- شریعت عقلانی – احمد قابل - http://www.ghabel.net/shariat -

پاسخ به یک پرسش – شب قدر

Posted By احمد قابل On مهر ۲۵, ۱۳۸۵ @ ۵:۳۲ ق.ظ In مصاحبه، پرسش و پاسخ | 8 Comments

به نام خدا

۱- شب « قدر » به معنی شبی است که قدر و منزلت عمل صالح در آن ، از سوی خدای رحمان ، افزون از دیگر اوقات و فرصت ها ، ارزیابی می شود . اخلاص آدمی در توجه به این رحمت خاص خداوندی، از یکسو ، و نامشخص بودن آن ( که علی القاعدة منجر به استمرار توجه خالصانه به خدا می شود ) از سوی دیگر ، می تواند نقشی تعیین کننده در تهذیب نفس آدمی داشته و جنبه های مثبت اخلاقی و رفتاری را تقویت کند .

گرچه شکل و محتوای اظهارات و رفتارهای رایج ( خصوصا در مجامع تبلیغ شده از سوی رادیو و تلویزیون و موارد الگو پذیرفته از آنها ) نشان می دهد که متأسفانه چندان به این نسبت ها و مناسبت ها توجه نمی شود . ولی در هر صورت ، این فرصتی طلایی برای صلاح و فلاح آدمی است ، که امیدوارم همه ی ما از آن بهره مند شویم .

۲- به گمان من ، بررسی مجموعه ی اظهارات و ادله ی وارده در مورد تعیین شب قدر ، دهه ی آخر ماه رمضان ( خصوصا شب های فرد آن ) را محتمل تر از سایر اوقات معرفی می کند . شاید به همین دلیل ، زهرای مرضیه در تمامی شب های دهه ی آخر ، همه ی اهل منزل خویش را بیدار می کرد تا شب را به عبادت سپری کنند و مواظب بود که کسی در خواب نماند .

گمان می کنم که قَسَم خداوندی به « لیال عشر » در سوره ی فجر نیز اشاره به همین زمان داشته باشد .

۳- بهترین عبادت در چنین اوقاتی ( همچون تمامی موارد دیگر ) تفکر در باره ی حقایق زندگی ساز برای بشر است و البته توجه به برترین حقیقت هستی ، یعنی ذات مقدس خدای رحمان و سخنان او در قالب قرآن و کلام پیامبر ، مصداقی از آن است .

همچنانکه بیانات امیر مؤمنان علی (ع) و ائمه ی هدی (ع) به عنوان مفسران قرآن و مبلغان کلام خدا و پیامبر ، نیز شایسته ی توجه است .

در هر صورت ، طبق صریح روایات ، مذاکرات و مباحثات علمی ( با همه ی گستردگی آن ها ) مطلوب ترین عمل در شب های قدر شمرده شده است .

موفق باشید و التماس دعا .

احمد قابل …………………….. ۲۵ مهر ۱۳۸۵ ……………………… فریمان


Article printed from شریعت عقلانی – احمد قابل: http://www.ghabel.net/shariat

URL to article: http://www.ghabel.net/shariat/1385/07/25/493

مطالب مورد نظر متعلق به سایت شخصی احمد قابل بوده و برداشت و استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است