حق محوری ( ۱ )

شب بیست و سوم ماه رمضان ، بنا بود در حسینیه ی ارشاد به این موضوع بپردازم . لطف دستگاه امنیتی شامل حالم شد تا از سخن گفتن در آن مکان پر خاطره ، باز مانم و موضوع را در متنی مکتوب، به مخاطبان ارائه کنم . منع از سخنرانی اگر چه همیشه با توفیق در نوشتن همراه نیست ، ولی این بار چنین توفیقی رفیق شد و خدا را بر این امر سپاس می گزارم . مطمئنا متن مکتوب از انسجام و دقت بیشتری نسبت به سخن شفاهی برخوردار است و اینک اصل سخن در ۲ یا ۳ بخش تقدیم می گردد ؛    

به نام خداوند جان و خرد …

یکی از پرسش های اساسی در مورد شریعت محمدی (ص) ، پرسش از « نسبت حقوق بشر با شریعت » است . بسیاری از روشنفکران ، نسبتی بین این دو نمی بینند و معتقدند که ؛ « شریعت ، تکلیف محور است و نه حق محور » .

  اگر سخن آنان صرفا در مورد « برداشت رایج از شریعت » باشد ، نسبتا مورد تأیید است ولی اگر مدعی اند که ؛ « اساس شریعت با ” حق محوری ” بیگانه است » ، پذیرش ادعای آنان در گرو دلایلی است که باید ارائه کنند .

  به گمان من ، حق محوری ( به معنی “حق داشتن” ) با تکلیف محوری ( به معنی “مسئولیت داشتن” ) ، دو روی یک سکه و غیر قابل انفکاک از یکدیگرند . به عبارت دیگر ؛ « هر تکلیفی مبتنی بر یک یا چند حق است » . یعنی « حقوق مشاع » سبب ایجاد مسئولیت « رعایت حقوق دیگران » برای همه ی « شرکاء » شده است و نگاه قانونگذار به این مسئولیت ها ، نگاهی « تکلیف محور » خواهد بود ، همان گونه که نگاه قانونگذار به حقوق فردی افراد در محدوده ی حقوق مشاع ، نگاهی « حق محور » شمرده می شود .

 البته مهمترین بخش این بحث ، مربوط به « صاحبان حق و تکلیف » است . اگر کسی مدعی شود که هردارای حقی ، در برابر حقوق دیگران دارای مسئولیت است ( مثل انسان نسبت به سایر همنوعان و خدای سبحان ) ، مشکلی پدید نمی آید ولی اگر صاحب حق و تکلیف متفاوت باشند ( خدا = صاحب حق . انسان = صاحب تکلیف ، یا ، حاکمیت = صاحب حق . ملت = صاحب تکلیف ) و هرچه حق است از آن یکی باشد و دیگری تنها مکلف شمرده شود ، حامیان چنین تفکری در برابر پرسش های متعددی قرار می گیرند که پاسخ  منطقی برای همه ی آن ها وجود ندارد .

 از گذشته های بسیار دور ، بحث « حقوق » در تمامی حوزه های حضور شریعت ( کلام ، اخلاق و احکام ) مطرح بوده و می توان گفت ؛ « بحثی موجود و مغفول !! » بوده است . به عبارت دیگر ، گرچه کمتر سخن صریح و مشروحی را در خصوص « نقش مبنایی حقوق » و اقرار به « محور و معیار احکام شرعی بودن آن ها » می توان در متون اولیه ( نصّ قرآن و حدیث ) و ثانویه ی شریعت ( کتاب های عالمان دین ) دید ولی حضور مختصر و حداقلی آن را هرگز نمی توان انکار کرد .

اکنون به مواردی از این حضور مختصر و حداقلی اشاره می کنم ؛

۱- در قرآن کریم به مواردی از « حقوق انسان ها در تعامل با یکدیگر » پرداخته شده که مبنای احکام شرعی فقهی نیز قرار گرفته است . « حقوق همسران » ( وَ بُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فی‏ ذلِکَ إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً وَ لَهُنَّ مِثْلُ الَّذی عَلَیْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ/ بقرة  ۲۲۸) و « حقوق خویشاوندان ، نیاز مندان ، در راه ماندگان و … » ( وَ آتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّهُ وَ الْمِسْکینَ وَ ابْنَ السَّبیلِ وَ لا تُبَذِّرْ تَبْذیراً / اسراء ۲۶ - فَآتِ ذَا الْقُرْبى‏ حَقَّهُ وَ الْمِسْکینَ وَ ابْنَ السَّبیلِ/ روم ۳۸ )و « حقوق مالی محرومان » وَ فی‏ أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ / ذاریات ۱۹ - وَ الَّذینَ فی‏ أَمْوالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ . لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ / معارج ۲۴ و ۲۵ ) « حق حاکمیت » (وَ نَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْکِ مِنْهُ / بقرة ۲۴۷ ) و برخی موارد دیگر ، در آیات قرآن تصریح شده است .

۲- در متون روایی شریعت نیز ، به بسیاری از حقوق قراردادی ( تشریعی ) و برخی حقوق فطری بشر ، صریحا توصیه شده و نسبت به مراعات و عدم تعدی به آن ها « امر و نهی » شده است .

  البته اکثر این متون ، مختصر و در پی تبیین و شمارش حقوق و بیان مسئولیت های فردی و اجتماعی اند و همچون قانون گذار ، به بیانی مختصر و مفید اکتفا کرده اند و در پی تحلیل و تبیین فلسفه ی آن ها نبوده اند .

 ۳- برخی از متون روایی نیز وجود دارند که مفصل تر اند و گاه به تبیین اهمیت و مقایسه ی هریک از حقوق با دیگری پرداخته اند .

  یکی از درخشان ترین این آثار ، خطبه ی ۲۰۷ نهج البلاغة ( با حجمی حدود ۳ صفحه ) است که سخنی از امام علی بن ابیطالب (ع) در باره ی « حقوق دوطرفه ی ملت و حاکمان » را تشریح می کند و در مقام استدلال برای دوطرفه بودن حقوق ، می گوید ؛ « اگر سخن از امکان منطقی وجود حق یکطرفه بود ، تنها خدای عالم که همه چیز عالم از اوست ، می توانست واجد چنین حقی باشد که خود او چنین حقی برای خویش قائل نشده است و در برابر انجام مسئولیت و تلاش مثبت آدمیان ، دادن پاداش نیک را بر خود لازم گردانده و خویش را مسئول قرار داده است تا چه رسد به دیگران » (  وَ لَوْ کَانَ لِأَحَدٍ أَنْ یَجْرِیَ لَهُ وَ لَا یَجْرِیَ عَلَیْهِ لَکَانَ ذَلِکَ خَالِصاً لِلَّهِ سُبْحَانَهُ دُونَ خَلْقِهِ لِقُدْرَتِهِ عَلَى عِبَادِهِ وَ لِعَدْلِهِ فِی کُلِّ مَا جَرَتْ عَلَیْهِ صُرُوفُ قَضَائِهِ وَ لَکِنَّهُ جَعَلَ حَقَّهُ عَلَى الْعِبَادِ أَنْ یُطِیعُوهُ وَ جَعَلَ جَزَاءَهُمْ عَلَیْهِ مُضَاعَفَةَ الثَّوَابِ تَفَضُّلًا مِنْهُ وَ تَوَسُّعاً بِمَا هُوَ مِنَ الْمَزِیدِ أَهْلُهُ ثُمَّ جَعَلَ سُبْحَانَهُ مِنْ حُقُوقِهِ حُقُوقاً افْتَرَضَهَا لِبَعْضِ النَّاسِ عَلَى بَعْضٍ فَجَعَلَهَا تَتَکَافَأُ فِی وُجُوهِهَا وَ یُوجِبُ بَعْضُهَا بَعْضاً وَ لَا یُسْتَوْجَبُ بَعْضُهَا إِلَّا بِبَعْضٍ - نهج البلاغة ، مؤسسة نهج البلاغة ، قم ۱۴۱۴ ه ق ).

  رساله ی حقوق امام علی بن الحسین (ع) نیز از بسیاری حقوق اخلاقی و فقهی یاد کرده است  . حجم این متن ۱۵ صفحه است که از سایر متون روائی در مورد « حقوق » مشروح تر است .

 ۴- در تصور سنتی و رایج از شریعت ( دین ) ، اکثر قریب به اتفاق عالمان شریعت ، احکام شرعی را به دو بخش « حق الله » و « حق الناس = حق بشر » تقسیم کرده اند که در ادامه ی مطلب ، به گوشه هایی از اظهارات ایشان خواهیم پرداخت . ( برای نمونه رجوع شود به ؛ المقنعة/شیخ مفید/ ۷۴۳ . مسالک الأفهام إلى تنقیح شرائع الإسلام ، ج‏۱۴/ ۵ . موسوعة الإمام الخوئی ، ج‏۱۶/    ۲۳۱  ).  البته حقوق بشر مورد نظر این عالمان ، « حقوق تشریعی » است که از سوی خدای سبحان برای آدمیان قرار داده شده است و برخی از آنان ( که علیرغم اندک بودن تعدادشان ، فقه رایج شیعی را تحت اختیار و سیطره ی تفکر خویش درآورده اند ) همچون اکثریت عالمان اهل سنت ، صرفنظر از حقوق تشریعی  ، هیچ حق فطری و طبیعی برای آدمی را نمی پذیرند .

گرچه طبق مبنای کلامی اکثریت ۹۰  درصدی عالمان شیعه ، باید حقوق فطری و طبیعی انسان نیز برسمیت شناخته شود ولی در مقام اظهار نظر قطعی و فتاوی ،اکثر آنان از پذیرش حقوق فطری و طبیعی طفره رفته و گاه منکر آن شده اند .

۵- در مباحث عمده ای از احکام غیر عبادی شریعت ( که بیش از دو سوم مباحث فقهی را دربرمی گیرد ) مثل بحث های ؛ « ارث ، زکات ، دیات ، قصاص ، خرید و فروش ، اجاره ، ازدواج و طلاق ، شرکت ، مضاربه و مزارعه و مساقاة ، جعاله ، قرض ، رهن ، وکالت ، وصیت ، احیاء موات و احکام زمین ها ، انفال و خمس ، مصالحه ، هبه ، انفاقات و صدقات ، وقف ، قضاوت ، شهادات و … » بخش عمده ی مطلب در مورد حقوق و مسئولیت های آدمیان است .

حقوقی همچون ؛ « حق پدر و مادر ، حقوق زن و شوهر ، حق نفقه ، حقوق خویشاوندان ، حقوق فقراء و نیازمندان ، حقوق محرومان ، حقوق ملت و حاکمان ، حق فسخ ، حق الشفعة ( شریک یا شرکاء ) ، حق المارّة ( رهگذران ) ، حق حضانت ، حق سرپرستی ( ولایت آباء ) ، حقوق الأخوة ( برادران ایمانی ) ، حق فسخ ، حق تحجیر ، حق احیاء اراضی ، حق الأرث ، حق قصاص ، حق مقابله به مثل ، حق مالکیت ، حق وکالت ، حق وصیت ، حق بهره مندی از مباحات عامه ، حق وقف و حبس مال ، حق سبقت ، حق امر به معروف و نهی از منکر ( انتقاد و مقابله ) ، حق عفو ، حق دفاع شخصی و عمومی ، حق تخییر ( انتخاب ) ، حق قضاوت ، حق اجراء حدود و کیفر مجرمان ، حق مشورت ( مشارکت ) ، حق انتخاب مسکن ، حق انتخاب شغل ، حق انتخاب همسر ، حق آزادی انجام مناسک و قوانین خاص خود ( برای اقلیت های مذهبی = اهل ذمة ) ، حق شرف ( حیثیت ) ، حق ولایت عامه ، حق افتاء ، حق جعالة ، حق کفالت ، حق طلاق ، حق خلع ، حق فراغت و تفریح و … » در اکثر کتاب های مشروح و مفصل فقهی شیعه و اهل سنت ، از سوی عالمان شریعت مورد بررسی قرار گرفته و پذیرفته شده اند .

حتی اگر به نظر اکثریت فقیهان شیعه ، این حقوق صرفا مربوط به « مؤمنان » باشد و سایرین ( غیر  افراد مؤمن ) را از آن ها محروم بدانند ، باز هم از وجود بحث « حق آدمی » و « مبنا بودن آن » در فقه و احکام شریعت خبر می دهد .

۶- بحث « عدل و ظلم » یکی از مهمترین مباحث در تمامی حوزه های حضور شریعت ( کلام ، اخلاق و احکام ) است . تردیدی نیست که بدون پیشفرض « حق بشر » ( که گاه مراعات می شود و « عدالت » نام می گیرد و گاه مورد تعدی قرار می گیرد و « ستم » خوانده می شود ) سخن گفتن از « عدل و ظلم » در این حوزه ها ممکن نیست . چه « عدلیه » که به « درک مستقل عقل از نیکو بودن عدل و ناپسند بودن ظلم » قائل اند و چه « اشاعره و اخباریان شیعه » که گستره ی بحث عدل و ظلم را صرفا به « حقوق تشریعی » اختصاص می دهند ، محور اصلی بحث را « حقوق » قرار داده اند .

۷- البته در متون اولیه ی شریعت ، سخنانی صریح از پیامبر خدا (ص) و ائمه ی هدی (ع) نسبت به «  حق الله و حق الناس ( حقوق بشر ) » نقل شده است که در جای خود به برخی از اهم موارد آن خواهیم پرداخت . ( برای نمونه ، نگاه کنید به ؛ الکافی، ج‏ ۷ / ۱۸۸ و  ۲۵۱ … إِنَّ هَذَا حَقٌّ مِنْ حُقُوقِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ … فَأَمَّا مَا کَانَ مِنْ حَقِّ النَّاسِ … ) .

بنابر این نمی توان ادعا کرد که ؛ « شریعت محمدی یا فقه آن ، صرفا مبتنی بر تکلیف محوری بوده و هیچ توجهی به حقوق آدمی نداشته است » ، چرا که اصل « اقرار به وجود حق بشر در مجموعه ی متون اولیه و ثانویه آن و ابتناء بسیاری از احکام و باورهای شریعت بر حقوق انسانی » غیر قابل انکار است .

تذکر این نکته نیز لازم است که ؛ نسبت فهم سنتی و رایج عالمان شریعت ( متون ثانویه ) با حقوقی که در مجامع امروزین « حقوق بشری » مورد نظر است و  در مقولاتی چون ؛ « اعلامیه ی جهانی حقوق بشر » چهره نموده است ، نسبت « عموم و خصوص من وجه » است ولی ( با توجه به تفاوت های غیر قابل انکاری که بین متون اولیه و ثانویه پدیدار شده است ) این امر به منزله ی پذیرش وجود همان نسبت حد اقلی ، بین « فهم نوین مجامع حقوق بشری با متون اولیه ی شریعت » نیست .

به گمان من ، نسبت بین « متون اولیه و معتبر شریعت » با مقوله ی « حقوق بشر » از نوع « عموم و خصوص مطلق » یعنی نسبت حد اکثری است . به عبارت دیگر ؛ « تمامی حقوق فطری و طبیعی بشر مورد تأیید شریعت محمدی است » . ( البته در شریعت های الهی ، علاوه بر حقوق آدمیان ، حق خداوند جهان نیز مورد توجه قرار می گیرد . گرچه در برخی موارد ، همان حقوق اجتماعی یا فردی انسان ها را به عنوان « حق خدا » یاد کرده است ) .

ادامه دارد …

احمد قابل  …………………………. ۱۷/۸/۱۳۸۴ …………………………  مشهد

۳ نظر برای این مطلب

  1. سلام. دارم فکر می‌کنم که اگر مجلس خبرگان رهبری در زمان علی (ع) وجود داشت حتما آن حضرت را برای آزادی مخالفان اندیشه در آن زمان، محاکمه می کرد! چقدر علی(ع) تنهاست.

  2. حاج آقا سلام. اول اینکه از مسایل اخیر پیش آمده بسیار متـأسف شد. خدا حاکمان را از موهبت خرد بهره مند سازد. دوم اینکه مواردی را که در قسمت نظرهای مقاله ارتداد ۵ نوشتم هنوز پاسخ نداده‌اید. همچنان منتظرم. سوم اینکه ای کاش در مباحث اخیری که دکتر سروش راه انداخته، شما هم وارد شوید. سلامتی شما و خانواده محترم از خداوند خواهانم.

  3. سلام//شما هم مشهدی هستید یا نه//خیلی خوشحالم که با شما  آشنا شدم//مطالبی را مطالعه کردم که برای من سوال بود//ممنون//موفق باشید