پاسخ به یک پرسش – شب قدر

به نام خدا

۱- شب « قدر » به معنی شبی است که قدر و منزلت عمل صالح در آن ، از سوی خدای رحمان ، افزون از دیگر اوقات و فرصت ها ، ارزیابی می شود . اخلاص آدمی در توجه به این رحمت خاص خداوندی، از یکسو ، و نامشخص بودن آن ( که علی القاعدة منجر به استمرار توجه خالصانه به خدا می شود ) از سوی دیگر ، می تواند نقشی تعیین کننده در تهذیب نفس آدمی داشته و جنبه های مثبت اخلاقی و رفتاری را تقویت کند .

گرچه شکل و محتوای اظهارات و رفتارهای رایج ( خصوصا در مجامع تبلیغ شده از سوی رادیو و تلویزیون و موارد الگو پذیرفته از آنها ) نشان می دهد که متأسفانه چندان به این نسبت ها و مناسبت ها توجه نمی شود . ولی در هر صورت ، این فرصتی طلایی برای صلاح و فلاح آدمی است ، که امیدوارم همه ی ما از آن بهره مند شویم .

۲- به گمان من ، بررسی مجموعه ی اظهارات و ادله ی وارده در مورد تعیین شب قدر ، دهه ی آخر ماه رمضان ( خصوصا شب های فرد آن ) را محتمل تر از سایر اوقات معرفی می کند . شاید به همین دلیل ، زهرای مرضیه در تمامی شب های دهه ی آخر ، همه ی اهل منزل خویش را بیدار می کرد تا شب را به عبادت سپری کنند و مواظب بود که کسی در خواب نماند .

گمان می کنم که قَسَم خداوندی به « لیال عشر » در سوره ی فجر نیز اشاره به همین زمان داشته باشد .

۳- بهترین عبادت در چنین اوقاتی ( همچون تمامی موارد دیگر ) تفکر در باره ی حقایق زندگی ساز برای بشر است و البته توجه به برترین حقیقت هستی ، یعنی ذات مقدس خدای رحمان و سخنان او در قالب قرآن و کلام پیامبر ، مصداقی از آن است .

همچنانکه بیانات امیر مؤمنان علی (ع) و ائمه ی هدی (ع) به عنوان مفسران قرآن و مبلغان کلام خدا و پیامبر ، نیز شایسته ی توجه است .

در هر صورت ، طبق صریح روایات ، مذاکرات و مباحثات علمی ( با همه ی گستردگی آن ها ) مطلوب ترین عمل در شب های قدر شمرده شده است .

موفق باشید و التماس دعا .

احمد قابل …………………….. ۲۵ مهر ۱۳۸۵ ……………………… فریمان

۸ نظر برای این مطلب

 1. سلام استاد عزیز. در رساله ای تحت عنوان رساله دانشجویی مطالبی دیدم که به کلی از مرجعیت ناامیدم کرد. نظر به اینکه جنابعالی عنوان وبلاگتان شریعت عقلانی است می خوساتم نظرتان را در مورد این احکام بدانم(دروبلاگ خودم مفصل به آنها پرداخته ام و در اینجا فقط سوال و جواب های طرح شده در رساله را می آورم):

  پرسش ۳۷۶٫ اگر مرد به هر علتی اجازه ادامه تحصیل و مانند آن را به زن ندهد، آیا زن می تواند نسبت به او تمکین نکن؟

  همه مراجع: در فرض یاد شده زن چنین حقی ندارد و باید تمکین کند.

  پرسش ۳۷۷٫ اگر شوهر از روی لجاجت و انتقام گیری از زن، اجازه بیرون رفتن را به او ندهد، آیا اطاعت از او واجب است؟

  همه مراجع: هرچند انتقام گیری و اذیت کردن از سوی مرد، برخلاف اخلاق اسلامی است؛ ولی اگر به هر جهت اجازه ندهد، زن باید اطاعت کند.

  پرسش ۳۷۹٫ اگر شوهری، همسرش را از صله رحم –به دیدار والدین منع کند، تکلیف زن چیست؟ آیا می تواند بدون اجازه او به دیدن آنان برود؟

  همه مراجع: خیر، نمی تواند بدون اجازه شوهر به دیدار آنان برود و صله رحم منحصر به رفت و آمد نیست؛ بلکه با احوال پرسی و پیغام فرستادن از طریق تلفن، نامه و مانند آن

 2. بسم الله الرحمن الرحیم. سلام علیکم.

  پس چرا خود حضرت زهرا زنان مدینه را در شبهای قدر جمع نمی کرد تا با هم مباحثه ی علمی کنند؟ ای برادر. تفکر در جای خود. عبادت اصطلاحی در جای خود. آیا گمان نمی کنی نظرت اشتباه است (قسمت آخر مقاله ات).

 3. آقای احمد قابل شما آدم خوبی استی ولی در این چند جمله چند بار به گمان خود برای ما از دین صحبت کردی ودروغ شاخدار ساختید اولا چنان صحبت میکنید که همسایه فاطمه دخت پیغمبر بوده اید دوم یک سری روایات جمع میکنید که باید در زباله دانی ریخت مرد حسابی تو خلبفه خدا بر زمین هستب تو علمی آدم الاسمائ داری چرا به اراجبف یک مشت اخوند انهم از قرنها پیش نیروی خود ومارا تباه میکنی بیا بیرون اخوند بد وخوبش در مدار ارتحاع وکاسبی ازدین وبی فکری مطلق میباشد

 4. بسم الله الرحمن الرحیم. دانشمند محترم آقای احمد قابل. سلام علیکم. در روزنامه ی روزگار امروز آگهی تسلیت مربوط به درگذشت برادر شما (رحمت الله علیه) را خواندم. صمیمانه ترین تسلیتها و همدردیها را از این جانب بپذیرید. ان شاء الله با انبیاء و اولیاء محشور شود. صبر و توفیق نصیب شما شود. با احترام.

 5. جناب قابل سلام . من از ارادت مندان شما و از دوستان حمید موسویان عزیز هستم که با شما  نیم سفری ار قم تا تهران داشتم ودر شب دامادی آن قطب عالم فلسفه علم !! در منزل تهرانتان آرمیده ام اگر خاطر مبارک یاری کند به هر حال مدام سر میزنم به شما در اینجا باید عرض کنم که سیت گوشه نشینان زقاف تا قاف است استاد .فریمان با تهران و مشهد و ان سوی دنیا اگه برای شما فرق داره و برای اونایی که نمیذارن شما هیچ کاری بکنید برای من وتمام دوستداران شما هیچ فرقی نمیکنه ما شما رو دوست داریم و ذهن جوال شما را در امر فقه و احکام رو واقعا می ستائیم  هر جا هستید شاد باشید خدمت خانواده ی محترم هم سلام و عرض ادب حقیر را برسانید . از وبلاگ من هم اگه وقت کردین سری بزنین و نظر بدین .ممنونم

 6. با سلام

  از اینکه جایی را یدا کردم که بتوانم سوالی را که اکنون و سوالاتی را که از این به بعد برایم پیش می آید مطرح کنم خوشحالم و از شما هم تشکر می کنم .

  سوال من این است که در امر ازدواج چقدر مساله استخاره صحیح است ؟ من با آقایی قرار ازدواج داشتم .خانواده ایشان به شدت مخالفت کردند .ایشان پیش کسی که از نظر خودش خیلی معتبر است رفته و استخاره کرده و ظاهرا خیلی هم بد آمده .یعنی گفته شده برای ۲ طرف خیلی بد است و رضایت خدا در این امر نیست .

  الان حدود یک هفته است که من در یک برزخ درونی گرفتار شده ام  حس م یکنم انقدر آدم بدی بوده ام که این طور گفته شده رضایت خدا در این کار نیست .از طرفی نمی دانم کسی می تواند با این صراحت بگوید رضایت خدا در چیست؟

  در مورد استخاره اگر مدتی زمان بگذرد ممکن است نتیجه تغییر کند یا باید کاملا تمکین کرد؟

  اگر ممکن است در این باره توضیح دهید .من واقعا دچار شک در خیلی چیزها شده ام .و اگر ممکن است کمی زود چون واقعا در شرایط بدی هستم .

  موفق باشید

 7. جناب آقای قابل

  در گذشت برادر گرامیتون رو تسلیت عرض میکنم .خبر رو توی کامنتهای همین جا دیدم.از طرف خودم و خانواده برای شما و خانواده محترم صبر و اجر آرزو می کنم .به خانواده محترم هم سلام ما رو برسونید .

 8. استاد به من سر نزدین ؟!؟!

  http://fardayeno.blogfa.com/