاب مخملی در ذهن این ها بوده یا آنها که کابوس آن را می دیدند و نیرو به همسایه شمالی گسیل داشتند که آموزش ببینند تا چگونه مردم را با حالت ارعاب و قیافه مهیب و هجوم موتور و زدن باتوم و پرتاب گاز فلفل و زدن کابل بر سر پیر و جوان و زن و مرد و اتومبیل و مغازه بترسانند تا مبادا کسی جرات حضور آرام و در صحنه اعتراض ماندن را به خود بدهد و بعدها هم با همان روش های تبلیغاتی و در بوق کردن حرف های غیر واقعی، همه را محکوم به اغتشاش ، انقلاب مخملی ، تخریب و ده ها اتهام دیگر نموده و تا جایی پیش رفتند که مردم را به قتل یکدیگر و رفتن در لباس بسیج برای زدن خودشان هم متهم کردند!”

  http://www.etemademelli.ir/published/0/00/48/4855/

  اسناد لات های مفتخوار حزب الله لبنان هم که به ستاد آقای موسوی در قیطریه حمله کردند قبلا منتشر شده.

 58. بیانیه شماره ۹ رئیس جمهور موسوی امروز منتشر شد:

  “مسئولیت تاریخى ماست که به اعتراض ادامه دهیم.”

  دوستان نگذارید مزدوران رژیم یک لحظه ما را از هدف اصلی باز دارند.

  عقب مانده ترین، خونخوارتری، فاسدترین، شیادترین، دروغگوترین… افراد، میهن ما را به گروگان گرفته اند و رشیدترین فرزندان این آب و خاک را یا کشته اند یا به زندان انداخته اند.

  ما با آن ها پیمان می بندیم که حتی یک لحظه از وقت خود را هدر نمی دهیم و از مبارزه بی امان و “همه جانبه”  بر علیه رژیم جهل و جنون و جنایت غافل نمی شویم!

 59. رئیس جمهور موسوی، آقای کروبی و سایر رهبران کنگره ملی برای برگزاری انتخابات آزاد در ایران،

  تاسیس یک رادیو تلویزیون ملی را که فعلا از ماهواره برنامه پخش کند جدی بگیرید.

  اگر ۲۰ میلیون نفر در ایران نفری دو دلار، و ۵۰۰ هزار نفر از هموطنان خارج کشور نفری ۲۰ دلار سهام خریداری کنند- ۵۰ میلیون دلار برای سرمایه گذاری اولیه جمع می شود.

  هنرمندان وطندوست درنگ جایز نیست.

 60. مردم منتظرند ببییند رهبری جنبش چه تصمیمی می گیرد. آیا “ابتکار عمل” را به دست می گیرند یا به “فرصت سوزی های” زمان آقای خاتمی دچار می شوند؟

  با شیربرنج بازی نمی توان با  قاتل جنایتکار در افتاد!

 61. به استقبال “جبهه ی سبز امید”

  عیسی سحرخیز

  • به نظر می رسد وظیفه ی مقدماتی اعضای “جبهه ی سبز امید”، اکنون اعلام وجود و حضور از طریق ارسال پیام تبریک به دولت امید میرحسین موسوی است تا او راحت تر و سریع تر بتواند “دولت سایه” خویش را تشکیل دهد و برای فردای روز سرنگونی احمدی نژاد آماده و حاضر به یراق باشد ..

  http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=22137

 62. سلطان عمان هم سفرش را به ایران لغو کرد. هر کشوری که حکومت کودتا را به رسمیت بشناسد، باید منتظر عواقب آن باشد.

  ملت ایران با نجابت تمام پشت درهای بسته حوزه های انتخاباتی منتظر ماند به امید این که فضای این سرزمین پاک را با بوی مهر و دوستی عطرآگین کند. اما با گلوله جواب داده شد…. و جمع کردن جنازه خونین عزیزانشان از خیابان ها!

  اگر سران برخی کشورها شعور نداشته باشند که بخواهندچشمان خود را به این فجایع ببندند، و به دیکتاتور  و ملیجک دلقکش جایزه بدهند؛ باید در برابر تاریخ و در پیشگاه مقدس ملت ایران جوابگو باشند!

 63. از روزی که خامنه ای از خطبه نماز جمعه استفاده کرد و دستور کشتار تظاهرات مسالمت آمیز مردم را صادر کرد، خدا شاهده، دائم دارم به این مسئله فکر می کنم.

  آخه رابطه نیایش و دستور ریختن خون بیگناهان را چگونه می توان توجیه کرد؟ بویژه جوانانی که شاید نمی خواستن رای بدن و تحت تاثیر ما ها رفتند رای دادند. و وقتی دیدند رای گیری فقط یه بازی بوده و رئیس جمهور قبلا توسط خامنه ای انتخاب شده ، خب معلومه می ریزن تو خیابونا. حالا این آقا میاد و میگه رحم نکنید و بکشید. و مردم را با آن وضع فجیع کشتند و یا با چماق داغون کردند و کشتند

  آیت الله خمینی در پاسخ پرسش هایی که از او درباره نظریه ولایت فقیه شده میگه، هیچ فقیهی بر فقیه دیگر ولایت ندارد. و هر فقیهی می تواند در منطقه و استان خود ولایت کند. حالا مجسم کنید اگر یک فقیه دیگر بخواهد در یک نماز جمعه دیگر دستور قتل طرفداران خامنه ای را صادر کند. ببینید کشور خواهد شد یک کشتارگاه.

 64. باید به “مبارزه” ادامه دهیم.

  کروبی امروز خطاب به هواداران خود گفت :

  ” اکنون باید به مبارزه ادامه دهیم هر چند که ممکن است شرایط سختی را پیش رو داشته باشیم.”

 65. وقت تصمیم شجاعانه است نه عافیت طلبی سیاسی!

  پاسخ کوتاه به  عباس عبدی در نوشته “نگاهی ابتدایی به وضع موجود”:

  ۱) شرایط سخت این روزها برای من خارج نشین قابل درک است. اما نباید ضعف نشان داد. این را در لحن شما و هم در مصاحبه دیروز آقای کرباسچی با رادیو زمانه می توان حس کرد. مواظب باشید انتقاد بی کفایتی که درباره اصلاح طلبان مطرح کردید به تیم آقای کروبی برنگردد!

  ۲) همه آمدیم تا  از راه انتخابات و بطور مسالمت آمیز دولتی غیر از دولت احمدی نژاد داشته باشیم. اگر چه به آرای ملت خیانتی بس بزرگ شد،  ولی موجب این جنبش سترگ مردمی گردید که فرصت طلایی تاریخی را برای تغییرات به وجود آورده است. اگر حریف بس غدار است و بیرحم و دیوانه، ولی حالا دنیا حقیقتا با ماست. دولت کشورهای پیشرفته هم نگران حاکمیت خالص طالبانی در ایران و تبعات خارجی آن هستند.

  ۳)  وقت جلوگیری از واریز دلارهای نفتی به حساب دولت کودتاست. وقت گرفتن گلوی رانت خواران نفت است از طریق یک مانور ماهرانه رهبران جنبش در رابطه با کشورهای پیشرفته (غرب).  باید تصمیم استراتژیک گرفت و با دنیای پیشرفته که بیزار از احمدی نژاد ها و در واهمه از آینده طالبانی ا

 66. دنباله وقت تصمیم شجاعانه است نه عافیت طلبی سیاسی!

  … ایران است، به نوعی گفتگو کرد.

  ۴) البته باید هرچه زودتر تکلیف (تشکیلاتی) جبهه ای فراگیر برای ادامه مبارزه را روشن کرد. جبهه ای که بتواند همه نیروهای دمکراسی خواه را زیر عنوان “برگزاری انتخابات آزاد در ایران” علیه احمدی نژاد و حامیانش متحد کند. همچنین تشکیلات خارج از کشور آن  معرفی گردد.

  ۵) وقت تصمیم شجاعانه است نه عافیت طلبی سیاسی. اگر لازم شد باید آقای موسوی یا کروبی یا خاتمی یا دیگری قربانی سیاسی این اقدام ملی برای رهایی کشور شود. و گرنه این فرصت تاریخی از دست خواهد رفت. در نتیجه در فضای رادیکال جهل و جنون و جنایت، مسلما خون های بیشتری ریخته خواهد شد و طالبان ایران رسما ظهور خواهد کرد.

  ۶) به گمان من اشتباه بزرگ همانا آن خواهد بود که “همه” تلاش ها صرفا به سمت آزادی زندانیان اخیر معطوف شود. این هدفی است که کودتاچیان دنبال می کنند. جدا باید هشیار بود و در این “تله” نیفتاد.  نقش پیگیری وضعیت و آزادی این اسیران سرفراز را به آقای هاشمی بسپارید، بلکه  از بیکاری و عذاب وجدان وی اندکی کاسته شود.

 67. عزاداری در نیمه ی شعبان
  به جنبش عزاداران امام زمان (عج ) بپیوندید
  دوستان خود را هم بی نصیب نگذارید
  التماس دعا