- شریعت عقلانی – احمد قابل - http://www.ghabel.net/shariat -

پاسخ به پرسشی درباره احکام ثابت و غیر ثابت در قرآن

Posted By احمد قابل On مهر ۲۰, ۱۳۸۵ @ ۵:۲۱ ق.ظ In مصاحبه، پرسش و پاسخ | 2 Comments

به نام خدا

با سلام …

می خواستم بدانم که آیا احکامی که در قرآن آمده ثابت است یانه؟ اگر جواب شما این است که ثابت نیست لطفا بگویید پس چه طور این آیات در کتاب آسمانی مسلمانان آمده در حالی که این کتاب برای تمام زمان هاست.

با تشکر …

******

به نام خدا

سلام بر شما

در قرآن کریم ، هم احکام ثابت وجود دارد و هم احکام مقطعیو غیر ثابت. این مطلب مورد توافق تمامی عالمان شریعت اسلامی است که برخی آیاتاختصاص به پیامبر خدا دارد و برخی از آن ها نسخ شده اند و حکم دیگری جایگزین آن هاشده است . بنا بر این ، اختلاف نظری که هست ، ناشی از مصادیق متغیر و ثابت آیات و احکام قرآن است  و الا کسی در اصل آن تردیدی ندارد  .

همانطور که وجود آیات منسوخه ، سبب نمی شود که ارزش قرآناز بین برود ، اعتقاد به متغیر بودن برخی احکام قرآنی نیز سبب نمی گردد که اکثریتبیش از ۹۰ درصدی آیات ( که عمده ی آن ها بیانگر احکام نیستند ) کاربردی در زندگیآدمیان نداشته باشند . علاوه بر اینکه وجود آیات منسوخه یا بیان کننده ی احکاممقطعی ، از نظر اطلاع رسانی نسبت به تاریخ شریعت ، کاملا موثر خواهد بود  .

پرسش های شما در مورد امامت را در آینده ای نه چندان دوردر کنار پرسش های بسیاری دیگر از دوستان ، پاسخ خواهم داد . ان شاءالله .

موفق باشید .

با احترام .

احمد قابل ………………..۲۰ مهر ۱۳۸۵


Article printed from شریعت عقلانی – احمد قابل: http://www.ghabel.net/shariat

URL to article: http://www.ghabel.net/shariat/1385/07/20/492

مطالب مورد نظر متعلق به سایت شخصی احمد قابل بوده و برداشت و استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است