پیام آیت الله منتظرى به مناسبت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهورى

بسم الله الرحمن الرحیم

‏برادران و خواهران ، ملت عزیز ایران ایدهم الله تعالى
‏ ‏پس از سلام و تحیت ; این روزها در رابطه با انتخابات ریاست جمهورى‏ ‏پرسش هایى از اینجانب مى‎شود، لذا به نحو اختصار نکته هایى را یادآور‏ ‏مى‎شوم :
‏ ‏
‏ ‏اولا: مسأله شرکت در انتخابات امر تقلیدى نیست و تشخیص با خود مردم‏ ‏است و این جانب شخص خاصى را تعیین نمى کنم . مردم ما با رشد فکرى‏ ‏و تجربه هایى که دارند مى‎توانند اصلح را از غیر اصلح تشخیص داده و‏ ‏بر اساس نص صریح قرآن کریم که مى‎فرماید: (ان الله یأمرکم ان تودوا الامانات‏ ‏الى أهلها…) فرد اصلح را انتخاب نمایند.
‏ ‏
‏ ‏ثانیا: بعد از پیروزى انقلاب و تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسى ، از‏ ‏استبدادهاى زمان شاه و دخالت دربار در تعیین کاندیداها و سلب آزادى‏ ‏ملت در امر انتخابات سخن به میان آمد; لذا توسط اینجانب به عنوان‏ ‏رئیس مجلس خبرگان قانون اساسى و اعضاى محترم آن ، براى جلوگیرى‏ ‏از چنین رویه مستبدانه اى ، اصلى در قانون اساسى گنجانده شد مبنى بر‏ ‏این که شوراى نگهبان که متشکل از فقهاى منصوب از طرف رهبرى و‏ ‏همچنین حقوقدانهاى تأیید شده از طرف مجلس شوراى اسلامى‏ ‏مى‎باشند بر انتخابات نظارت نمایند. بنابراین اصل ۹۹ تصویب گردید تا‏ ‏شوراى نگهبان بتواند جلو دخالت هاى ناروا را گرفته و آزادى در انتخاب‏ ‏را تأمین نماید.
‏ ‏ولى آقایان متأسفانه خودشان را قیم جامعه فرض کرده و نظارت در این‏ ‏اصل را به نظارت استصوابى تفسیر نمودند و در نتیجه ، انتخابات را‏ ‏دو مرحله اى کردند:
‏ ‏اول شوراى نگهبان با سلیقه خود اشخاصى را از بین کاندیداها معین‏ ‏مى‎کند و سپس مردم به خصوص آنان رأى مى‎دهند; این امر علاوه بر‏ ‏این که برخلاف نظر تصویب کنندگان این اصل و ظلم فاحش در حق‏ ‏مردودین صالح مى‎باشد، اهانت به مردم است ; زیرا مردم ما داراى رشد‏ ‏عقلانى مى‎باشند و نیازى به قیم ندارند. البته ضوابط و معیارهایى که براى‏ ‏کاندیداهاى ریاست جمهورى توسط مجلس شوراى اسلامى تصویب‏ ‏شده است باید احراز شود، ولى در احراز آنها نباید ملاحظات خطى ،‏ ‏سیاسى و جناحى اعمال گردد، وگرنه مردم به شوراى نگهبان و وزارت‏ ‏کشور بدبین شده و بتدریج با نظام فاصله مى‎گیرند.‏ ‏
‏ ‏ظاهرا آنچه در کاندیداها مهم است :
۱ – از رجال سیاسى آگاه به مسائل‏ ‏روز و نیاز جامعه باشند. ۲ – اعتقادا و عملا متعهد به موازین دینى و‏ ‏اخلاقى باشند و از دروغ و خلاف گوئى و ذمائم اخلاقى پرهیز نمایند. ۳ -‏ ‏قدرت کار داشته و شجاع و اهل تصمیم باشند و استقلال خویش را حفظ‏ ‏نمایند.
‏ ‏
‏ ‏ثالثا: تبلیغات و تبیین برنامه هاى تدوین شده توسط کاندیداها، مستلزم این‏ ‏نیست که انسان دیگران را متهم کند و بدون حضور آنان براى دفاع از خود،‏ ‏با حیثیت و آبروى افراد بازى کند. بسیارى از این افشاگرى ها بر خلاف‏ ‏عقل و شرع است . اگر کسى فرضا خلافى مرتکب شده باشد جاى‏ ‏رسیدگى به آن دستگاه قضایى کشور است که مسئولیت رسیدگى به چنین‏ ‏اتهاماتى را دارد.
‏ ‏مردى به رسول خدا(ص ) گفت : “أوصنى ” به من توصیه اى کن ، آن حضرت‏ ‏در جواب فرمودند: “احفظ لسانک ” زبان خود را حفظ کن ، تا سه بار این‏ ‏سوال و جواب تکرار شد، و در آخر پیامبراکرم (ص ) فرمودند: “و هل‏ ‏یکب الناس على مناخرهم فى النار الا حصائد السنتهم؟” (تحف العقول ، ص‏ ‏۵۶) یعنى : آیا مردم را جز درو شده هاى زبانشان بر صورت و بینى در آتش‏ ‏خواهد انداخت ؟
‏ ‏
‏ ‏رابعا: کاندیداهاى محترم ضمن توجه به مسئولیت بزرگى که بر عهده آنان‏ ‏قرار مى‎گیرد، اگر واقعا توان آن را ندارند، خود را در معرض آراء ملت قرار‏ ‏ندهند; و از طرفى نباید درصدد دادن شعارها و وعده هایى باشند که از‏ ‏عهده آنها برنمى آید; زیرا چه بسا خداى ناکرده مردم از چنین وعده هایى‏ ‏تلقى فریب کنند.
‏ ‏
‏ ‏و خامسا: متصدیان امور بدانند که آراء مردم امانتى در دست آنهاست که‏ ‏باید آنان بدون اعمال نظر و دستکارى ، با تمام توان از آراء ملت صیانت‏ ‏نمایند و تصرف در آراء مردم تقلب و بزرگترین خیانت ، و شیوه اى در‏ ‏جهت پایمال نمودن حقوق مسلم مردم است ; و در صورت دخالت در‏ ‏آراء، نتیجه کار هیچ گونه وجاهت و مشروعیت شرعى و قانونى ندارد. و از‏ ‏طرف دیگر چون این گونه کارهاى خلاف به نام اسلام تمام مى‎شود،‏ ‏موجب وهن اسلام و نظام جمهورى اسلامى و بدبینى و بى تفاوتى مردم‏ ‏نسبت به سرنوشت خود خواهد شد.
‏ ‏
‏ ‏در خاتمه عزت و سربلندى اسلام و مسلمانان و ملت شریف و عزیز ایران‏ ‏را از خداوند بزرگ مسألت دارم . و امید است آنچه خیر و صلاح مردم‏ ‏است وسائل آن از ناحیه خداوند فراهم شود.
‏ ‏والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته .

‏‏۱۳۸۸/۳/۱۶
‏قم المقدسة – حسینعلى منتظرى

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>