مصاحبه با رادیو فردا

۱۳۸۸/۰۴/۱۰
علیرضا کرمانی
در آخرین جمعه خرداد ماه آیت‌الله علی خامنه ای خطبه‌ای خواند و به نامزدهای معترض و هوادارانشان سفارش کرد به حضور خیابانی پایان دهند. و تاکید کرد که اگر بخواهند راه دیگری بروند او خواهد آمد و صریح‌تر صحبت خواهد کرد.

با این که آیت الله خامنه ای گفته بود که در جمهوری اسلامی ایران به آرای مردم خیانت نمی‌شود، اما پس از آن سخنان نه نامزدهای معترض پا پس کشیدند و نه هواداران آن‌ها. افزون بر آن این بار نه تنها منتقدان شناخته شده، بلکه افراد بیشتری لب به انتقاد از رهبر جمهوری اسلامی گشودند.

احمد قابل، پژوهشگر امور دینی که از سال‌ها پیش همواره منتقد آیت الله خامنه ای بوده است، در این باره به رادیو فردا می‌گوید: «‌ جمع کثیری سعی می‌کردند در پیشگاه عموم مردم، حرمت آقای خامنه ای را نگه دارند و مراعات خیلی چیزها را می‌کردند. به عنوان مثال آقای خاتمی درجلسات خصوصی بارها گفته بود که طی هشت سال دوران ریاست جمهوری‌اش، دوشنبه‌ها با رهبر دعوا داشته و بسیاری از مطالب را با تندی مطرح می‌کرده و ایشان هم مطالب خودش را می‌گفته است که یک روز این‌ها علنی خواهد شد. در آن زمان آقای خاتمی در خلوت موضع تندی نسبت به آقای خامنه‌ای می‌گرفت، اما مردم هرگز از زبان او چیزی جز مقام معظم رهبری نشنیدند. آقای خاتمی حتی در پیگیری بعضی پرونده‌ها که به حریم رهبری نزدیک می‌شد، دست از اصرار بر می‌داشت.»

وی می‌افزاید: « تا قبل از ۲۲ خرداد روند همین روند ادامه داشت، ولی بعد از ۲۲ خرداد موضع‌گیری‌ها و تقابل‌ها روشن‌تر شد. صحبت‌های آقای غفاری و افراد دیگر ثمرات طبیعی تصمیم آقای خامنه ای به این است که صراحتا از یک جناح خاص حمایت کند.»

این روزها سخنان انتقادی دو تن که بر روی شبکه اینترنت هم در دسترس است بیشتر جلب توجه می‌کند؛ سخنان فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی که به تندی درباره رهبر جمهوری اسلامی سخن می‌گوید و دیگری فیلم کوتاه ویدیویی از سخنان‌هادی غفاری، آن هم در حضور مهدی کروبی است.

هادی غفاری در این سخنان به روشنی خطاب به آیت الله خامنه ای می‌گوید: « من از همین کشورم، مثل شما آقای خامنه ای. آبروی روحانیت رفت. این دین متهم شد به دروغگویی. »

آیا رویدادهای قبل و بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ماه به جایگاه رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران آسیب رسانده است؟ چه شد که سخنان آیت الله خامنه‌ای درباره محمود احمدی نژاد و نتیجه انتخابات فصل الخطاب نشد و معترضان آن را به عنوان حکم حکومتی نپذیرفتند؟

احمد قابل در این مورد می‌گوید: «‌ موضوع پیش آمده در ارتباط با انتخابات دایره منتقدان رهبری را گسترش داده و خواهد داد. در ۲۰ سال گذشته هم این اتفاقات کمابیش رخ داد، یعنی از جایی که فقط آیت الله منتظری منتقد سرشناس بود به جایی رسیدیم که در دوران انتخابات ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی شکایت به خدا برد به این معنی که به رهبری هم نمی‌توان شکایت کرد، چون او پیگیر شکایات نخواهد بود. همچنین آقای کروبی در دوره قبل به آقای خامنه‌ای نامه نوشت و انتقاد کرد و عضویت مجمع تشخیص را نپذیرفت. این رفتارها در طول زمان وجود داشته و این که حرف ایشان فصل الخطاب باشد سال‌هاست که کسی برای این موضوع اعتباری قائل نیست. اما گسترش این که با صراحت از رهبری انتقاد کنند، مخصوص ِ از این مرحله به بعد است.»

اما باعلنی شدن انتقادها به ولی فقیه کنونی، آیا نهاد رهبری و ولایت فقیه در جمهوری اسلامی ایران دچار تزلزل نخواهد شد؟

احمد قابل معتقد است: « پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان، کارشناسان مذهبی و فقهی و حتی مراجع تقلید فعلی این بود که ولایت فقیه با آقای خامنه ای تمام خواهد شد و عملا پس از او ولایت فقیه نخواهیم داشت. گرچه ممکن است به عنوان رهبری یک نماد ظاهری باقی بماند. بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به رهبر یا شورای رهبری نصیحت کرده بود که به گونه‌ای رفتار نکنند که مردم به این نتیجه برسند که از این مقوله بگذرند. این توصیه‌ها برای این بود که رفتارها نباید جانبدارانه از یک گروه خاص باشد تا دیگران احساس کنند این نهاد مزاحم زندگی آن‌ها است و حق آن‌ها را پایمال می‌کند. بحث من این است که آقای خامنه‌ای با این روش بساط ولایت فقیه را جمع می‌کند. »

در تازه‌ترین انتقادها به رهبر جمهوری اسلامی ایران از زبان یک روحانی برجسته، روز سه شنبه آیت الله جلال الدین طاهری با انتشار بیانیه ای این پرسش را مطرح کرد که چرا چتر حمایت قانون تنها برای شما و دوستان شما است؟

امام جمعه سابق اصفهان دربیانیه ای درباره دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: این انتخابات را مخدوش و آن را باطل و تصدی مجدد رئیس دولت را برای دور بعد نامشروع و غاصبانه می‌دانم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>