پاسخ به پرسشی درباره احکام ثابت و غیر ثابت در قرآن

به نام خدا

با سلام …

می خواستم بدانم که آیا احکامی که در قرآن آمده ثابت است یانه؟ اگر جواب شما این است که ثابت نیست لطفا بگویید پس چه طور این آیات در کتاب آسمانی مسلمانان آمده در حالی که این کتاب برای تمام زمان هاست.

با تشکر …

******

به نام خدا

سلام بر شما

در قرآن کریم ، هم احکام ثابت وجود دارد و هم احکام مقطعیو غیر ثابت. این مطلب مورد توافق تمامی عالمان شریعت اسلامی است که برخی آیاتاختصاص به پیامبر خدا دارد و برخی از آن ها نسخ شده اند و حکم دیگری جایگزین آن هاشده است . بنا بر این ، اختلاف نظری که هست ، ناشی از مصادیق متغیر و ثابت آیات و احکام قرآن است  و الا کسی در اصل آن تردیدی ندارد  .

همانطور که وجود آیات منسوخه ، سبب نمی شود که ارزش قرآناز بین برود ، اعتقاد به متغیر بودن برخی احکام قرآنی نیز سبب نمی گردد که اکثریتبیش از ۹۰ درصدی آیات ( که عمده ی آن ها بیانگر احکام نیستند ) کاربردی در زندگیآدمیان نداشته باشند . علاوه بر اینکه وجود آیات منسوخه یا بیان کننده ی احکاممقطعی ، از نظر اطلاع رسانی نسبت به تاریخ شریعت ، کاملا موثر خواهد بود  .

پرسش های شما در مورد امامت را در آینده ای نه چندان دوردر کنار پرسش های بسیاری دیگر از دوستان ، پاسخ خواهم داد . ان شاءالله .

موفق باشید .

با احترام .

احمد قابل ………………..۲۰ مهر ۱۳۸۵

۲ نظر برای این مطلب

  1. آقای قابل شنا به جای ریسمان خدا هنوز بع ریسمان پوسیده فقه ومنتظری چسبیده ای من جواب سوالات را از اشکوری ها ومحسن کدیور گرفتم شما غروی ها نگاه کن اگر ارتجاع از اصفهان است انقلاب دینی هم از اصفهان خواهد بود شما قران را با فقه قاطی نکن در قران کامل نه علی ارزش وجایکاه ویزه دارد نه معصوم ونه جانشین محمد بوده ودر اصل دین با محمد رسالت بافت وبقیه کشک هستند

  2. اگر عقل و شرع عین هم اند با وجود عقل چه  نیازی است به شرع؟ مجاهدین اولیه هم زیر این سوال ماندند و در نتیجه یک عده شان مارکسیست شدند.