اصلاحات عمیق با عبدالله نوری

گفت و گو با احمد قابل – دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۸ [۲۰۰۹٫۰۴٫۱۳]
حسین محمدی

با احمد قابل، در مورد انتخابات ریاست جمهوری و به ویژه کاندیداتوری عبداله نوری گفت و کرده ایم. وی با ‏این اشاره که نوری “مثل بعضی آقایان نیست که تعارفی به آقای خاتمی بکند و بعد وارد صحنه شود و عرصه ‏انتخابات را به هم بزند” می گوید: “نوری از جنس دیگری است.”‏‎ ‎این مصاحبه در پی می آید.

‎‎آقای قابل، چطور شد که شما الان و در حالی که کمتر از دو ماه به انتخابات باقی مانده است، به ‏فکر مطرح کردن مجدد نام آقای نوری افتاده اید؟‎

آقای نوری پیش از این اعلام کرده بودند به دلیل زمینه رای و محبوبیتی که آقای خاتمی در بین مردم دارند، ‏وارد انتخابات نخواهند شد. من هم می دانستم که این حرف آقای نوری، حرفی است که پای آن می ایستند. ‏ایشان مثل بعضی آقایان نیستند که تعارفی به آقای خاتمی بکنند و بعد وارد صحنه شوند و عرصه انتخابات را ‏به هم بزنند. به همین دلیل دست من بسته بود.

‎‎یعنی شما پیش از این هم از حامیان آقای نوری بوده اید؟‎

من آقای نوری را بر آقای خاتمی ترجیح می دادم. قبلا هم در مصاحبه با سایت روز گفته بودم که اگر آقایان ‏خاتمی و موسوی و کروبی در انتخابات حاضر باشند و فردا هم انتخابات باشد، من رای نخواهم داد.

‎‎ولی این ارزیابی را درباره آقای نوری ندارید؟‎

آقای نوری، همان شرایط متفاوتی است که من دنبالش هستم. شایداگر آقای نوری سال های ۶۸ و ۷۰ بودند، ‏ارزیابی من از ایشان مانند آقای خاتمی بود. ولی وقتی آقای نوری وارد عرصه مطبوعات می شود و روی ‏عقایدش اصرار و ابرام دارد و بعد محاکمه می شود و بعد از آن هم برگزاری جلسات با افردی که حاکمیت با ‏آن ها مساله دارد، نشان دهنده شخصیت ایشان است. همین برگزاری جلسات و حضور آقای نوری در این ‏جلسات و حضور کسانی چون دکتر سروش، دکتر آقاجری و آقای ملکیان، آقای کدیور و حتی خود من که همه ‏از مغضوبین حاکمیت بودیم نشان دهنده نظرات ایشان است. شاید آقای نوری صحبت نمی کردند، اما حضور ‏موثر آقای نوری در این جلسات، صحبت ایشان است. ایشان حضور فعالی داشت اما حرف نمی زد. در حالی ‏که مثلا آقای موسوی یا آقای خوئینی واقعا سکوت کرده بودند. در مجموع آقای نوری را از جنس دیگری می ‏دانستم و می دانم.

‎‎چطور شد که مجددا به فکر مطرح کردن آقای نوری افتادید؟‎

بعد از کناره گیری آقای خاتمی، چند روزی صبر کردم تا ببینم مواضع آقای موسوی چیست. اما دیدم مواضع ‏آقای موسوی، همان مواضع سابق است. به همین دلیل با آقای نوری تماس گرفتم. بخصوص آنکه دیدم بسیاری ‏از جوانان نسبت به جایگزین آقای خاتمی، به شدت واکنش منفی نشان دادند. البته جوان ها در این زمینه تنها ‏نیستند و امثال من هم فکر می کنیم که باید اصلاحات عمیق تری در جامعه و حکومت شکل بگیرد.

‎‎مراسمی که هفته گذشته در منزل ایشان انجام شد، چگونه شکل گرفت؟‎

در نیمه شب روزی که مراسم دید و بازدید نوروزی آقای نوری بود، تصمیم گرفتیم برای روز بعدش برنامه ‏ای بگذاریم. به این ترتیب با دوستان تماس گرفتیم. به این ترتیب ۵۰ نفر از دوستان را بدون توجه به گرایش ‏آن ها، دعوت کردیم. خیلی از مدعوین هم از مخالفین حضور آقای نوری بودند.چون مایل بودیم همه دوستان ‏در حضور آقای نوری صحبت های خود را مطرح کنند.

‎‎یعنی هم موافق و هم مخالف در جلسه صحبت کردند؟‏‎

در این جلسه ده نفر موافق و ده نفر مخالف صحبت کردند تا آقای نوری به جمع بندی برسند. به هر حال بعد ‏از اتمام جلسه هم گروه مخالفان و هم گروه موافقان تصور می کردند که خودشان دلایل قانع کننده تری ارایه ‏کرده اند.

‎‎خود آقای نوری اظهارنظری یا جمع بندی از این جلسه نداشتند؟‎

قصد اولیه ما این بود که آقای نوری در جلسه نباشند. مثلا من اگر می خواستم از آقای نوری تعریف کنم، نمی ‏خواستم در حضور آقای نوری این کار را انجام دهم. این کار دو ضرر دارد: اول اینکه نکند آقای نوری غره ‏شوند و دوم اینکه متهم به چاپلوسی نشویم. در طرح اولیه بنا بر این نبود که آقای نوری در جلسه باشند. اما از ‏طرف دیگر گفتیم اگر آقای نوری باشند، بحث جمع بندی به خود ایشان محول شود.

‎‎خیلی از اصلاح طلبان از ابتدای ورود آقای نوری بحث ردصلاحیت ایشان را مطرح کردند. شما ‏در این باره راه حلی دارید؟‎

من در جلسه ای که روز پنج شنبه با آقای نوری داشتیم، گفتم که ما فعلا در این فاز نیستیم که در صورت ‏حضور ایشان چه باید کرد. اگر ایشان وارد انتخابات شوند، باید خیلی سریع گروه مشاورانی تشکیل دهند و ‏راه کارهای مشخص برای این مساله پیدا کرد. به نظر من خود اگر ما نتوانیم آقای نوری را از مانع ‏ردصلاحیت عبور دهیم، نباید از ایشان حمایت کنیم، اما برای این مساله راهکارهای زیادی وجود دارد.

‎‎مثلا چه راهکارهایی؟

ما که نباید ازهمین الان دست خودمان را برای طرف مقابل باز کنیم. ما باید از پیش برنامه داشته باشیم، اما ‏نباید از پیش اعلام کنیم. در این صورت همه راه ها بسته می شود.

‎‎بحث دیگر، بحث محدودیت زمانی است. کاندیدایی که وارد انتخابات می شود، دنبال پیروزی است. ‏این فاصله زمانی کوتاه تا انتخابات، شما را نگران نمی کند؟‏‎

زمانی ما در شرایط اختیاری زندگی می کنیم و برآورد جامعه از شرایط ما و خودش این است که در حالت ‏اختیاری هستیم. دراین صورت باید از مدت ها قبل برنامه ریزی کرد. اما مردم می دانند که ما در شرایط ‏اضطراری هستیم. به این ترتیب، خود مردم هم به ما کمک می کنند. اگر آقای نوری آخر فروردین ماه اعلام ‏حضور کند، از خیلی از افرادی که از مدت ها قبل شروع به کار کرده اند، عقب خواهیم بود. اما اگر آقای ‏نوری وارد صحنه شوند، دوست و رقیب احساس شگفتی خواهند کرد.

‎‎یعنی واقعا فکر می کنید حضور آقای نوری، باعث ایجاد موج خواهد شد؟‎

هنوز که آقای نوری وارد صحنه نشده، این همه حرف و حدیث پیرامون حضور ایشان وجود داشته است. ‏آمدن آقای نوری ـ در صورت حضور ایشان ـ متفاوت خواهد بود. اگر حرف ما مقبول ایشان باشد و وارد ‏صحنه شوند، اتفاقی می افتد که اکثر کمبودها را جبران می کند و همین کافی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>