دیدار با دانشجویان

متن اصلاح شده‌ی سخنان خود با دانشجویان را که به‌خاطر خلاصه برداری دوستان کمی ناقص منعکس شده بود را با حفظ گزارش منتشره در سایت امیر کبیر، به مخاطبان گرامی ارائه می‌کنم. اصلاحات یادشده (که متن سخنان آن جلسه بوده و بخاطر اختصار در گزارش حذف شده) را با رنگ سبز و برخی کلمات ناهماهنگ را که باید حذف شود با رنگ قرمز مشخص کرده ام.

احمد قابل در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانشگاه مازندران: مراکز علمی پاشنه آشیل حکومت هستند
یکشنبه، ۱ شهریور، ۱۳۸۸

چند تن از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران با احمد قابل دیدار کردند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر احمد قابل در این دیدار با بیان اینکه اگر روند اعتراضات تا مهرماه ادامه یابد مهار آن برای جمهوری اسلامی دشوار تر می شود، گفت: «مراکز علمی کشور پاشنه آشیل حکومت هستند.»

آزادی رسانه

وی در این دیدار که در موسسه ی الجواد مشهد روی داد، در پاسخ به سوالی در رابطه با نسبت اصلاح گری دینی و دین با اصلاح و تحولات اجتماعی گفت: «فقط فرهنگ دینی ما اشکال ندارد، فرهنگ اجنماعی ما هم به گونه‌ای منحط است. کار فرهنگی را با قانون نمی‌توان عوض کرد. این بر می گردد به حوزه اندیشه و اندیشمندان. اگر جنبه ی علمی تقویت شود جامعه کم کم از خرافات فاصله می گیرد. باید امکان در اختیار نهادهای علمی قرار گیرد. جامعه را نمی توان اصلاح کرد مگر اینکه آزادی بیان در آن جامعه حضور داشته باشد به صورت مطلق. تنها نظام کنترلی که می تواند جامعه را کنترل کند رسانه ی آزاد است.»

تاکید بر آزادی بیان

وی با اشاره به روند تاریخی اصلاح گری روشنفکران و عملکرد بد حاکمان در صد سال پس از مشروطه ادامه داد: «از این رو باید روی دو چیز حساسیت ویژه داشت. یکی بحث آزادی رسانه است که باید آن چنان میخ آزادی رسانه را محکم بکوبیم که هیچ جای سوء استفاده نباشد و نتوانند آن را به بند بکشند. دومی هم بحث شورای نگهبان است که [با پیشنهاد مراجع و انتخاب مجلس است. من البته معتقدم می‌توان مثل آنچه در کویت اعمال می‌شود عمل کنیم. یعنی هر طرح یا لایحه‌ای که به مجلس می‌رود، با تأیید مشروعیت آن از سوی دوفقیه شناخته شده که ضمیمه‌اش باشد ارائه شود و همین برای اثبات مشروعیت آن‌ها کفایت می‌کند. مثلا] (باید به عنوان) دو فقیه روشن اندیش باشند که نمایندگان مجلس طرح را فقط از جنبه ی عدم مغایرت با شرع به امضایشان برساند. [بحث شورای نگهبان در پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی]همچون متمم قانون اساسی مشروطه[است]».

تا پیش نویس قانون اساسی با مردم همراهی می کنم

احمد قابل در رابطه با مسائل روز کشور و جنبش سبز گفت: «اگر این وضعیت فعلی ادامه پیدا کند (که انشالله ادامه پیدا می‌کند) و [اگر کار به جایی برسد که] شرایط حاد بشود، من موضعم را علنی می کنم که [فقط]تا پیش نویس قانون اساسی با مردم همراهی می‌کنم [و اگر مطالبات مردم بیش از آن باشد، موافقت و همراهی نخواهم کرد و حتی مخالفت خود را ابراز خواهم کرد]. من بازگشتم به پیش نویس قانون اساسی خواهد بود[که از سوی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و آقایان شورای انقلاب، مثل شهید بهشتی و آقایان هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای و آیت الله طالقانی نیز آن را امضاء کرده بودند و همه‌ی این اتفاقات، پس از رفراندوم جمهوری اسلامی بود و معلوم می‌شود از دیدگاه همه‌ی این آقایان، جمهوری اسلامی با مدل پیش‌نویس قانون اساسی هم سازگار است. البته] اسم نظام چندان تفاوتی نمی کند. ولایت فقیه باید حذف شود و برگردیم به پیش نویس».

وی در ادامه افزود: «اگر الان حاکمان به خواست مردم تمکین کنند، شاید مردم به یک رفراندوم کوچک بسنده کنند یعنی محدود به همین خواسته‌های آقایان هاشمی و موسوی. اما اگر اینجا تمکین نکنند در ایستگاه بعدی معلوم نیست مردم بسنده کنند. در سال ۵۷ اگر شاه روزهای اول صدای انقلاب مردم را می شنید می توانست سلطنت کند اما حکومت نکند. هنگامی صدای مردم را شنید که دیگر مردم صدای او را نشنیده گرفتند.»

به گزارش خبرنامه امیرکبیر قابل در پاسخ به این پرسش که پیش نویس قانون اساسی جدایی دین از دولت را به صورت شکلی پذیرفته بود و قسمی از دولت لاییک بود اضافه کرد: «حکومت اگر شکلی [مشخص در توصیه‌های شریعت] نداشته باشد می شود حکومت مردمی و حکومت مردمی [در ایران] حکومت دینی است. چون قوانین اش از دین می آید. در پیش نویس هم به این صورت است.»

شرایط حکومت پس از مهر ماه بسیار خطیر است

وی با اشاره به بازگشایی مراکز علمی کشور در ابتدای مهرماه گفت: «فکر می کنم اگر تا مهرماه همین روند ادامه پیدا کند و تا مهر حکومت نتواند این آتش افروخته شده را خاموش کند، مهر به بعد شرایط برای جمهوری اسلامی بسیار دشوارتر می شود. این به آن دلیل است که دانشگاه ها، دبیرستان ها و حوزه ها شروع به کار می کنند. مراکز علمی کشور پاشنه ی آشیل حکومت هستند. مطمئن باشید انتخاب آقای مشایی اگر در زمان تحصیل بود در حوزه حتما علما کلاس های درس را تعطیل می کردند. هرکدام از اینها یک تظاهرات است. شرایط حکومت پس از مهرماه بسیار خطیر است، برای همین بحث تعطیلی دانشگاه ها حداقل در شهر تهران را مطرح کرده اند.»

احضار گسترده دانشجویان بی فایده است

یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه مازندران با اشاره به استراتژی جدید وزارت علوم در حذف فعالین دانشجویی از دانشگاه ها بیان داشت: «با توجه به احضار های گسترده دانشجویان در دانشگاه های مختلف به کمیته های انضباطی مثل احضار ۵۰ نفر به کمیته انضباطی دانشگاه مازندران آقایان قصد پاکسازی دانشگاه ها از فعالین دانشجویی را دارند.»

احمد قابل در پاسخ به این دانشجو گفت: «این محدودیت ها دوای درد حکومت نخواهد بود. یا باید همه ی شما را دستگیر کنند یا اگر بیرون از دانشگاه هم باشید انگار درون دانشگاه هستید. دنیای ارتباطی امروز درون دانشگاه و بیرون دانشگاه ندارد.»

بعضی ها بیش از حد به مجلس خبرگان امیدوارند

قابل در پاسخ به پرسشی در رابطه با نامه ی جمعی از علما و روحانیون نیز گفت: «من در مصاحبه با رادیو فرانسه گفتم انتشار نامه بدون امضا کار درستی نیست. حالا حداقل دو نفر بوده اند که این نامه را امضا کرده اند، باید اسامی را منتشر می کردند. این نامه شبیه نامه ی مجلس خبرگان می ماند که آقایان نوشتند و بدون امضا منتشر کردند. این به آن در. اما اینگونه نامه های بی نام تاثیر زیادی نخواهد داشت علی رغم اینکه متن نامه متن خوبی بود.»

وی در ادامه افزود: «بعضی‌ها را می بینم بیش از حد به مجلس خبرگان امیدوارند، در حالی که روحانیونی در این مجلس هستند که ترسویند و در مقابل آقای خامنه ای هیچ چیز ندارند. در واقع دست چین شده ی خود آقای خامنه‌ای اند.»

بعید نیست علما در مقابل حکومت قرار بگیرند

قابل در رابطه با نقش علما در تعارض با حکومت گفت: «از این بی عقلی های حکومت هیچ بعید نمی بینم که علما را در مقابل خودشان قرار بدهند و آنها را وادار به واکنش کنند. علما تا جای که توانسته اند سعی کرده اند در مقابل آقای خامنه ای قرار نگیرند و جایی که یک سرش آقای خامنه ای باشد غیر از معدودی از علما کسی تا به حال جرات اعلام موضع نداشته است. اما اگر آزار و اذیت علما ادامه یابد، علما هم جری می شوند. دقت کنید هیچ کدام از علما انتخاب آقای احمدی نژاد را تبریک نگفتند [آقای نوری همدانی هم که تبریک گفت، بعد از حدود سه ساعت تحمل فشار افرادی که برای توجیه ایشان رفته بودند و با تصور همراهی سایر مراجع اقدام کرد و بعد که تنها ماند، پشیمان شد و در بیانیه‌اش در مورد کشتار در چین، دولت را توبیخ کرد که چرا اعتراض نکرده است. البته پس از تنفیذ و تحلیف، هیچکس از مراجع به احمدی نژاد تبریک نگفت]حتی آقایان نوری همدانی و مکارم شیرازی».

در پایان این دیدار احمد قابل در پاسخ به پرسشی در رابطه با نقش هاشمی رفسنجانی در جنبش سبز بیان داشت: « من چندان به آقای هاشمی اعتماد ندارم. چون آدم صادقی نبوده است. به هر حال آقای هاشمی [در حال حاضر و از سوی کودتاچیان] یکی از سوژه های اصلی حذف است. طبیعی است که به آنها کمک نمی کند. باید توجه کرد که آقای هاشمی اصلا اهل ریسک نیست و بسیار ترسوست. ببینید چه قدر اوضاع رهبری خراب است که آقای هاشمی جانب مردم را گرفته و جانب آقای خامنه ای را چون ریسک [زیادی داشته] است نمی گیرد.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>