بازخوانی تاریخی نه چندان دور (۶)

منتشر شده در وبلاگ از نگاه من(پرشین بلاگ) ساعت ۱:۳۴ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۱ دی ،۱۳۸۳/ تاجیکستان

***************************
بیماری روانی

درخبرها آمده بود که بازجویان، از متهمان سایت های اینترنتی خواسته اند که راجع به مفاسد اخلاقی و روابط نامشروع خویش، سخن گفته و کتبا اقرار کنند.

دیر زمانی است که ازاین روش در دستگاه های قضائی و شبه قضائی ایران (و متأسفانه به نام اسلام) بهره گرفته می شود.

در بازداشتگاه ۲۴۰ اوین، بازجوی دادگاه ویژه ی روحانیت برای اثبات عدم صلاحیت برخی افراد، می گفت: من فیلم زیر لحافی آقای فلان را دارم، روابط نامشروع فلانی باعروسش را می دانم و… در پاسخ او گفتم: اگر قانونا مسئول پی گیری شکایت کسی بوده و به این نتایج رسیده ای، فقط حق داری که قاضی را در جریان قرار دهی و نه بیشتر. چرا این مطالب را برای من بیان می کنی!! این کار چیزی جز «اشاعه ی فحشاء» نیست که صریحا درقرآن از آن منع شده است.

هرچند درآن زمان سکوت کرد، ولی شنیده ها از مکرر بودن این گونه اقدامات نامشروع دردستگاه های قضائی حکایت می کند. شاهد صادق این روند منحط ، فیلم بازجوئی از همسر و همکاران سعید امامی است.

به گمان من، این افراد دچار بیماری روانی اند. آنان از توصیف مسائل جنسی توسط متهمان (حتی باعلم به ساختگی بودن آن) لذت می برند.

یکی از شاکیان فساد، در سال ۶۳ می گفت: از من می خواستند تا جزئیات اعمال جنسی را مو به مو شرح دهم. وقتی شرم مانع از بیان مسائل می شد، اصرار می کردند که در صورت عدم اظهار جزئیات، امکان رسیدگی به شکایت، وجود ندارد.

صرفنظر از گرایشات سیاسی، این روند نامشروع ، ناشی از عدم حضور وکیل در مراحل بازجوئی است. اگر درتمامی بازجوئی ها، وکیل متهم حضور داشته باشد، می تواند از پی گیری مطالب غیر ضروری توسط بازجو، جلوگیری کند و از شهوت رانی آنان ممانعت به عمل آورد.

جداً باعث تأسف است که کار دستگاه های قضائی جمهوری اسلامی به اینجا برسد که این قبیل مسائل، بیش از ۲۰ سال در جریان باشد و مسئولان درشت و ریز کشور، شاهد این قبیل مسائل باشند و هیچ اقدامی برای ممانعت از این گناه بزرگ انجام ندهند. نمی دانم برخی قضات شریف و عادل موجود در دادگستری، چگونه راضی می شوند که محیط کاری آنان، با حضور چنین افرادی آلوده گردد و آنان دم برنیاورند و اعتراضی نکنند؟!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>